A Marson életet keres az új marsjáró? De minek? Ha találna is netán életet, úgyse meri a "tisztelt" tudóstársadalom beismerni az idegen élet tényét!
A Marson életet keres az új marsjáró? De minek? Ha találna is netán életet, úgyse meri a „tisztelt” tudóstársadalom beismerni az idegen élet tényét!
Kinek mi erről a véleménye?
Életet, vagy egykori élet nyomait keresi az új marsjáró a Marson. Már nem először keresnek életet a Marson-ld. Viking szondák.
De valaki árulja már el, mi értelme van ennek? Hiszen ha talál életet a marsjáró, vajon a tudósok mi mernek majd állni a világ közvéleménye elé, és be merik majd jelenteni: nem csak a Földön van élet?
EGY FENÉT MERIK MAJD!
Annál jobban félti mind a karrierjét! Melyik tudós merne ilyet bejelenteni, mégha atombiztos tények is lennének a birtokában? Semelyik! Abban a pillanatban az illető tudós halott lenne-mint tudós. A karrierje, a tudományos reputációja abban a pillanatban megszűnne létezni, ahogy ezt a kijelentést megtenné. Tökmindegy milyen bizonyíték van a birtokában, tökmindegy hogy az illető előtte akár Nobel-díjas is volt.
Helyette mi történne? Mindenféle hajánál fogva előráncigált, ordítóan erőltetett magyarázatokkal állnának elé, hogy a képen integető kis zöld ember valójában nem is élet, csak …. Akármi. Bármi amit csak ki lehet találni, bármi inkább, de egy biztos nem: élet. Ezt soha de soha nem ismernék be, még ha a napnál világosabb is, hogy az. Megmagyaráznák nekünk, hogy 1+1 az nem kettő. Lehet hogy úgy tűnik, és egyébként annyi is, de itt most nem annyi.
Vagy a másik variáció, hogy az eredményeket ötmillió évre titkosítanák, a résztvevő tudósok hirtelen örök időkre eltűnnének a világ szeme elől, és közölnék, az expedíció semmit se talált.
Szóval summa summarum: mi a fenének küldünk életet kereső gépet a Marsra?
Vagy nem talál semmit.
Vagy ha talál, megmagyarázzák nekünk, hogy az AZ nem is AZ, hanem más. A piros alma valójában nem piros és nem gömbölyű. Csak úgy tűnik.
Akkor meg minek az egész? Tiszta röhej.
Kinek mi erről a véleménye?
Valamit nagyon félreértettél.
Nagyon leegyszerűsítve 3 féle ember szól bele ebbe a témába
1.: a Vallásos ember, aki megrögzötten álltja, hogy élet csak és kizárólag a Földön jött létre, és az ember a legtökéletesebb élőlény.
2.: az Ezoterikus, aki mindenben és mindenkiben bizonyítékot lát a megrögzött, sablonos idegenekre
3.: a Tudományos, aki ismeri a feltételeket az élet létrejöttéhez, tisztában van vele, hogy kevés sz esély a naprendszeren belüli szén alapú élet létére, de reménykedik és ábrándozik, de ismeri a különbséget a képzelet és a valóság között. Csak és kizárólag a tényekben hisz, és nem kíván senkit elképzelésekkel, teóriákkal áltatni, mindig a legegyszerűbb magyarázatot keresi mindenre.
Szóval ha találunk valami életre utaló jelet a Marson, akkor szkeptikusan kell rátekintenünk, meg kell próbálnunk egyszerű magyarázot találni rá, és ha erre képtelenek vagyunk, akkor az a tény, hogy találtunk valami ÉRDEKESET, és nem az, hogy találtunk ÉLETET.
Jah, a kérdésre nem válaszoltam. A szonda nem életet keres a marson, akik egy kicsit tájékozottabbak, azok tudják, hogy jelenlegi tudásunk szerint nincs esély rá, hogy van bármi élő a Marson a szondákra került kósza egysejtűeken kívül.
A szondák tulajdonképpen terepszemlét tartanak, hogy tudjuk mennyire érdemes Marson létrehozott kutatóállomásokat, illetve hol a legalkalmasabb ez.
Nyilván nagy mennyiségű dihidrogén-monoxidot keresnek, amiből képesek lehetünk oxigént előállítani a tudósok számára, ha ez nincs meg, akkor sajnos teljesen értelmetlennek tűnik a Marsra embert küldeni.
Nem csak életet keres, hanem életfeltételeket, vizsgálja a bolygót, adatokat gyűjt. De ha mégis találna életet (az nem úgy megy, hogy belebotlunk egy marsi vakondba), akkor miért titkolná el a "tudóstársadalom"? Ezért keresik? Ezért indítanának űrprogramot a feltételezetten életet hordozó egyéb naprendszeri holfak felé? Mert majd össze akarnak vakerolni valamit, hogy á, félremérés az egész? Érdekes gondolataid vannak a "tudósokról". Azért egy kutatásban - még ha a NASA programja is - nincs annyi pénz, hogy a felét zsebre lehessen vágni, mint a BKV-nál a fénymásolók javítása során. Ha találnak életet, az anyagilag is jobban megéri a "tudósoknak".
Szóval nem értem a problémádat. Miért akarnák bemagyarázni, hogy úgysem találnak semmit? Láthatod, nem ez az első ilyen program. Akkor az egész csak egy gigantikus humbug lenne? összeesküvés a "tudóstársadalom" részéről? Kicsit sokat olvasol összeesküvésekről, nem gondolod?
Kérdező, te neked fingod sincs a tudományról... mi az, hogy a tudósok nem MERNEK???? Miért, mi lesz? Jön a zsákosember, vagy a rézf.szúbagoly? Mitől félnek, mondjad? Elárulom neked, az ÖSSZES tudós, aki a projecten dolgozik azért imádkozik, hogy találjon valamit az a rohadt szonda. Egyrészt mindenki bízik ebben, márcsak a tudományos kíváncsiság miatt is, másrészt ha találnak valamit, akkor tutira lehet kikönyörögni még pénzt, és továbbra is lesz munkájuk. Miért nem amiatt aggódsz, hogy akkor is azt mondják, hogy találtak valamit, ha valójában nem? :-D Valójában ez lenne az érekük. És SENKI, soha nem tudná lebuktatni őket. Vagy odamennél te leellenőrizni?
Ez a GYIK elképesztően low-end emberek gyűjtőhelye....
Én csak azt tudom, hogy most olvastam Brookstól a 13 rejtélyt (HVG Könyvek). Ha valakiben felmerülne ki ez a Brooks, nos ő az:
Szóval nem egy kókler, finoman szólva.
És ebben (sok egyéb mellett) megtalálható a Wow-signal esete, mely TÖKÉLETESEN rávilágít a problémára, melyről írtam.
Röviden: a programban résztvevő tudósok (mely program értelmes rádiójelek után kutatott) felállítottak egy 16 kritériumot tartalmazó listát. Hogy tudják mit keressenek. A lista osztályozása szerint ha 10-en felül van a rádiójel és a lista kritériumainak egyezése, erősen valószínű a nem természetes, hanem mesterséges eredet. Ha pedig 14-en felül, akkor gyakorlatilag biztosra vehető.
Na most, jött a Wow-signal 1977-ben-és a 16-os lista 15 kritériumával találkozott.
A programban résztvevők válasza mi volt erre? Az hogy…. Nem, nem az.
Hanem a lista módosítása (majd később elvetése). Nehogy már el kelljen ismerni a lista kritériumainak eredményét, amit korábban ők maguk dolgoztak ki….
No comment.
Vajon ezen tudósoknak volt otthon tükrük? Nem hiszem. Mert ha volt képtelenek lettek volna belenézni. Saját magukat okádták le ezen cselekedetükkel.
És mitől féltek ezen tudósok? Nem is értem az ide válaszoló embereket. Zsákos ember, mumus stb.
Dehogy ettől féltek (és félnek). Leírtam mitől félnek. A tudományos életük halálától, attól félnek. A reputációjukat féltik.
Mégis, el lehet képzelni ahogy X szakember odaáll a BBC kamerája elé, és közli: kérem szépen, itt bizony élet van?
Hát az lenne az utolsó mondat amit az életében mond mint tudós. A sajtó, a többi szakember, a közvélemény ízekre szedné az illetőt, tökmindegy mi van a birtokában mint bizonyíték. Teljesen mindegy.
És ha már a szövegértésnél tartunk: senki nem mondta (én sem) hogy én ÉRTELMES életről beszélek. Ez teljesen lényegtelen mellékkörülmény.
A bakteriális élet is elég lenne. Vagy annak nyomai. Senki a világon nem merné vállalni ezt a mondatot: „itt kérem élet van”. Még akkor se, ha ott ugrálna a kezében a marsi szöcske.
Kuhnnak volt egy elmélete a paradigmaváltásról.
Ld.
Kuhn a könyvében jól leírja: a tudományos világ is olyan mint egy csorda bivaly, ami rohan egy irányba. A csordában levő bivalyoknak nincs más választásuk mint a csordával rohanni. Mert ha bárki kimarad, irányt vált, a többiek egyszerűen eltapossák-a saját társukat. Pusztán azért mert nem arra rohan mint a többiek.
"Mégis, el lehet képzelni ahogy X szakember odaáll a BBC kamerája elé, és közli: kérem szépen, itt bizony élet van? "
Igen, ilyen már történt a történelem folyamán, és kiderült, hogy nem élet volt. Házi feladat: keresd ki, hogy mikor történt, és mi történt akkor. Az, hogy a wow szignál hogy járt, abból csak az von le ilyen következtetést, akinek, ismétlem, fogalma sincs arról ,hogy miként működik a tudomány. Nyilván az történt, hogy a kérdéses szignál nyivánvalóan nem értelmes lényektől származott, de ezt csak olyan kritériumok alapján tudták kizárni, amire korábban nem gondoltak. Ez teljesen rutinszerűen alkalmazott eljárás, gondolj bele, használat közben derül ki, hogy egy műszer, elmélet, modell mennyire működőképes. Ha ezt se tudod belátni, akkor szerintem pihentesd a témát, és inkább az ezotéria topicba osszad az "észt".
"A reputációjukat féltik"
Ez a garancia arra, hogy amit kijelentenek, az a lehető legnagyobb valószínűséggel igaz. Ez az esszenciája annak, hogy a tudományos megismerés hatékony, és valódi megismerése a világnak. Egyébként naponta akad olyan kutató, még a NASA-nál is, aki képes egy nem megalapozott kísérleti eredmény publikálásával összezúzni tudományos hitelét. Újabb házi feladat: mikor történt az eset, mit állított a NASA kutatója, miért volt hülyeség, hogy derült ki? Továbbá, mikor történt az az eset, amikor egy neves francia kutató, számos kontrollkísérlet után az egyik legrangosabb tudományos folyóiratban publikálta, hogy a víznek van memóriája. Mi történt akkor? Miért voltak rosszak azok a kíséretek?
"Vajon ezen tudósoknak volt otthon tükrük? Nem hiszem. Mert ha volt képtelenek lettek volna belenézni. Saját magukat okádták le ezen cselekedetükkel."
Szerintem köpjél fel egy nagyot, és állj alá.
Kuhn... egyszer Feynman azt mondta a tudományfilozófusokról, hogy olyanok ők, mint az ornitológusok: a madarak tökéletesen elvannak ornitológusok nélkül, remekül teszik dolgukat, és semmi szükségük arra, hogy megmondja nekik a megfigyelő, hogy hogyan csipegessenek.
Hogy is volt a fénysebességnél gyorsabb részecske?
Azt sem merték beismerni? De. Utána mégis kiderült, hogy rosszak voltak a mérések.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!