Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nem bírja a búrámat vagy burámat?

Nem bírja a búrámat vagy burámat?

Figyelt kérdés
2013. aug. 26. 21:50
1 2
 11/17 BringaManó ***** válasza:

Berta!


Én azt javasolnám, hogy vegyük külön csoportba azokat, amelyeket „tényleg” hosszúval ejtünk, „hivatalosan” is (tehát „az iskolában” is :-) [pl. egy, lesz, árboc], és külön azokat, amelyek inkább ingadozóak (pl. tájegységenként) [pl. szelíd, dicsér, szőlő].

Az előbbi esetben „a szóelem írásképe elszakadt a kiejtéstől, annak módosulása következtében”, az utóbbiban viszont „az a gyakorlati nehézség, hogy míg a sztenderd kiejtésbe beletartozhatnak különféle ejtésváltozatok, például a rövidség-hosszúság szempontjából, addig a helyesírás mind a magánhangzókat, mind a mássalhangzókat illetően egyetlen alakváltozatot kodifikál: vagy a rövid, vagy a hosszú formát.”


(idézetek az OH. 40. o.-ról, amely szintén külön bekezdésben tárgyalja a két fajtát)


Az OH. 56–57. és 60–61. oldalán egyébként listák is vannak ezekről az írásképüktől fixen eltérő vagy csak ingadozó ejtésű szavakról. (A felsorolások természetesen nem teljesek – nem is lehetnek azok –, nekem pl. a te Körös példádról rögtön a körözött [körözött/kőrözött] is eszembe jutott, de hát nyilván napestig lehetne sorolni, hogy ki hol/kiktől milyen szavakat hallott eddig életében máshogy ejtve, mint ahogy szabályosan írjuk [és ejtjük].


Sőt a 48. oldalon is említik, hogy „hagyományos írásmódú például a lámpabura vagy az árboc szó”, határozottan kijelentve, hogy „mai kiejtésük [lámpabúra] és [árbóc]”.


És akkor már a teljesség kedvéért a 22. oldalon – érintőlegesen – tett említést is hadd mutassam meg, amelyben szintén jelzik a kiejtést:

„árboc - ejtése: [árbóc], lámpabura - ejtése: [lámpabúra], tűzifa - ejtése: [tüzifa] stb.”


(Ha még mindig nem sikerült szert tenni egy OH-ra, akkor igény esetén szívesen bekopizom neked az ide vonatkozó felsorolásokat, illetve leírásokat, magyarázatokat. :-)


Szóval ezért csodálkoztam rá a szőlőre – és ezért tekintem itt kvázi off topicnak (vagy oftopiknak? ;-) –, a Körös név pedig még ehhez képest is további izgalmakat rejt, hiszen amikor folyót jelöl (és ennek kapcsán Körös-part, Körös-mellék, Körösköz, Körös mente/menti, Körös–Maros Nemzeti Park stb.), akkor rövid ö, amikor viszont horvátországi település (Kőrös, Belovár-Kőrös vármegye, Kőrösi Csoma Sándor), akkor hosszú ő...

No persze létezik a folyóról (a Sebes-Körösről) elnevezett település is, ekkor nyilván rövid ö-vel: Körösfő (Románia).

A változatosság kedvéért térjünk vissza Magyarországra: van a Balcsi mellett Kőröshegy településünk. És van Kőrös-hegy nevű hegyünk. De ne gondoljátok, hogy van közük egymáshoz...

(Kőröshegy nevének eredetéről meg itt van néhány tipp: [link] )

A Kőrös-hegy (pontosabban Nagy-Kőrös-hegy) pedig egészen máshol, az északkeleti sarokban domborodik, BAZ megyében, ehun e: [link]

A kettő között pedig van Pest megyében Nagykőrös város, a közelében (20 kilire) pedig Kőröstetétlen – ezek is hosszú ő-sök.

Van Kiskőrös is – nem, nem Nagykőrös mellett, bár szintén a Duna–Tisza közén (Bács-Kiskun megye közepén), hanem Nagykőröstől (légvonalban kb. 60 km-re); köztük van még Kecskemét is.

(Apropó, azt tudjátok, hogy hogyan kapta a nevét Kazincbarcika? Ott sétálgattak az illetékesek, gondolkoztak, hogy mi legyen a neve ennek a szép helynek. Egyszer csak megláttak egy kecskét. Hát – morfondíroztak egymás között –, Kecskemét már van, akkor ez itt legyen inkább Kazincbarcika.

OK, OK, bocsánat, tudom, nemcsak régi, de még rossz is... :-)

____


No, ennyit a mai szétoffolásról, én megtettem, ami tőlem telik (vagy ‘tellik’? ;-), igazán nem panaszkodhattok!...


(Remélem, azért érdekes volt.)

2013. aug. 28. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 BringaManó ***** válasza:
47%

Kedves #10-es!


Köszi, de teljesen megfelelő volt a Berta (#4) által belinkelt

[link] is :-)


Bár kétségtelen, hogy ha ékezettel írod be, hogy helyesírás.mta.hu, akkor ezt a gyönyörű [link] linket kapod – hát ha másért nem is, legalább ezért az élményért érdemes volt találkoznunk, mindig tanul az ember. :-)

2013. aug. 28. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Senki Márk válasza:
2013. aug. 28. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
De hát nem mindegy? Ha nem bírja, akkor ezen az ékezeten igazán nem fog múlni...
2013. aug. 31. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

@ BM:


"No, ennyit a mai szétoffolásról, én megtettem, ami tőlem telik (vagy ‘tellik’? ;-), igazán nem panaszkodhattok!...

(Remélem, azért érdekes volt.)"


Az. :)

Meg hosszú. Elég volt végigolvasni. :D

Én nem panaszkodom, sőt, gratulálok; de hogy nem szállok vitába veled, az biztos. A vitakedvem már elég régóta megcsappant, és mostanában a grafomániám is múlófélben van. :)


"Ha még mindig nem sikerült szert tenni egy OH-ra, akkor igény esetén szívesen bekopizom neked az ide vonatkozó felsorolásokat, illetve leírásokat, magyarázatokat. :-)"


Ahogy óhajtod, nem akarlak fárasztani. De lehet, hogy most már lassan beszerzem azt az OH-t... :)

2013. aug. 31. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Már régóta működik az ékezetes helyesírás.mta.hu is!!!
2014. júl. 30. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 BringaManó ***** válasza:
Hogyne, éppen arról van szó. Azzal kapcsolatban mondtam én is, hogy: "kétségtelen, hogy ha ékezettel írod be, hogy helyesírás.mta.hu, akkor ezt a gyönyörű [link] linket kapod"
2014. júl. 30. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!