Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért hallani egyre többször,...

Miért hallani egyre többször, hogy művelt emberek is keverik a ba/be, ban/ben toldalékokat, pl. megyek a boltban (oda), ennyire nehéz megjegyezni, mikor melyiket használjuk?

Figyelt kérdés
tegnap 15:06
1 2
 11/14 BringaManó ***** válasza:

#10: jobb megoldás híján itt szoktunk megbeszélni helyesírástól teljesen független kérdéseket is (pl. ba/be/ban/ben, nagyobb tőle, nákolás, stb.), de attól még ezek nem lesznek helyesírási témák, tehát a válaszokban tévút arra kanyarodni (akkor is, ha a kategóriát véletlenül éppen úgy hívják).


ha majd lesz nyelvhelyesség vagy nyelvművelés vagy nyelvi illemtan kategória, akkor... de nem lesz. :-)

(de csinálhatunk rá csoport a fészbukon :-)

tegnap 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Engem speciel a suk-sükölés és a nál/hoz keverése jobban tud bosszantani.

Pár példa, ha nem lenne érthető, mire gondolok:

Anyósomnál voltam, e helyett mondják azt, anyósomhoz.

Nagyapámhoz mentem, helyette nagyapámnál.

tegnap 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 BringaManó ***** válasza:

bosszant? de hát akik így mondják azok így tanulták, az ő nyelvváltozatukban ez így van. oké, ha bosszant, hát bosszant, de ez nem az ő hibájuk. az ő változatuk pont ugyanannyira különbözik a tiédtől, mint a tiéd az övéktől, és őket mégsem bosszantja, hogy te máshogy mondod. :-)

aki zsömlét mond, azt sem szokta bosszantani az, hogy más zsemlét mond. (vagy igen?)

a suksük miatt se idegesítsd magad, nincs rá ok. ők így tanulták otthon a szüleiktől, ugyanolyan szép nyelv az ő magyarjuk, mint a tiéd. :-)

nincs rá előírás, hogy a kijelentő nem lehet ugyanaz, mint a felszólító. – nagy baj is lenne, ha lenne, mert az igék többségéhez ki kéne találni kétféle formát arra, amit most egyféleképpen mondunk, hiszen kijelentőben és felszólítóban egyaránt írjuk, olvassuk, tudjuk, rakjuk, merjük, rúgjuk, nézzük, kapjuk, varrjuk, gépeljük, reszeljük, kenjük, vágjuk stb. stb.

tegnap 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
Ha megtanítjuk helyett azt írja/mondja, hogy megtanítsuk, azon szerintem neked is felszalad a szemöldököd.
tegnap 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!