Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan írjuk az elipszilonos...

Hogyan írjuk az elipszilonos jé végű szavakat val vel toldalékkal?

Figyelt kérdés

Van olyan szabály hogy a ragban csak pontos jé lehet ?

Tudom hogy az amellyel az alapból már elipszilonos jé de mintha régebben általános iskolában tanultam volna ilyen szabályt .



#helyesírás #elipszilonos jé
2013. márc. 13. 19:56
 1/9 anonim válasza:
100%

szerintem csak duplázni kell az 'ly'-t..

mármint NEM így: 'lyly' , hanem így : 'lly'.

remélem segítettem.

2013. márc. 13. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
75%
fogollyal, erkéllyel
2013. márc. 13. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
87%

A toldalékokban (jelen esetben a ragokban) valóban csak pontos j lehet, pl. mije, kije, autója, macskája, tejjel, vajjal, futja, várják, kérjük, merjétek, bírja stb.

Az egyetlen kivétel az az eset, amire rákérdeztél: az ly-ra végződő szavak. (A betű neve 'elipszilon", nem "elipszilonos jé"; köztudottan a j hangot jelöli.) Ezeknél a -val, -vel rag v-je j hangra hasonul kiejtésben, de írásban ly-nal jelöljük. Példák: királlyal, harkállyal, sirállyal, pöröllyel, hellyel stb.

2013. márc. 13. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Rendkívüli mértékben érdekelne, mi okból nem tetszett az előző válasz azoknak, akik lepontozták. Kizárólag az indítékra vagyok kíváncsi.
2013. márc. 14. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat !
2013. márc. 15. 11:57
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Van itt valaki, aki Bertát szisztematikusan lepontozza. El nem tudom képzelni, hogy mi örömöt lelhet ebben...

Nem lehetne megkérni vagy megkérdezni a moderátorokat, hogy mit lehet ezzel ill. ezellen csinálni?

(Bocsánat az offért...)

2013. márc. 16. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
79%

Köszi a választ, Juli. De ne bosszankodj ezen, az illetőnek biztos ez a legnagyobb öröme életében. :D


Meg vannak olyanok is, akik mindenkit lepontoznak; pl. ennél a kérdésnél tegnap:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__egyeb-ker..

2013. márc. 16. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Jennifer Rose válasza:
100%

Bocsánat, hogy a csapos közbeszól... (Ha emlékeztek még erre a mondásra)

Hát én csak azt kívánom ennek az illetőnek. hogy soha nagyobb öröme ne legyen az életben!

2013. márc. 17. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A -val/-vel v-je ly-ná hasonul, de a felszólító mód j jeléből nem lesz ly (lásd: folyjon). Lehet, hogy erre emlékszel iskolából.
2013. márc. 18. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!