Nyelvtanilag hogy helyes? Sosem fog elhagyni: el fog vagy elfog?
Édesistenem, 12-es! Te nem tudod, hogy a fog szó több mindent is jelen a magyarban? Azon túl, hogy rágószerv, meg hogy kezével megragad a “fog” egyúttal a jövő idő képzésében is szerepel szép nyelvünkben, mely nélkülözi a jövő idejű igealakokat. És ez utóbbi esetben az előtte álló igekötőt külön írjuk tőle. “Sanyi holnap fogja magát, és elmegy a fogorvoshoz.”
“Sanyi megembereli magát, és el fog menni a fogorvoshoz.” Ezen a két módon képződik a jövő idő magyarul.
#11: "Az “egyeNlőre”-vel együtt terjed ez a helyesírási húgyagyuság is."
miért, az egyelőre/egyenlőre nem helyesírási kérdés?
('még egy ideig' értelemben szóban általában vagy [nl] van benne, vagy [ll], kevesen mondják rövid l-lel azt, amit a helyesírásban egyelőre-ének írunk.)
[csendben megjegyzem, hogy a "helyesírási húgyaguság" kifejezésben az összes ú hosszú volna... :-P ]
- - -
#13: "mit jelent az fogy elfogta a vihar?"
megnézheted a szótárban, de szívesen bemásolom:
"4. (átvitt értelemben) <Eső, vihar> utolér vkit. Elfogott a vihar. Útközben elfogta őket a zápor."
- - -
#16: "A kérdés az volt, hogy egybe vagy külön kell-e írni. Nem tudom hogy jött ide az, hogy több jelentése van-e vagy sem."
Igen, látjuk.
- - -
#17: "Mi foglalkozik a helyesírással, ha nem a nyelvtan?"
Nyelvtanórán szoktak a helyesírással foglalkozni, jobb híján, bár ez nem igazán tartozik a nyelvnek a nyelvtanához, csak vannak érintkezések: pl. nyelvtani fogalmakat, jelenségeket, a nyelv szabályait is használjuk a helyesírási szabályok meghatározásához.
Fontos különbség a nyelv és a helyesírás szabályai között, hogy a nyelv szabályait nem emberek találták ki és írják elő, hanem a beszédet megfigyelve megpróbáljuk leírni (és természetesen minden anyanyelvi beszélő önkéntelenül is betartja azokat, nem tudatosan alkalmazza). A helyesírási szabályok viszont előírások: emberek találták ki (és néha kötelező betartani, de általában nem, csak annyit tartasz be belőle, amennyit az adott helyzetben célszerűnek tartasz, a többire fittyet hányhatsz :-).
15-ös 16-nak:
Kár, hogy te nem tudod, hogy jön ide a szó több féle jelentése, mert ez azt jelenti, hogy nem tudsz megérteni viszonylag egyszerű magyar mondatokat sem.
Na talán még egy próba:
A Mig-21-es elfogta a légterünkbe berepült ismeretlen repülőt.
A Mig-21-es éppen most elfogja a legterünkbe berepült …stb.
A Mig-21-es el fogja fogni a légterünkbe berepült…stb.
(Van olyan fogalom, hogy elfogó vadász repülőgép.)
Azért számít a “fog” szó többjelentésűsége, mert pont az dönti el az egybe ill. külön írást, hogy épp melyik jelentésében használjuk. Érted?
11-es Bringamanónak:
“miért, az egyelőre/egyenlőre nem helyesírási kérdés?
('még egy ideig' értelemben szóban általában vagy [nl] van benne, vagy [ll], kevesen mondják rövid l-lel azt, amit a helyesírásban egyelőre-ének írunk.)”
Majdnem így van. Sokan mondják úgy is, hogy “eggyelőre”.
"Azért számít a “fog” szó többjelentésűsége, mert pont az dönti el az egybe ill. külön írást, hogy épp melyik jelentésében használjuk. Érted?"
Nem, nem értem. Mindhárom példamondatodban "valamit elfog" értelemben van használva a szó, csak más igeidőben vannak a mondatok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!