Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes ha igy mondom ezeket a...

Helyes ha igy mondom ezeket a szavakat?

Figyelt kérdés
Mindenki azt mondja Pesten hogy akarNÉK, tudNÉK én meg NÁKkal mondom és sokszor kijavitottak, amiről tudom hogy nem bántásból, de zavar. Miközben meg a nyelvtani szabály azt irja hogy mély magánhangzós szóhoz mély kell, a magashoz meg magas. Most ennél a szabálynál ez kivétel vagy ez pesti tájszólás? Nem egészen értem a dolgot ha a szabály ezt irja.
2010. nov. 30. 21:45
 1/6 anonim válasza:
47%
oo menj haza..
2010. nov. 30. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
91%
Minden helyesen beszélő ember úgy mondja, hogy én ...nék ! Itt nem a magas meg mélyről van szó, hanem a ragozásról. én ..nék, ŐK ..NÁK !! Nagyon sokan rosszul mondják, remélem segítettem.
2010. nov. 30. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
87%

A szabály nem ezt írja. Hanem azt, hogy feltételes módban E/1 -nék, T/1 -nák.

A magas-mély hangrend erre az esetre nem vonatkozik, itt határozottan csak és kizárólag ezeket a toldalékokat kell használni. Szóval nem pesti tájszólásról van szó :)


Honnét származol? :)

2010. nov. 30. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Egyszerű huszonéves ***** válasza:
Mindenki kapott 1 pontot!
2010. nov. 30. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Erről gyorsan szokj le, mert ez a nák-olás nem tájszólás, hanem egyszerűen helytelen beszéd, mégpedig a legviccesebb fajtából :) Ezt bárhol megmosolyogják magyarországon. Ritka pedig szerintem, hogy valaki még így beszéljen.
2010. nov. 30. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A mély/magas hangrendi szabály is létezik a feltételes módban, de nem E/1-ben! Ott mindig -nék a helyes.

A -nákot (valóban hangrend függően) T/3 tárgyas(!) ragozásnál használjuk.


(Én inNÉK egy kis vizet és enNÉK levest.

de

Ők meginNÁK azt a pohár vizet és megenNÉK a levest.)


Az akarnák, tudnák, ahogy te mondod, létező szavak, csak mást jelentenek: Ők akarnák azt a kiskutyát, de nem tudnák eltartani.

2010. dec. 1. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!