Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tisztelt Dr. Habil. X Y...

Tisztelt Dr. Habil. X Y Adjunktus Úr! Helyes?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Kérvényt kell benyújtanom az egyetemen, az oktatóm nevénél ezt a megnevezést találtam:

dr. habil. X Y tanszékvezető egyetemi docens.

Hogyan szólítsam meg?

A fenti példa helyes?


2013. jan. 28. 02:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Én már párszor írtam hasonló kérvényt, és akkor többnyire annyit írtam, hogy 'Tisztelt Tanszékvezető Úr!' Ha a nevét is oda akarod írni, az okés lehet, de a habilt, és a státuszt lehagynám (adj. docens stb.).


De ez nem feltétlenül a helyesírásilag töléletes forma.

2013. jan. 28. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Én már párszor írtam hasonló kérvényt, és akkor többnyire annyit írtam, hogy 'Tisztelt Tanszékvezető Úr!' Ha a nevét is oda akarod írni, az okés lehet, de a habilt, és a státuszt lehagynám (adj. docens stb.).


De ez nem feltétlenül a helyesírásilag töléletes forma!

2013. jan. 28. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem fölösleges így elbonyolítani. Az alábbiak közül valamelyik is tökéletesen elég:

Tisztelt X Y Tanár Úr!

Tisztelt X Y Tanszékvezető Úr!


Szóval ahogy az előző írta az stimmel, helyesírásilag is. Ugye helyesírási szabályzatunk 149. és 253. pontjai vágnak ide ( [link] ).


Másrészt ha docens, akkor ne adjunktusozd le! Ugye egyetemen a tanári fokozatok alulról felfele sorrendben: tanársegéd, adjunktus, egyetemi docens, egyetemi tanár (professzor).

2013. jan. 28. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

”Tisztelt Dr. XY Tanszékvezető Úr!”


Elég sok levelet írtam profoknak meg egyéb hasonló népeknek, ez pont elég. Össze ne keverd az adjunktust a docenssel, az nagyon különböző.


A habilitált (habil.) az a docenshez tartozik, azt jelenti, hogy a professzori kinevezés kapujában van az illető.

2013. jan. 28. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Aki "habil.", biztosan nem adjunktus. A habilitálás azt fejezi ki, hogy az illető (többnyire magasabb egyetemi rang elérése érdekében) a PhD doktori fokozatát egy megfelelő bizottság előtt magasabb minőségi és oktatási szempontból megerősíti. Utána nevezhetik ki docensnek.


De egyetemi kérvényhez elégséges és megfelelő a cím, vagy beosztás megnevezése, esetleg névvel és a "tanár" megjelöléssel, ahogy fentebb több jó példában láthattuk.

2013. jan. 28. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítségeteket!

Maradtam a Tisztelt Dr. X Y Tanszékvezető Úr! megszólításnál. Bevált, elértem a célom :)

Természetesen az doncenst figyelmetlenség miatt cseréltem adjunktusra :)

2013. febr. 1. 23:53
 7/12 anonim ***** válasza:

Címzés:


Dr. habil. Gipsz Jakab PhD, tanszékvezető egyetemi docens


Mucsai Műegyetem

Műmérnökképző Kar

Gipszkavarási Intézet

Gipszészeti módszertan Tanszék


9999 Mucsa Egyetem köz 1.


Megszólítás:


Igen Tisztelt Tanszékvezető Úr!

2014. jún. 15. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 BringaManó ***** válasza:

A tanszék nevében a Módszertan is nagybetűs,

a Mucsa után vessző teendő,

a "tisztelt" szó pedig itt – fura módon – kisbetűvel írandó, mert melléknév, amely nem a megszólítás elején van, vö.: AkH. 149. "Levelekben és hivatalos iratokban a megszólítás első szaván és tulajdonnévi tagján kívül nagybetűvel szokás kezdeni a megszólításban szereplő közneveket is (de a mellékneveket, kötőszókat már nem): Drága Ilonka Néni! Osztályvezető Kartárs! Tisztelt Kovács Úr! Mélyen tisztelt Asszonyom és Uram! Stb."

2014. jún. 15. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Szerintem nem nagybetű a módszertan, pont az volna a helytelen, bár legtöbbször úgy írják valóban a hasonló elnevezéseket, ahogy te is említetted. A tisztelt pedig azért nagybetűs, mert így szokás, más kérdés, hogy helyesírásilag téves.
2014. jún. 16. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 BringaManó ***** válasza:
0%

tanszék: lehet kicsivel is, de akkor végig:

Gipszészeti módszertan tanszék

OH.219.:

"Egy intézményen belüli nagyobb szervezeti egység, testület stb. neve akkor írandó nagybetűvel, ha szükség van az egyediség érzékeltetésére: a Föld- és Bányászati Tudományok Osztálya (MTA), Járványtani és Mikrobiológiai Tanszék (Szent István Allatorvostudományi Egyetem)."


A helyesírás pedig nem „más kérdés”, ugyanis a Helyesírás kategóriában vagyunk, úgyhogy itt az "így szokás", a Google-találatok, az "én így tanultam", a "mifelénk így dívik", "a helyesírás-ellenőrző nem húzta alá" és hasonlók számítanak "más kérdésnek". :->

2014. jún. 16. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!