Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Már számtlaanszor láttam,...

Már számtlaanszor láttam, hogy veszekednek a vajon/valyon szó helyesírásával. Most akkor kinek van igaza?

Figyelt kérdés

pl.:

http://www.gyakorikerdesek.hu/szerelem-szex__parkapcsolatok_..


Én vajon-nak tanultam...


2011. jún. 12. 22:21
1 2
 1/14 anonim válasza:
100%
Vajon. Megnézheted egy helyesírás szótárban is, de az biztos, hogy vajon.
2011. jún. 12. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
Pontos j.
2011. jún. 12. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim válasza:
vaJon
2011. jún. 12. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Úristen, ki írja valyon-nak???

Egyértelmű, hogy " vajon ".

Ez annyira 100%, hogy ne is keresgélj tovább.


De ha más érvet akarsz, akkor írd be mindkettőt a Google-ba.

Valyon: 287.000 találat

vajon: 9.500.000


Továbbá:

[link]

2011. jún. 12. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
és hogyan lehet átálíltani Operán, ha írok valamit magyraul, ne húzza alá pirossal? vagyis, ne az angol szavakattekintse helyesnek, hanem a magyarokat
2011. jún. 12. 22:36
 6/14 anonim ***** válasza:
2011. jún. 12. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Ha már a helyesírási szótárat bújod, a számtalanszor szót is keresd már ki! :)
2011. jún. 12. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

"De ha más érvet akarsz, akkor írd be mindkettőt a Google-ba.

Valyon: 287.000 találat

vajon: 9.500.000"


Az állítás igaz, az érvelés hibás. A google összevetés nem működik, mert a vajon-ra kidob minden receptet, amiben valamit "kevés vajon megpárolunk", míg a valyon találataiban benne vannak a Valyon vezetéknevűek, ugyanis ez egy név.


A vajon a vajh szóval fakad egy tőről, nézd meg pl Arany Jánosnál, hogy hogyan írja:


„Vajh megérdemled mártírjaid, nemzetem?”

"Vajh ki mond

Ily bolond

Éneket

Te neked?"


De használja a vajon formát is:


"És vajon minek

Meritette meg

Azt a vedret?"


Nyugodtan nézzél más költők írók szövegeit, de ne blogokat, mert ott csak a tévhitek terjengenek. Sehol se találsz valyh és valyon formát.

2011. jún. 12. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Óh te magasságos...

Ismerjük el az igazadat, valóban a vaj+on is beleszámít. De ha minden második "vajon" is ilyen értelemben lenne, akkor is durván 4.5 millió találat van.

2011. jún. 12. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Tegnap 23:28-as... az utolsó felhozott pédád nem Arany, hanem Petőfi. :) (Nem szórakozni akarok és nem kukacoskodom, egyszerű elírás, semmi gáz, csak megjegyeztem.)

Vajon, egyértelműen. Azért írják sokan ly-al, mert a j-ly keverés elterjedt helyesírási hiba, erre még bevett szabály sincs (csak a madárneveknél tanítják, hogy héja, meg papagáj, aztán a gólya és a bagoly...), meg kell (kéne) tanulni. A többség a neten vagy fiatal, vagy nem a nyelvtan az erőssége, ezért terjed a helytelen forma. Ha valaki elég karizmatikus, a többi könnyen átveszi. Továbbá akár még "lázadást" is láthatnak benne, hogy a konzervatív formától eltérően írják.

Persze azért többségében az igénytelenség a jellemző, ezért használják ly-al. Mert úgy "jobban néz ki". (Esküszöm, egyszer megkérdeztem egy lányt, miért így írja, és ezt válaszolta.)

2011. jún. 13. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!