Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kezdjed csinálni, adjad oda....

Kezdjed csinálni, adjad oda. Ez mi?

Figyelt kérdés
Nem szebb úgy hogy kezd, add? Mi ez a másik fajta?
2013. febr. 22. 00:05
1 2 3 4
 21/39 BringaManó ***** válasza:
100%

"annyit írnak, hogy a rövid alakult ki a hosszabból, méghozzá a -j módjel és az azt követő magánhangzó elhagyásával"


ezt nem nehéz belátni, ha a "szomszédos" formákra gonolsz:

csináljam, csinál(ja)d, csinálja

adjam, ad(ja)d, adja

mondjam, mond(ja)d, mondja

olvassam / -(sa)d / -sa

hozzam / -(za)d / -zza


legalábbis, ha a kérdésben feltett tárgyas formákról van szó.

az alanyi ragozás már kicsit máshogy van, inkább arról gyűjtsél okosságot, légyszi!


menjek / menj(él) / menjen

aludjak / aludj(ál) / aludjon

örüljek / örülj(él) / örüljön

olvassak / olvass(ál) / olvasson

hozzak / hozz(ál) / hozzon


----


"leparasztozni mindentől függetlenül b.nkóság, még ha tájnyelvi kifejezésekről vagy sajátosságokról lenne szó, akkor is"


mi az, ohogy "még ha"?? akkor pláne!


----


"már": hogyne, tud lenni sürgető értelme is, sőt: ha a "már" szó értelmét is figyelembe veszed egy pillanatra, akkor épp a sürgetés logikusabb jelentés: "[MÉG nem hoztad ide?] Hozd MÁR ide!"


De ezt egyébként nem is lehet ilyen egzaktul lekottázni, hogy "csak, ha nincs benne udvarias kifejezés", mert nagyon függ a szitutól, szövegkörnyezettől, hanglejtéstől... Én például kiválóan tudom mondani azt, hogy "Hozd már ide azt a tollat, légy szíves!" olyan szigorúan, hogy a "már" nyomtékosítja a türelmetlenségemet, de olyan kedvesen is, hogy éppen tompítja, finomítja a kérést. :-)


----


Ui.:

"Szíjja ke' erősse'! Ezt meg, ezt a hagymát, ezt meg szoríjja! ... Érzi-e ke', hogy javu'?"

;-)

2013. febr. 24. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/39 anonim ***** válasza:
85%

< ezt nem nehéz belátni, ha a "szomszédos" formákra gonolsz>


Nekem úgy sem volt nehéz belátni, hogy a kétféle formára gondoltam. :P

A te példáidnál maradva:

CSINÁLjaD, ADjaD, MONDjaD, OLVASsaD, HOZzad


< az alanyi ragozás már kicsit máshogy van, inkább arról gyűjtsél okosságot, légyszi! >


Mondom, sehol egy hang sincs az egész neten erről a témáról, kivéve, amit leírtam. [Sokat morogtam már az utóbbi hónapokban, de hátha te még nem találkoztál ezzel: a Google vagy megőrült, vagy "pikkel rám"; mert sokszor teljesen nyilvánvalóan létező oldalakat nem hajlandó megtalálni nekem. Egyszer megkértem egy ismerősömet, próbálja ki, hogy ugyanazokat a kulcsszavakat írja be a keresőbe, mint én, hátha neki lesz találata. És lőn: volt egy. Igaz, háromnak kellett volna lennie, de az egy még mindig több, mint nálam a nulla...]

Szóval, sajnálom, de most a "magad, uram, ha szolgád nincsen" lép életbe. :D


< mi az, ohogy "még ha"?? akkor pláne! >


Rendben, ahogy gondolod. Ezen már nem fogunk összeveszni. :)


"már": Kivételesen minden szavad igaz volt, BM. Ugyanezeket én is végiggondoltam, csak már nem volt kedvem leírni. :)


< "Szíjja ke' erősse'! Ezt meg, ezt a hagymát, ezt meg szoríjja! ... Érzi-e ke', hogy javu'?" >


Teljesen biztos, hogy ez a pontos szöveg? Bár... Én csak néhányszor láttam a filmet évekkel ezelőtt, te viszont bizonyára jobban emlékszel rá, mert a sok próba és a forgatás alatt erősen berögzülhetett. :D

[Ez egy kis revans most a múlt heti "bókodért", miszerint jól áll rajtam a leopárdbőr-szerkó... Ne feledd az aranyszabályt: Kölcsönoltogatás visszajár. :P ]


-------


Na, és ha már tájszólás, tájszavak, akkor megmutatom a legutóbbi kérdésemet, hátha érdekel valakit:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__400032..


Az előbb másoltam be kommentbe egy tavalyi kérdés linkjét, amin szintén lehet "élvezkedni" annak, aki szereti az ilyesmit; mutatom itt is külön:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__265532..


[Itt a kiváló alkalom, BM, hogy pótold a mulasztást: az újabb kérdésemhez - kivételesen - még nem dugtad be az orrodat; a másik pedig egy jó hosszú olvasmány, hogy egy kicsit én is olvastassak már veled, ne csak fordítva legyen... :D ]


Sziasztok. :)

2013. febr. 25. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 anonim ***** válasza:
100%

Ne veszekedjetek, gyerekek! (Hejj, eszperente lettem, nem?)


Persze, hogy mindkettő helyes, szabályos és használatos is, sokan elmondták már, hogy vidéktől és hangsúlytól is függ...

Nem "megyek" már vissza megnézni ki volt az, de valaki említette a "Már minálunk babám" kezdetű népdalt. Hát ennek egyik változatában ezt mondja a nép:


"Lerázza a meggyet-makkot,

Te meg, babám, szedJED-kapkoDD"


Lám, itt van nektek mind a két kifejezési mód, ha csak a szótagszám kedvéért is!


De hadd dobjak egy követ a nyugodt tóba:


"Mari, gyere már, de Mari, gyere már!" (Valami régi slágerféle volt)

Vagy:

Jöjj ide édes kincsem, a szívem úgy dobog!" (Mozart: Don Huan)


Hát most gyere, vagy jöjj? Itt valóban érződik a nagy különbség, nem?

Mint ahogy a "gyertek-jöjjetek" sem ugyanaz, legalábbis az én fülemnek...


Aztán itt van (többek között) a "menj-menjél"-t helyettesítő "eredj!" is. Gondolom, senki nem mondja, hogy "eredjél!" Pedig ugye ez is -d-re végződő gyökér...

2013. febr. 25. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 anonim ***** válasza:
100%

Az eredjél is használatos :) Még ha furának is tűnik kicsit.


A jöjjetek a jönni igéből képzett felszólító módú alak. A gyere felszólítónak viszont nincs alapalakja (vagy mije). Nincs gyerni ige :) Viszont a gyere helyett használatos a jer alak is.

2013. febr. 25. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 anonim ***** válasza:
100%

Az eredjél is használatos :) Még ha furának is tűnik kicsit.


"Eredjél csak tovább, ezen a kerékvágáson, ezen a kicsi utacskán!"


De ami még érdekes lehet, nem csak abban a jelentésben használták, vagy használják?


Eredjél már! Ez nem igaz!

Eredjél már! Ne mondj hülyeségeket!

Eredjél már! Nem kell mindent elhinni, amit mondanak.

2013. febr. 25. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 BringaManó ***** válasza:
Miért, ez miben más? Ugyanúgy "Menj már!",
2013. febr. 26. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 BringaManó ***** válasza:
.
2013. febr. 26. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 anonim ***** válasza:
Gondolom, "ha nem vagy itt, nem tudsz hülyeségeket beszélni" alapon.
2013. febr. 26. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 anonim ***** válasza:
73%

Ne gyüjjetek mán mindég illyen zagyvaságokkal. Eriggyetek mán innét, de izibe'. :D


A gyere - jer - jöjj miatt írtam. Meg azért, hogy megint élvezkedhessen egy kicsit az a sügér, aki itt is lepontozta a válaszaimat. :P

2013. febr. 27. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 peter123456789 válasza:
2. válasz író ezt 3. ba tanultuk :)
2013. márc. 11. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!