Hogy írják helyesen, hogy leBScztem?
Mert biztos nem így. Esetleg kötőjellel?
Vagy azt, hogy NAV-ozhatnékom van? És azt, hogy valami elOKJsedett?
BSc diplomát szereztem.
BSc fokozatot szereztem.
a betűszókhoz nyilván kötőjellel kapcsolódnak ezek az előtagok (itt igekötők) és toldalékok:
le-BSc-ztem, NAV-ozhatnékom van, el-OKJ-sedett
vö. [link]
"A betűszókhoz a toldalékokat kötőjellel kapcsoljuk, például: a BKK-nál, a MÁV-ot, az ENSZ-szel; tbc-s, tv-zik (v. tévézik), DNS-sel. [...]"
és [link]
"A betűszókhoz és a tulajdonnévi szóösszevonásokhoz kötőjellel fűzzük az utótagot, például: MTI-hír, OTP-kölcsön, UEFA-torna, tv-közvetítés; TDK-dolgozat, URH-adás; [...]"
bennem felmerült egy másik kérdés: mennyire szabályos ejtés szerint kiírni?
csak mert sokan gyakran kiírnak bizonyos betűszavakat, pl. "kijutott a vébére", "esztékás szemüveg", stb. (a "tévé" szavunk is ilyen úton önállósodott)
mondjuk a "lebéescéztem" elég furán néz ki...
de a szabály szerinti "le-BSc-ztem" is...
A linkről lemaradt a lényeg:
"A mozaikszókhoz a toldalékokat olyan formában fűzzük, amilyet kiejtett hangalakjuk kíván; tehát ennek alapján vesszük tekintetbe az illeszkedés és a hasonulás szabályait, továbbá kiírjuk az esetleges előhangzót"
Tehát kiejtés szerint írjuk, magát a rövidítést kötőjellel illesztve a szóba. Sajnos az igekötőket külön nem említi. (Az "előtag" itt nem az igekötőre vonatkozik, hanem a toldalék kötőhangra.) De mivel külön nincs kiemelve az igekötő, értelemszerűen az is kötőjellel kapcsolódik.
És mi a helyzet, ha mozaikszó és az előtag (?) (meg-, el-, össze-, ki-,...) közé kerül valami, pl. egy "nem" vagy egy "is"? Valami ilyesmire gondolok:
[...] érvényben van a meg-nem-NAV-ozásáig.
vagy
[...] érvényben van a meg nem NAV-ozásáig.
Melyik a helyes?
Ugyanez is-sel: ki is BME-ztem mára magam vagy kötőjelekkel?
> meg nem NAV-ozásáig
Ugyanígy: el nem mondható, ki sem látszik, bele nem nézett, stb.
#7: A kérdés a kötőjelezésre vonatkozott, és a "NAV-ozhatnékom van"-ból úgy tűnt, hogy az általad említett résszel nincs is gondja a kérdezőnek (hiszen nem azt írta, hogy "NAV-zhetnékem van" [enavézhetnekénem van]), ezért ezt a részt nem idéztem. Nem gondoltam a lényeghez tartozónak.
"az igekötőket külön nem említi"
Igen, de az igekötős igéket összetett szónak szoktuk tekinteni – épp ezért hivatkoztam a 289-re.
(Nem mindig minden szempontból összetétel: pl. szótagszámlálás szempontjából csak a többszótagúakat tekintjük összetételi tagnak – na de ez most nem tartozik ide.)
"(Az "előtag" itt nem az igekötőre vonatkozik, hanem a toldalék kötőhangra.)"
Öö... Mármint az általad írt idézetben? Abban nem "előtag" van, hanem "előhangzó".
Én is említettem az "előtag" szót, én viszont pontosan az igekötőket értettem alatta (ahogy jeleztem is).
A 289. szabálypont csak az összetételi utótagokról beszél, de értelemszerűen fordítva is ugyanaz a helyzet: ha összetételi előtaghoz kapcsolódik a betűszó, akkor is kötőjeles, az OH.-ban erre is vannak példák:
"Az összetételi utótag – ritkábban előtag – a kis- és nagybetűvel írt közszói betűszókhoz is kötőjellel kapcsolódik: DNS-mutáció, EKG-vizsgálat, PVC-borítás, tv-közvetítés, tbc-oltás, URH-adás; plazma-tv. Az efféle alakulatokhoz járuló újabb utótagot is kötőjellel kell kapcsolni: vírus-DNS-szintézis, plazma-tv-reklám."
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!