Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy helyes: IKEA-s, ikeás,...

Andreandi kérdése:

Hogy helyes: IKEA-s, ikeás, IKEA-ás, . Pl. : ikeás asztal? Köszönöm előre is a segítséget!

Figyelt kérdés
2012. okt. 15. 12:25
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
0%
szerintem is, de az A Á-ra változik.
2012. okt. 22. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim válasza:

Itt nem tippelni kell, hanem tudni. Nem értem azt a sok hülye hozzászólót, akik tippelgetnek, meg úgy írnak választ, hogy ők sem tudják. Például a második... ááááá. A #4-es válaszoló korrekt.

Aki odafigyelt nyelvtanórán az tudja.

2012. okt. 24. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
Csak abban pont nem mondott olyan mozaikszót, ahol eldőlne, hogy A-ra, vagy Á-ra végződik. És én úgy tanultam az iskolában, hogy ilyenkor Á-ra vált, mint ahogy az idézőjel előtti szöveg is változik, ha toldalékolod, pl. "a kutyá"-val. (Ha vmiért idézőjelbe kellene tenned.)
2012. okt. 24. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
0%
Szövegkörnyezettől függően: IKEA-s vagy ikeás
2012. okt. 29. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2012. okt. 30. 21:38
 16/17 anonim ***** válasza:
100%

Már megint sokan adnak úgy tanácsot, hogy maguk sem tudják, mi a helyes válasz.


Kizárólag a nagybetűs, kötőjeles forma a helyes, ugyanis az IKEA betűszó, az Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd kezdőbetűit takarja. Ugyanezen ok miatt az A-ból nem lesz Á.


Idézem a 286. szabályt:

„a) A betűszókhoz a toldalékokat kötőjellel kapcsoljuk. […] A csupa nagybetűvel írt tulajdonnévi betűszók végén toldalékoláskor írásban nem nyújtjuk az a, e, o-t: az MTA-nak, az ELTE-n, az ETO-hoz stb.”

2012. nov. 12. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! Hasznos volt, 100%-ban. :-)
2012. nov. 13. 08:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!