Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan helyes? Rappet vagy...

Hogyan helyes? Rappet vagy reppet?

Figyelt kérdés
2013. márc. 13. 23:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
68%
Inkább rapet (egy p-vel) vagy reppet, attól függően, hogy mennyire honosult meg a magyar nyelvben. Én az utóbbira szavaznék, bár a Firefox aláhúzza… (Ugyanúgy mint hogy 'file-t' vagy 'fájlt'; 'e-mailt' vagy 'ímélt', 'cosinus-tétel' vagy 'koszinusz-tétel'. – Ezeknél is az utóbbira szavazok mindenhol.)
2013. márc. 13. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%
A rap egy angol szó, és ha ezt magyarul toldalékolod, akkor kötőjellel.
2013. márc. 14. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Utóbbi tűnik a logikusnak, bár én még csak rapet-nek láttam.
2013. márc. 14. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
1%
Aki nem csak bejárt nyelvtan órákra, hanem tanult is valamennyit, az tudja, hogy rap-et a helyes.
2013. márc. 14. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 GLadislaus ***** válasza:
79%

Rapet.


#2 Miért kellene az angol szavakat kötőjellel toldalékolni? Csak abban az esetben, ha néma betűre vagy szokatlan betűkapcsolatra végződik. P van a magyarban, pont ugyanúgy ejtik itt, mint mi, nem indokolt a kötőjel.

2013. márc. 14. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
87%

Hú de bírom, amikor nulla tudással kioktatja valaki a másikat, és hülyeséget ír... aki bejárt nyelvtanra és figyelt is... ehh.


217. Bizonyos esetekben kötőjellel kapcsoljuk a toldalékokat az idegen közszavakhoz és tulajdonnevekhez.


a) Ha az idegen írásmód szerint írt közszó vagy tulajdonnév végén hangérték nélküli (ún. néma) betű van, vagy ha az utolsó kiejtett hangot betűknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli, akkor a magyar toldalékot mindig kötőjellel fűzzük a szó testéhez: guillotine-t, monsieur-nek; Glasgow-ban, Iaşi-nál, Loire-on, Montesquieu-nek, Montreux-ig, Peugeot-t, Rousseau-val, Voltaire-é; stb. – De hagyományosan: Anjouk.


Egyébként meg ha az lenne a szabály, hogy minden idegen szót kötőjellel toldalékolunk, akkor vajon hogy kéne írni azt, hogy


taxit (taxi-t?)

Pepsivel (Pepsi-vel?)

Londonba (London-ba?)

terrierem (terrier-em?)


Ezek mind idegen szavak ám.

2013. márc. 14. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
15%

Már miért lenne nulla a tudásom? Gondolom ebből az egy kérdésből nem lehet leszűrni, de örülök, hogy te ilyen ultra zseni vagy. :)

Amikor én tanultam nyelvtant, akkor nekünk így tanította a tanár. Szóval maximum neki nulla a tudása, bár kétlem. Arról meg nem tehetek, hogy lassan minden angol kifejezést beolvasztunk a magyarba, és már mindent össze-vissza írnak.

2013. márc. 14. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Akkor belinkelem ide is, amit már az egyik hozzászólónak privátban elküldtem: [link]


Itt most az a kérdés, hogy közkeletű-e a szó, vagy egyelőre még nem általános használatú. (Az előbbi esetben „reppet”-nek az utóbbiban „rapet”-nek írandó.)

2013. márc. 14. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
3%
Kedves kérdező! Rapet. Vagy rap- et. Ahogy tetszik. Puxx: emotional
2013. márc. 17. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
61%

A rappet biztosan nem helyes.


Mivel az angol rap szónak még nincs meghonosodott magyar formája (ellentétben a jazz/dzsessz metal/metál, swing/szving stb. szavakkal), alapesetben a „rapet” forma a helyes, tehát egy p-vel, és természetesen kötőjel nélkül.


Nem hiba az sem, ha elkezdünk magyarul írni egy szót, hiszen valamikor a plafon, a szendvics, a spájz, a sofőr, a makaróni, a troli stb. szavakat is szokatlannak tartották magyar fonetikával. Azt kellene csak kitalálni, hogy a rapnek rep vagy repp legyen a magyar megfelelője. (És – kell-e mondani? – természetesen ehhez is kötőjel nélkül illesztjük a toldalékot.)


Üdv:

a Korr-Rektor

2013. márc. 19. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!