Vincze Minya István nevében a "Minya" az micsoda?
A kalotaszegi esperest hívják így, aki a különös megnyilatkozásai miatt került be a hírekbe a napokban. Engem azonban a szokatlan neve érdekel most.
Mivel erdélyi születésű, ezért se a nevek magyar helyesírása, se a Magyarországon anyakönyvezhető nevek listája nem ad támaszpontot arra nézve, hogy ez a "Minya" a neve közepén milyen szerepet tölt be.
Keresztnévnek mindenképp szokatlan és ízléstelen volna, de családnévként pedig a kötőjel hiánya zavarbaejtő, ugyanis tudtommal csak a spanyolban és bizonyos ázsiai kultúrákban szokás két különálló vezetéknevet viselni. Esetleg még azt tudom elképzelni, hogy a Vincze nem vezetéknév, hanem valami erdélyi rangféleség (pl. Vitéz). Van valakinek ötlete, hogy mi a megfejtés?
Vannak kettős vezetéknevek is.
Szinyei Merse Pál, stb.
Amúgy szlávosan hangzik, oroszul pl. azt jelenti, hogy "én". Erdélyben is elszórva azért vannak délszlávok meg szlovákok is.
Vitéz Nagybányai Horthy Miklós is ilyen. Itt az első nevek rangot és származási helyet jelölnek, tehát ha szokatlan is, legalább érthető a dolog.
A Vincze Minya István esetében mi történt? Ki az öreg Vincze, ki az öreg Minya? Feltéve hogy valóban második vezetéknév, és nem valami más bohóság.
Az nem ugyanaz, mert a Nagybányai az nemesi előnév, a Vitéz meg a vitézi címet jelzi mert tagja volt a vitézi rendnek (amit ő maga alapított mert nem király volt így nem adományozhatott nemességet, ahelyett).
A kettős vezetéknév az más, pl. Apáczai Csere János hogy másikat is mondjak. Tudod, lehet két keresztneved is, ha ez olyan, csak vezetéknévben.
"családnévként pedig a kötőjel hiánya zavarbaejtő, ugyanis tudtommal csak a spanyolban és bizonyos ázsiai kultúrákban szokás két különálló vezetéknevet viselni."
Nagy Bandó András. Parti Nagy Lajos. Hirtelen ez a két név jutott az eszembe.
"MINYA, ti. Minyát a székelyeknél am. MIHÁLY."
(A magyar nyelv szótára – Czuczor–Fogarasi)
Ezek szerint a Mihály keresztnév vezetéknévvé módosult formája.
Igen, kétségtelenül létezik magyarul is a dupla vezetéknév.
Apáczai egy újabb példa a születési hely után felvett (vagy kapott) névre, Nagy Bandó és Parti Nagy pedig a művésznévre, hisz mindketten mezítlábas Nagy-ként születtek.
Vincze Minya István eredettörténete továbbra is érdekel, mivel nem illeszkedik az fenti mintákba. Szívesen megkérdezném e-mailben, de rossz az időzítés, talán majd ha elül a lyukas botrány.
"Keresztnévnek mindenképp szokatlan és ízléstelen volna"
nem értem, miért... mi ebben az ízléstelen?
"Ez már valami! Akkor a Minya becenév eredetű"
ez csak egy lehetőség, nem kell ennyire biztosra venni.
amúgy ha előveszed a guglit, találhatsz egy csomó "Vincze Minya/Vincze-Minya" családnevű embert, akik nem Istvánok, köztük nőket is.
(az, hogy valaki esetleg saját maga külön írja, pedig kötőjellel van anyakönyvezve – vagy fordítva –, ne tévesszen meg, nem jelent semmit, előfordul)
"továbbra is kérdés, hogy mit keres a polgári nevében"
honnan tudjuk, hogy benne van a polgári nevében?
(bár a sok guglitalálat alapján sejthető, hogy benne van)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!