Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mondatban a Földet, miért nem...

Mondatban a Földet, miért nem nagybetű-vel írják?

Figyelt kérdés
Az név, vagy nem?

2022. febr. 21. 06:16
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

#10

A Szent Margit Kórház formát akkor használom, ha szerepe van az intézménynévi jellegnek, pl. „Napelemekre pályázik a Szent Margit Kórház”; „Új igazgató irányítja a Szent Margit Kórházat”. Ha azt írom, hogy „A harmadik oltást a Szent Margit kórházban kaptam”, ott kisbetűsítem, ahogy mondjuk a kőbányai szakrendelőt is.

2022. febr. 21. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 BringaManó ***** válasza:
OK. Nem szabályos, de szíved joga, nem kötelező helyesen írni. :-) (Csak ezt az esetet ne soroljuk a többi, szabályos megoldás közé. Én legalábbis nem tudom, hogy mi alapján lenne szabályos ez.)
2022. febr. 21. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Na, hát pont ez a példád rossz. :)

„Nyolcmilliárd ember él a Földön.” Nagybetűvel, mert nem arról van szó, hogy az emberek nem a fákon vagy a tengerekben élnek, hanem a földön. Hanem pont arról, hogy a Föld nevű bolygón élnek ennyien.

Ha a te példáddal használnánk, akkor hogy lenne? A földön él nyolcmilliárd, a marson meg ennél kevesebb? Ugye, ebben az esetben már legalábbis a kisbetűs mars elgondolkodtató. És mindkét eset ugyanaz.

Keress rá a guglival, hogy "föld népessége" vagy "föld lakossága", és minden komolyabb oldalon nagy F betűvel találod.

2022. márc. 2. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 BringaManó ***** válasza:

"„Nyolcmilliárd ember él a Földön.” Nagybetűvel, mert nem arról van szó, hogy az emberek nem a fákon vagy a tengerekben élnek, hanem a földön."


Nem figyeltél. Pont arról van szó, hogy sokszor akkor is [lehet] kisbetű, ha nem a virágfölről vagy szárazföldről stb.-ről van szó, hanem amikor tkp. a bolygóról, de nem a tudományos, égitest értelmében, hanem csak mint "természeti jelenség", mint a környezetünk, lakóhelyünk. Süt a nap, szép a hold és sokan élünk a földön.


"Hanem pont arról, hogy a Föld nevű bolygón élnek ennyien."


Amúgy lehetne nagybetű is, ha hangsúlyos lenne, hogy Földről mint az égitestek közül az egyik bolygóról beszélünk.


"Ha a te példáddal használnánk, akkor hogy lenne? A földön él nyolcmilliárd, a marson meg ennél kevesebb? Ugye, ebben az esetben már legalábbis a kisbetűs mars elgondolkodtató. És mindkét eset ugyanaz."


Nem figyeltél, pedig ez is elhangzott már, egyszerűbb, ha bekopizom:

"ez a ködös szabály kifejezetten a három említett égitestre vonatkozik (nap, hold, föld), a többi esetben nem kell mérlegelni, fixen nagybetűs: a Marson majd naggyal írd, hogy szépen süt a Jupiter... :-)"


"Keress rá a guglival, hogy "föld népessége" vagy "föld lakossága", és minden komolyabb oldalon nagy F betűvel találod."


Igen, ezekben a szerkezetben valóban inkább naggyal szokták, ez már tényleg "konkrétabb", "bolygószerűbb" használat. :-)

Nem tudom, hogy jól használható-e ökölszabálynak, de most azt gondolom, hogy ha kicserélhetjük "a föld"-et azzal, hogy "a világ", akkor jó lesz a föld kicsivel is, pl.:

"Nyolcmilliárd ember él a világon." (–> vagy "a földön")

"Nincs még egy ilyen kedves ember a világon." (–> vagy "a földön")

"Próbáld meg jobb hellyé tenni a világot!" (–> vagy "jobb hellyé tenni a földet")

"Elmegyek világ körüli útra." (–> vö. "föld körüli utazás" [AkH.])

(de nem csak ilyen "világos" szerkezetek lehetnek kisbetűsek:

az OH.-beli "föld feletti légrétegek" példát nem tudnám világ-gal mondani. :-)


- - -


És ha már az OH.-t említettem, idemásolom belőle az idevágó részletet, hátha segít valakinek:


OH. 211. o.:

"Az égitestek nevének közös helyesírási jellemzője a nagy kezdőbetű, amely a tulajdonnévi voltukat jelöli. Három fontos magyar égitestnév – föld, nap, hold – köznévként is használatos, s ilyenkor mindhárom értelemszerűen kis kezdőbetűs. Gondot okozhat azonban annak eldöntése, hogy mikor kell ezeket tulajdonnévként és mikor köznévként használni. Kétséges esetben a kisbetűs használatot szokás alapnak tekinteni, a nagybetűs írásmódot csak hangsúlyozottan a csillagászati vonatkozásokat előtérbe állítva például tudományos szövegekben kell alkalmazni. A következő esetekben tehát nagy kezdőbetűvel írandók az égitestek, hangsúlyozva tulajdonnévi voltukat: a Hold távolsága a Földtől; a Föld a Naptól számított harmadik bolygó; Föld körüli pálya. Ha a csillagászati vonatkozások nem hangsúlyosak, inkább a kis kezdőbetűs megoldás javasolható: föld körüli utazás; föld feletti légrétegek; hatalmasnak látszik ma a hold; holdra szállás; a nap sugarai bevilágították az egész szobát. A kis kezdőbetűs használat elsődlegességét mutatják a közszói összetételek is. Ezekben ugyanis kisbetűt és egybeírást kell alkalmazni, szemben a tulajdonnevekre jellemző nagy kezdőbetűvel és a kötőjel megtartásával (vö. Mars-szonda, Androméda-köd): napfogyatkozás, napfolttevékenység, napforduló, napkelte, naplemente, napenergia, napelem; holdtölte, holdkőzet, holdkóros, holdkomp, holdexpedíció, holdtávolság, holdújév, holdfázis, holdnegyed, telihold, újhold; földmágnesesség, földgömb, földkerekség, földközelben. Ha egy csillagászati vonatkozású összetételben a Föld, a Hold és a Nap tulajdonnévi előtag, a közszói utótag itt is kötőjellel kapcsolódik: Föld-pálya, Hold-térkép, Nap-vetítő."

2022. márc. 3. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!