Az ajtó ki van nyitva vagy az ajtó nyitva van. Hogyan helyes?
Elvileg a passzívot nem helyes használni magyarban, de akkor hogyan kerüljük el azt, hogy ne keverjük össze a passzív szerkezetet a határozói igenévvel? Mert ott is -va,-ve,-ván,-vén. És pl. azt, hogy mondanám máshogy, hogy :
A torony jól meg van tervezve.
Gondolom így: A tornyot jól megtervezték. De ha nem tudjuk, hogy ki tervezte, meg hány ember, mert itt többesszámra utal, akkor hogyan lehetne másképp? Miért nem helyes passzív szerkezet, hiszen csak állapotot akarok kifejezni vele.
Mindkettő helyes.
Közkeletű nyelvi babona, hogy a passzívot nem helyes használni a magyarban, de ez nem igaz, nincs tiltó szabály. Használd nyugodtan, és ha valaki ezt kifogásolja, mondd el neki is. :)
Ja, ki ne felejtsem a sokszor használt példamondatot: "A macska fel van mászva a fára, a farka meg le van lógva." --> Ez nyilvánvalóan nem szép, de egyértelműen erőltetett, a hétköznapi beszédben valószínűleg senkinek nem jutna eszébe így mondani, hogy a macska felmászott a fára, és lelóg a farka. :D
Tipikus germanizmus, ami a magyar nyelvtan szabályai szerint nem hibás, de a magyar stílusérzék szerint ronda.
A tornyot megtervezték - nem többesszám. Akkor az, ha például így írnád: a tornyot X tervezőirodában megtervezték. Ez azt jelenti, hogy ott készült, többen dolgoztak rajta, és már kész. A te mondatod azt jelenti, hogy nem vagyunk kíváncsiak a készítőre, vagyis arra se, egy vagy több személy a ludas benne. Tehát itt hiányzik az alany, amit a többesszám fejez ki. "lesz itt épület? igen, tervezik már!" - a kérdésre az a válasz, hogy az elkészülés első fázisa már zajlik. Azt nem kérdezték, hányan vesznek benne részt, ezért nem is válaszoltak rá.
Általános szabályt ugyan nem lehet megfogalmazni, de azt megállapíthatjuk, hogy a határozói igenevet általában akkor használjuk, ha az állapotot szeretnénk hangsúlyozni, nem a cselekményt. A határozói igeneves szerkezetnél halványabb (vagy akár teljesen eltűnik) az eredményhez vezető cselekmény.
Példa:
Nyitva van az ajtó. / Kinyitották az ajtót.
Előbbinél nem is biztos, hogy kinyitotta valaki, lehetett a huzat, vagy akár magától is kinyílhatott az ajtó, mert rossz a zár rajta. Nem tudjuk, mi vezetett az állapothoz, csak magát az állapotot ismerjük. A második mondatnál egyértelműen megfigyelhető a cselekmény.
Példa:
Be van kapcsolva a gép. / Bekapcsolták a gépet.
Itt nyilván kell valaki „elkövető”, egyébként ugyanaz az eset, mint előbb: az első mondatnál tökmindegy, ki volt, a lényeg, hogy jár a gép. A másodiknál kap némi hangsúlyt a cselekmény.
Azt is kijelenthetjük, hogy a határozói igenevet cselekvés kifejezésére nem használjuk, tehát a macska valóban nincs felmászva a fára, ahogyan a zene sincs általam hallgatva stb.
Bocs, tudom, hogy a szenvedő szerkezet nem teljesen ugyanez az eset, de ahhoz is kapcsolódik nyelvi babona. Nemrég lenyúltam BringaManótól két mókás példamondatot, amik erről születtek:
"Kihirdettetik, hogy a tatik-tetik a magyarban nem használtatik."
"Az ki van zárva, hogy nálunk szenvedő szerkezettel legyen valami leírva."
:)))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!