Hogy kell helyesen leírni azt (számokkal), hogy "július húsztól huszonkilencedikéig leszámítva bármikor tudnék menni"?
Július 20.-tól 29.-ig nem, de egyébként bármikor le tudnék menni.
Bármikor le tudnék menni csak július 20-29. között nem.
Helyesen: Július 20-tól 29-ig nem, de egyébként bármikor le tudnék menni.
Helyesen: Bármikor le tudnék menni csak július 20(nagykötőjel /ALT+0150/)29. között nem.
Bocs, még egy kis kiegészítés: mondani sem tőszámnévvel kell...
Mivel a hónapok és a napok is egy-egy sorban elfoglalt helyet jelölnek, ezért ezek mindig SORszámnevek.
Tehát: huszadika, huszadikán, huszadikától, huszadikáig stb.
Épp ma írtam egy másik kérdésnél: Ma július harmadika van, azaz hetedik hó harmadika. (07. 03.)
Nem "hét hó három", mint hallom néha, és olyankor el is ájulok... Hiszen szó sincs hét darab hónapról vagy három darab napról.
Üdv. :)
Megint bocs, de az előbb lemaradt, hogy az első válaszoló rosszul írta a számokat. A hatályos szabályzat szerint dátumoknál ha kötőjelet teszünk a toldalékolás miatt, akkor NEM kell pontot tenni, sőt, nem is szabad.
Tehát 20-tól és 29-ig a helyes, ahogyan a 2. válaszoló írta.
De a két mondat amúgy rendben van, az említett kötőjel és egy vesszőhiba kivételével (a "csak" elé kell).
Üdv. :)
Berta Wooster jól írta. Különben pedig nem április van, hanem július, kicsi eltévedtél, kedves hatos hozzászóló.
A keltezés jó, mindenhol úgy írják, bebökik a nullát a szám elé: 2012. 07. 07.
Soha sehol nem láttam még, hogy így lenne valami írva: 7. 7. Most komolyan, ez mi? Kellenek a nullák, egyrészt szebben néz ki, másrészt mindenhol ezt tanítják - szabállyal hagyjatok, nem tudok rá szabályt mondani (Berta Wooster, velem volt a múltkori kis beszélgetésed a szabályokról az egyik kérdésnél ^^).
Hali. :)
Úgy látom, ez a kérdés is szét lesz offolva, de rendesen. :P
Kezdem azzal, hogy megint majdnem elájultam... :DDD
Hogy hogy jut eszembe "feltöltőkaraktereket" írni? Nem szép dolog a szóismétlés, de: mióta az eszemet tudom, így írom; és soha eszembe sem jutna másképp. Sőt, én attól tépem a hajam, ha valaki nem írja ki a nullákat. :P
Szerintem is szebben néz ki nullával; de tudomásom szerint konkrét szabály nincs rá.
Nem vagyok kérdezősködős típus :D , de június elején olyannyira érdekelt ez a téma, hogy képes voltam kiírni miatta GYK-s pályafutásom 4. kérdését. Mégpedig pontosan annak apropóján, hogy egy nyelvtanból alapon igen gyenge tanító is folyamatosan nullák nélkül írta a dátumokat...
(Közel egy év alatt ez a kérdésmennyiség nem mondható soknak szerintem. :D )
A kutatás eredménye az lett, hogy kötelező érvényű szabály nincs, csak javaslat; ill. megengedett / helyes mindkét forma.
Bemásolom a kérdés linkjét:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__305311..
Ha - akár korrektori segítséggel is, de - tudsz szabályt, kedves 6. válaszoló, akkor előre is megköszönöm, ha beírod oda. :)
[Sajnos úgy tűnik, a helyi (GYK-s) korrektor srác nem látta a kérdést, pedig egyszer ki is emeltettem. Az ő véleménye számomra mindig mérvadó.]
Szerintem mindenképp érdemes végigolvasni, úgyhogy ajánlom a te figyelmedbe is, kedves rokon. :)
Vagy írhatsz nyugodtan véleményt vagy tapasztalatot is; hiszen a kérdést már megválaszolták; én pedig általában csak addig szoktam sárkányosra venni a figurát, amíg szükséges. :P
(Konkrétan arra gondolok, hogy az elején szándékosan felhívtam a figyelmet arra, hogy nem véleményekre és szokásokra vagyok kíváncsi.)
Üdv mindkettőtöknek. :)
Mindig azért van az offolás, mert valaki mond valamit, ami nem igaz, netán csak félig, és a többi meg megpróbálja kijavítani.
No. A kedves rokon elolvasta, agyon-vissza nyitogatta az internetablakokat. Végül aztán kell a nulla, ahogy levettem azokból a cuccosokból.
Én sikítófrászt kapok - kaptam is -, ha meglátom nulla nélkül a keltezést. Most a kérdés az, hogyha egy olyan személy, aki csak olvasás alapján "tanulta" meg, mi helyes és mi nem, akkor egy béta - vagy korrektor, mindegy, minek nevezzük -, akinek elvileg muszáj volt tanulnia, ha hivatalos, miért akarja rosszul írni?
Én speciel önjelölt lektor vagyok - de tudok is írni! Köszöntem a figyelmet.
Sikítás helyett:
Minya Károly: „…mind a 2012. 06. 05., mind a 2012. 6. 5. forma helyes (de arra érdemes figyelni, hogy vagy mind a hónap, mind a nap sorszáma tartalmazzon nullát, vagy egyik sem)…”
Nem írtam, nem gondolom, korrektorunk sem állítja, hogy a nulla kiírása helytelen. Azt írtam, nem értjük, miért írja ezt valaki így egyszerű folyószövegben. Mondjuk, amikor azt az örvendetes hírt közli barátaival, hogy gyermeke 2012. 04. 04. napján megszületett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!