Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írjuk helyesen ezeket a...

Hogy írjuk helyesen ezeket a mondatokat?

Figyelt kérdés

Ez volt a feladat:


Javítsa ki és írja le helyesen az alábbi túlzsúfolt mondatokat:


Az érdekellentétek feloldása a szakértői állásfoglalás után következően történik.


Megbeszéléseinkre a felügyelő bizottsági testület is hivatalos, javaslatai előnyösen segítik munkánkat.


Az eredmény negyedéves szinten fénycső esetén jelentős megtakarítást eredményez a fogyasztás területén.


A környezetvédelemmel kapcsolatban akarok valamit fölhozni.


Szeretném kihangsúlyozni véleményem jelentőségét.


Magyarázatot is kérnék hozzá,hogy legközelebb tudjam magamtól:)


2012. nov. 24. 17:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
74%

Időhiányban szenvedek, ezért „szeletenként” adom a választ. Az első mondat:


„Az érdekellentétek feloldása a szakértői állásfoglalás után történik.” Azaz a teljesen felesleges „következően” szó törlendő. Még szebb, magyarosabb a mondat, ha a szenvedő jellegű helyett cselekvő igei szerkezetet használsz: „Az érdekellentéteket a szakértői állásfoglalás után oldják/oldjuk stb. fel.”

2012. nov. 24. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

„Megbeszéléseinkre a felügyelőbizottsági testület is hivatalos, javaslatai segítik munkánkat.”


Az „előnyösen” szó felesleges (hiszen hátrányosan nem lehet segíteni), a „felügyelőbizottsági” szó pedig egybeírandó.

2012. nov. 24. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
És nagybetűvel?
2012. nov. 24. 18:08
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

„A fénycső jelentős megtakarítást eredményez a fogyasztásban.”


Őszintén szólva nem tudom hová tenni az „eredmény”, a „negyedéves” és a „szinten” szavakat. Töröltem őket, mert az „eredményez” ige csak a fénycsőre vonatkozhat. Az „esetén” szó ugyanezen ok miatt felesleges. A „fogyasztás területén” kicsit terpeszkedő kifejezésnek tűnik, sokkal elegánsabb egyszerűen „fogyasztásban”-t írni.



Egy másik megoldás, ha a „negyedéves szinten” kifejezést meg akarjuk tartani, igaz a szórendet ilyenkor át kell variálni. (Nem tudom, lehet-e.)

„A fénycső jelentős megtakarítást eredményez a fogyasztásban negyedéves szinten.”

2012. nov. 24. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Mire vonatkozik a nagybetűs kérdés?
2012. nov. 24. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

A nagybetűs kérdés a felügyelő bizottságra vonatkozik:)

Valójában nekem is a fénycsöves okozott nagy fejtörést,szerintem variálni lehet.

2012. nov. 24. 18:42
 7/13 A kérdező kommentje:

Megbeszéléseinkre a felügyelőbizottsági testület is hivatalos, javaslatai segítik munkánkat.”

Igazából ez a mondat nekem az "előnyösen" szó nélkül is értelmetlen.

2012. nov. 24. 18:47
 8/13 anonim ***** válasza:
49%

A nagybetűs kérdés a Felügyelő Bizottságra vonatkozik, ugyanis nagybetűvel így kell írni.

Ezért a felügyelő bizottsági testület nem egybeírandó.


Szeretném hangsúlyozni véleményem jelentőségét. /nem kell a ki/

Igekötő helytelen használata:

kiolvas helyesen olvas, bepótol helyesen pótol, kihangsúlyoz helyesen hangsúlyoz


A környezetvédelemmel kapcsolatban kezdetű mondatnál talán a kezdő névelő nem kell?

Névelő helytelen használata.


Környezetvédelemmel kapcsolatban akarok valamit fölhozni.


Névelő kell az országrészek, tájegységek, címek, intézmények és a több szóból álló államnevek elé.

2012. nov. 24. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Ha valami segíti a munkánkat, akkor az nem lehet hátrányos, csak előnyös. Ezért nem kell az előnyösen szó.
2012. nov. 24. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

A hivatalos kavart be,nem láttam hogy ott a vessző:D

Mondom hogy lehet egy javaslat hivatalos,de aztán leesett.

Nagyon köszönöm a válaszokat,sokat segítettetek!

2012. nov. 24. 19:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!