Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Későnkelős egybe vagy külön?

Későnkelős egybe vagy külön?

Figyelt kérdés

#későnkelős #későn kelős
2023. febr. 26. 09:34
 1/8 A kérdező kommentje:
Pl nem vagyok egy későnkelős típus...
2023. febr. 26. 09:35
 2/8 A kérdező kommentje:

Milyen szabályok alapján van egybe vagy külön, azt is szívesen meghallgatnám :D

Érdekelnek a helyesírási szabályok

2023. febr. 26. 09:36
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Külön. Mert az eggyik az időhatározó a másik képzett melléknév
2023. febr. 26. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
89%

későn kelős


A "későn" határozószót és a "kelős" melléknevet különírjuk.

Nem összetételről, hanem határozószói, /későn/ bővítményű

szószerkezetről van szó, amelyet különírunk.


Egyébként, ha ilyen kérdésed van, ezen az oldalon választ kapsz rá:


[link]

2023. febr. 26. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Különírandó.


Amúgy én az -s képzőt feleslegesnek érzem. Későn kelő – ez is kifejezi ugyanazt.

2023. febr. 26. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 BringaManó ***** válasza:
93%

#4: Naja, csakhogy szegény MTA-gép nem tudja értelmezni, ő annyit lát, hogy ez egy határozószó meg egy melléknév...

Mi viszont tudjuk, hogy ha csak szigorúan, "ész nélkül" elemezzük, akkor két képző van ráakasztva a "későn kel"-re (későn kel + ő + s), ami a [link] alapján már összerántja a "későn kel" szókapcsolatot... → Így későnkelős volna.

De vajon tényleg két képző ez? Hiszen azt mondjátok (#5), hogy -s nélkül is ugyanazt fejezi ki... Akkor lehet, hogy ez csak egy olyan szlenges, "feleseleges", funkció nélküli toldalék, amit mókából (divatból) tesznek oda néha? mint a cucc helyett a "cuccos", vagy a kisiskolások szoktak ilyen gúnyneveket adni a tanároknak, hogy Márta helyett "Mártás", Mária helyett "Máriás", Magda helyett "Magdás"... Vajon tényleg nincs ennek semmi funkciója?

Ha az emberek tulajdonságait nézzük, akkor sok ilyet lehet hallani, pl.: XY meglehetősen késős, beszólogatós, sírós, pityergős, vihorászós, lassúkázós, ráérős (/ ráérősen csinálja a dolgát) stb.

Mondhatnánk, hogy ezek ugyanazt jelentik, mint -s nélkül, de azért egyesével nézve érezzük, hogy mégsem egészen... Ez valami "tulajdonságjelző végződés", mondhatni "tulajdonságképző". Ha még nem világos, akkor kicsit magyarázom:

Az -ó/ő végű melléknévi igenevek többféle funkciót betölthetnek, amikor valakiről beszélünk: lehetnek sima jelzők (vagy a jelzőből képzett főnevek), amik azt mondják meg, hogy az illető éppen ezt teszi: "síró kislány", "ha van itt egy ráérő ember, akkor segítsen", "holnap a későn kelők le fognak maradni a tábori reggeliről" – de általánosabb tulajdonságra (személyiségjegyre) is utalhatnak megfelelő szövegkörnyezetben: "ő olyan beszólogató típus", "egész gyerekkorában a vihorászó lányok közé tartozott", "én későn kelő fajta vagyok".

Ez az -s végződés pedig egyértelműsíti, hogy a személyiségjegyről van szó (sírós, vihorászós, későnkelős), tutira nem arról, hogy valaki éppen akkor sír, vagy perpillanat vihorászik, vagy aznap éppen későn kel(t).

Ezért én azt modnanám, hogy ez két képző (két külön funkcióval, még ha az -s viszonylag különleges funkcióban van is), így mindenképp érvényes a 127-es szabálypont, vagyis összerántva: későnkelős.


Az egy külön érdekes kérdés, hogy ez az -s "tulajdonságképző" vajon miért van ebben a kicsit komolytalan, gyereknyelvi/szlenges státuszban?, miért van az a benyomásunk, ha egy ilyet hallunk, hogy ez nem egy "rendes", "komoly" szó, csak valami ad hoc tákolt szócska, amit komolyabb szövegben inkább úgy kell mondani, hogy "vihorászó típus", "későn kelő fajta"?... talán a sírós még viszonylag kevéssé ilyen... hm...

2023. márc. 7. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm az elgondolkodtató és részletes magyarázatot, BringaManó.

Köszönöm szépen a többi választ is.

Igaz, nem vagyok egy nagy nyelvészeti szakértő, de az én fülemnek is sokkal természetesebben, kifejezőbben hangzik ez a kifejezés 's' toldalékkal kiegészítve.

2023. márc. 7. 14:47
 8/8 BringaManó ***** válasza:
93%

Köszi a választ (én sem vagyok nagy nyelvészeti szakértő :-).

Még egy dolog eszembe jutott a válaszodról:


Úgy érzem, hogy a "későnkelős (fiú)"-ra az azért mégis igaz, amit az #5 írt: -s nélkül is ugyanazt fejezi ki – ellentétben a "síró (kisgyerek)/sírós (kisgyerek)"-kel, amely ennek a skálának a másik vége: itt egyéretelmű, hogy "s" nélkül éppen most sír, s-sel pedig ő ilyen típusú személyiség.

Hogy ez mitől függ, vagyis hogy miért viselkedik az egyik kifejezés így, a másik úgy, azt még hosszan lehetne elemezni... A lényeg, hogy mivel sok tulajdonságot -s-képzővel fejezünk ki, teljesen érthető, hogy a "későnkelős" esetében is alkalmazzuk ezt, analógiás módon (vagyis azért, hogy a többihez hasonlítson) – akkor is, ha felesleges –, márpedig ha így teszünk, akkor ez bizony két képző, vagyis egybeírandó.

2023. márc. 7. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!