Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mit véltek, miből ered a...

Mit véltek, miből ered a magánhangzó harmónia némely rendhagyó mivolta? (Példák lent!)

Figyelt kérdés

Két kérdéskört indítanék, főleg az első izgat, hogyan alakulhatott ki ez a rendhagyás.


- Az első kérdéskör:


Az "i" betű használata esetén önellentmondást vélek a magánhangzó harmónia vonatkozásában:


kicsiBEN ; inGAT.

Mindkettőnek szótövében kizárólag "i" található a magánhangzók közül, mégis az egyikhez mély, a másikhoz meg magas hangrendű toldalék kapcsolódik!

Hiszen NEM "kicsiBAN" a helyes,

és NEM "inGET" a helyes.

Ennyi erővel a kutya hangja lehetne akár uGET(és) is, az uGAT(ás) helyett, bár az ugatás logikus. De ha logikus az ugatás ragozása, akkor nem inGAT, hanem inGET kellene legyen a helyes forma, pláne a "kicsiBEN" ragozása nyomán!


- A második kérdéskör:


Nem következetes a rendszerben az

"Ö O E"

alkalmazása sem, lásd például:

győzÖTT - oltOTT - égetETT,

azonban...:

őrBŐL - ajtóBÓL - és most következik az egyik rendhagyó: székBŐL!


Azaz, amennyiben a "győzÖTT" sort tekintenénk helyesnek, akkor a székBEL volna a logikus, márpedig nem létezik "-bel", azonban van "-ból / -ből"...


Ha meg a második sort ("őrBŐL") tekintenénk helyesnek, akkor meg égetÖTT kellene legyen, égetETT helyett (bár ezt Szögeden / Vajdaságban még talán el is tudom képzelni).


Sejtésem szerint ezek az önellentmondások valami erőltetett, mesterséges sztenderdizálás eredménye, netán Kazinczi nyelvújító hatása...?



2023. febr. 21. 01:56
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
#9, Észak-Dunántúlon ismerek ö-ző nyelvjárásban beszélőt. Te somogyi "gyeröről" illetve "embörről" tettél említést. Érdekel engem, a "kereszt" szót például hogyan ejtik egyes somogyiak? Észak-Dunántúlon több helyen is laktam már, délebbre még nem, és errefelé az a néhány ember, aki ő -zik, annak a kereszt = köröszt. És az ő -ző somogyiak szájából hogyan hangzik a kereszt, például?
2023. márc. 4. 02:09
 12/16 anonim ***** válasza:
Körösztnek hangzik, de nem teljesen ö hangot mondanak, hanem egy kicsit e felé hajlót. Szóval nem a Balaton a nyelvjárási határ?
2023. márc. 6. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 BringaManó ***** válasza:

#6 Ha szeretnéd, próbáld meg megtanulni... Természetesen nem néhány nap lesz, de azért sok idegen anyanyelvű embernek sikerült már jól megtanulni, úgyhogy nem lehetetlen. :-)


A j és az ly régen két, kissé eltérő hangot jelölt. Legalábbis néhány száz éve, amikor még nem voltak helyesírási szabályok. Akkor kialakult, hogy az egyiket j-vel, a másikat ly-nal jelölik, és így kerültek bele a szavak az első szabályzatba. Azóta kicsit változott a nyelv, a magyarok többsége már nem ismeri ezt a kétféle ejtést, ezért nehéz megtanulniuk, hogy melyik szó van j-ve, melyik ly-nal.

Ha magyarul tanulsz, akkor ez egy nehéz rész. De szerencsére ez csak írásban fontos! Ha valaki magyarul BESZÉLNI akar megtanulni, akkor ahhoz ezt nem kell tudni.

2023. márc. 7. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 BringaManó ***** válasza:
0%

#7: "néma (némul, némítás), béna (bénul, bénítás)"


ezek hogy kerülnek ide? :-o


béna:

[link]

"A magyarba valószínűleg a szlovák melléknév nőnemű alakja került át."


néma:

[link]

"A magyarba a szláv melléknév nőnemű (esetleg semleges nemű) alakja került."


(a béka pedig itt: [link] )

2023. márc. 7. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 BringaManó ***** válasza:
69%

#8: sőt, eredetileg tereh (ahogy Arany is írta):

[link]

"Az eredeti hangalak tereh lehetett, amely a szó eleji mássalhangzó-torlódás feloldásával és a tárgyeset ragjaként értelmezett szóvégi t elhagyásával keletkezett. A teher alak hangátvetés eredménye."


a kehely is hasonlóan:

[link]

"A kehely alak hangátvetéssel keletkezett a kelyeh-ből."


A pehellyel nincs ilyen eredeti csere a története során, de érdekes módon a toldalékolásnál ott is cserélődik, el tudom képzelni, hogy csak a többi analógiás hatására(?).


Van még a bolyh/bolyhos, amelynek a sztorija inkább a teherhez hasonlít:

[link]

"Az elsődleges változat egy kétszótagos bohoj ~ bohaj lehetett. A szóvégi ly egyszerű írásváltozat. A bolyh alak h : ly > ly : h hangátvetéssel és a második szótagi magánhangzó kiesésével keletkezhetett"

De a mai szótárak szerint elvileg a bolyh az alapszó (nem a boholy), bár sokszor lehet hallani (és egyre gyakrabban olvasni is) olyat, hogy pl. bélboholy, ezért esélyesnek tartom, hogy ez vissza fog térni a szótárba is előbb-utóbb (akár csak mint alternatív forma).


Ha már hangátvetés, akkor a kályha is szóba kerülhet:

[link]

"Német  (feln.) jövevényszó. | ≡ Ném.  (kfn.) kachel, kachele, kachle ’agyagedény; kályhacsempe; fazékfedő’, (baj.-osztr.) kǫχl̥ ’kályhacsempe, csempe’, (E.) kǫχəl ’ua.’, – ném. Kachel ’ua.’ [< lat.  (vulg.) caccalus ’tégely, serpenyő’]. ≋ Megfelelői: holl. kachel ’kályha, kemence’; szbhv. kahla ’kályhacsempe’; cseh kachel ’ua.’ stb. ⌂ A szóvégi a magánhangzóharmónia hatására keletkezett hanghelyettesítéssel. A kályha alak hangátvetés eredménye."


na jó, nem folytatom a hangátvetéses történetet, mert "kissé" eltávolodtam az eredeti témától... :-) elnézést!

(pedig mennyi ilyen van! kanál/kalán, bögre/göbre, lichthof/lifthók, csekély/ketsély, szök(ő)cse/szöcske, csiperke/pecsérke, vehem/vemhes, zsemlye/zselyme, taksó/tacskó, suviksz/suvickol stb. stb. stb.)

2023. márc. 7. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

"Körösztnek hangzik, de nem teljesen ö hangot mondanak, hanem egy kicsit e felé hajlót. Szóval nem a Balaton a nyelvjárási határ?"


Akitől hallottam e kiejtést erős Ö hangokkal, a Dunántúl északi felén él, persze nem lehet kizárni, hogy akár jóval távolabbról költöztek ide... Szögöcs, köröszt, stb, így ejti, azonban a kellemes-t, ha jól emlékszem, kellemes-nek. (Rég nem találkozom vele.) Feltételezem, amely alakoknak van Ö illetve E változata is (seper / söpör, és így tovább), azt végig erős Ö-vel ejti, se nem É-szerű, se nem zárt E hanggal.


--------------------


VAJDASÁG.


Amit imádok, kiejésre is: az "Apa kocsit hajt" című klasszikus ökörség, a "Tudósok" zenekartól. :D (Meg általában Bada Tibor akcentusát.)


Nekem baromira tetszik ez a fajta vajdasági akcentus, az E, É, Ö, Ő mellett talán zárt E-nek nevezik(?), amiket még kihallok több, ott élő magyar beszédéből, jó példa rá Bada Tibor (isten nyugosztalja!) előadóművész, Alias Bada Dada (sőt, E helyett olykor Á-szerű, máskor Í-szerű hangot is ejt!) :


[link]


"Apa idegÖs, hú, de idegÖs" - 24-26. másodpercek. Ezt Ö-vel kopíroztam le, na de ez volna a bizonyos zárt E hang? "Ideg>s"?

Viszont végig tiszta E hangok: türelmeSSen (két S-sel ejti egyébként).


48.másodpercnél:

"Nagy, fÁhér Fiat ezerötszázas gépjárművet" - a nyelvtudomány ezt a fajta E/Á hangot hogyan nevezi, ahogy Tibor itt ejti: fÁhér?


1perc 32 másodperc: "akkor talán egy kis vÁszély fÁnyegÁtné"


1perc 42: "minden nehÍssÍget át lehet hidalni", ezt meg is ismétli.


Ezen vajdasági hangokról tudna valaki írni? Számomra nagyon érdekfeszítő! Jó a beszéddallama. :) "Mert apa vÁzeti..."

Nem egészen olyan, mint a "szögedi"...

2023. márc. 8. 14:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!