Ki használ a többszörösen összetett mondataiban pontosvesszőt? Van -e korlátozás a kitehető vesszők számára?
Találtam ezt:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__12904..
" A többszörösen összetett mondatokban pontosvesszővel határoljuk el egymástól a szorosabban összetartozó tagmondatok csoportjait: Nyugat felől sötét felhőket hozott a szél, a port felkavarta, és az emberek arcába vágta; a büszke jegenyék alázatosan hajlongtak, hogy derekuk ne törjön; s a közeledő viharnak látni lehetett már egy-egy távoli villámlását is. Stb.
Kéttagú összetett mondatban is állhat pontosvessző, ha a tagmondatok kapcsolata laza: Kabátja szinte a bokájáig ért; nyáron is azt hordta. A más-más tartalmi típusú tagmondatok közé szintén tehetünk vessző helyett pontosvesszőt: Eddig jól megvoltunk; most váljunk ellenségekké? Ezt többet nem veszem fel; égesd el! Stb.
"
"
A felsorolásban pontosvesszőt is használunk, ha azonos szerepű, vesszőkkel tagolt mondatrésze-ket akarunk elkülöníteni másneműekből álló sorozattól: Mindenki ismeri az ilyen szavakat: beszél, ír, olvas; ceruza, könyv, tinta; becsületes, lelkes, szorgalmas; stb.
Az ilyen jellegű felsorolások végén a stb. elé is pontosvesszőt kell tenni. [De vö. d) alpont.]
"
Nos én előszeretettel használok többszörösen összetett mondatokat, viszont ezt még én sem tudtam hogy lehet így is.
Egyáltalán van-e korlátozás arra, hogy vesszővel hány tagmondatot választhatok el? Nálam nem ritka hogy 3-4-et is így írok ki.
Akkor eddig rosszul csináltam?
Igaz sokszor úgy oldom meg, hogy egy mellékszálat zárójelek közt illesztek be egy tagmondatrészbe vagy utána és ott ilyenkor nem használok vesszőt(csak a zárójel bezárása után teszem ki vagy akár a mondatvégi írásjelet).
Az így megfelelő?
Én még nem sok embernél láttam sem itt sem máshol, hogy pontosvesszőt használt volna.
Akkor ez egy általánosan elterjedt hiba? Vagy jó van az úgy/így?
Én gyakran használok. Szerintem javítja az olvashatóságot, a fenti példákban az összes eset számomra jobb, mintha simán csak vesszővel lenne.
Viszont a fenti példákban a legtöbb működik sima vesszővel is, ilyen értelemben semmiképp sem hiba.
> Az így megfelelő?
Tökéletes.
Helyesírási szempontból biztos nem hiba, ha nem használ valaki pontosvesszőt, az csak egy lehetőség; hasonlóan például a három ponthoz...
Ennek megfelelően nincs arra szabály, hogy vesszővel hány tagmondat választható el.
(De ez nem is mennyiségi kérdés, nem lehet akárhol alkalmazni, vagyis nem mindenhol van értelme: ahhoz olyan hely kell a mondatban, ahol annyira laza a kapcsolat, hogy illik oda az a pontosvessző. Általában ponttal jobban helyettesíthető, mint vesszővel; és elvileg a hanglejtés is leereszkedik, mintha pont lenne ott.)
Én szoktam használni pontosvesszőt, de ritkábban amiatt, mert annyira bonyolult összetett mondatot sikerül alkotni. Akkor inkább szétszedem külön mondatokra, mivel egy öt-hat soron át terjengő mondatot még úgy is nehéz értelmezni, ha a vesszők mellett külön pontosvesszők is próbálják segíteni az olvasót.
Viszont mindig használok pontosvesszőt olyan esetben, amikor egy olyan felsorolás következik, ahol legalább az egyik tag maga is tartalmaz vesszőt. Például nagyon könnyen fordul elő ilyen szituáció könyvek, filmek stb. címeinek sorolásánál. Ilyenkor a tagokat egymástól én mindig pontosvesszővel választom el inkább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!