Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Milyen mássalhangzó változások...

Milyen mássalhangzó változások vannak a következő szavakban?

Figyelt kérdés

Megdolgoztam

Hallgathattam

Imádkozni

Legszebb


2023. febr. 12. 18:19
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

1,3,4: zöngésség szerinti részleges hasonulás (z-sz, d-t, g-k)

2.:rövidülés

2023. febr. 12. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ezt én sem írhattam volna szebben, úgyhogy csak annyit tudok hozzáfűzni, hogy a mássalhangzó-változás kötőjellel van (egybe lenne, de az összetételi tagok és a szótagok száma miatt muszáj kötőjelezni).
2023. febr. 13. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2023. febr. 14. 19:59
 4/5 anonim válasza:

Megdolgoztam: zöngésség szerinti részleges hasonulás, mivel ha kiejted [megdolgosztam], akkor sz-szel ejted ki. Ez (sz-z) pedig egy zöngés-zöngétlen pár.

Hallgathattam: rövidülés, mivel ha kimondod [halgattam], akkor nem 2, hanem csak 1 l-lel mondod. Ezért rövidülés ( nem összekeverendő a kieséssel, mivel a rövidülés az az, ha két egyforma betűből csak az egyiket ejtjük. A kiesés pedig ha 3 különböző msh. van egymás mellett, és abból a középsőt nem ejtjük, ilyen pl. a mondtuk, azt úgy ejtjük, hogy [montuk], a d kiesik.)

Imádkozni: zöngésség szerinti részleges hasonulás, ugyan az a magyarázat, mint az elsőnél, úgy ejted, hogy [imátkozni], azaz a d helyett t-t mondunk, ezek pedig zöngés-zöngétlen párok.

Legszebb: zöngésség szerinti részleges hasonulás szintén, és mint az 1. és a 3. azért ez, mivel a g helyett k-t ejtünk [lekszebb], és a g-k zöngés-zöngétlen pár.


A zöngésség szerinti részleges hasonulás az az, amikor egy szóban egy mássalhangzót kiejtésben más msh.-val mondunk, és az a másik msh. az egy zöngés-zöngétlen pár. Azért részleges hasonulás, mivel csak kiejtésben változik, írásban nem.

A rövidülés az az, amikor 2 egyforma msh-ból az egyiket nem ejtjük (a kiesés is más, nem keverendő, a hallgattam szónál a magyarázata).


Azért írtam ilyen hosszan, mivel ha megvannak a megoldások az tök jó (és ezzel nem beszólni szerettem volna senkinek), csak ha nem érted meg, hogy mi miért van, akkor máskor sem fogod tudni, és megjegyezni is könnyebb így szerintem.


Remélem nagyjából érthetően írtam.

2023. febr. 18. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
2023. febr. 22. 22:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!