Az indulat szavakat egybe lehet valahogy kötni? pl hey-pista (ugye helyesen így lenne: hey, pista) viszont ilyenkor olvasáskor egy egy szünet keletkezik míg beszédben egybefolyik? a lényeg van kivétel? ha van hogyan?
Nem akarlak bántani, de aki ennyire rossz helyesíró, az miért pont ezen töpreng?
Az indulatszavakat egybe lehet valahogy kötni? pl. hej, Pista (ügye helyen így lenne: hej, Pista), viszont ilyenkor olvasáskor egy-egy szünet keletkezik, míg beszédben egybefolyik. A lényeg: van kivétel? Ha van, hogyan?
Stilisztikán nem módosítottam. Az alapvetés hibás, mert esetleg csak nagyon tanulatlan embernél mosódik össze a két szó. Olyanoknál, akik egyáltalán nem is tudnak rendesen kommunikálni. Ilyen nefürgyé le szinten vannak.
2 aki ennyire rossz? igen pont ezért akarok megtanulni!
tanulatlan embereknél? sajnos nem csak ők nem tudnak...
viszont azt már tényleg nem értem, hogy miért nem mosódik össze, a két szó beszédnél?
#2: "ügye"
XDDD
(meg "helyen")
Iskolázatlan beszélő keni csak a szavakat. Abból is csak a butább.
Egyszerűen nem igaz, hogy nem tagoljuk a szavakat.
a kettő között van az igazság: van egy csomó dolog, amit egybeejtünk (iskolázottan is), és van, amit valóban "kicsit külön". a #6 két sore szerintem egy természetes beszédben nagyjából így tagolódna, kötőjellel jelölve a kis "szünetet", szóközzel az erősebb tagolást:
"Iskolázatlan-beszélő kenicsaka-szavakat. Abbólis-csaka butább.
Egyszerűen nemigaz-hogy nemtagoljuka szavakat."
legalábbis én így bontanám szét most néhány "próbakimondás" alapján :-)
de kíváncsi vagyok, hogy ti hogy jelölnétek, hogy tagolnátok!
Így semmiképpen sem...
Szünet van a mondatok és többnyire (nem feltétlenül) a tagmondatok közt, felsorolásokban, meg kisebb-nagyobb hatásszünetek a mondatokban, de ezeken kívül nem nagyon van szünet, folyamatos a beszéd.
Az idősebbek még emlékeznek Kovács P. Józsefre, aki mindenféle díjakat kapott a szép beszédéért. Itt a következő részletben több helyen észrevehetően indokolatlanul tart szünetet. Feltehetőleg a mondanivaló lassítása lehetett a célja, hogy ne áramoljon az információ olyan gyorsan a kedves néző felé. De ha ezektől és a figyelemfelhívó szünetektől eltekintünk, úgy alapvetően folyamatosan, szünetek nélkül mondja ki az egyes tagmondatokat:
https://www.youtube.com/watch?v=KtEP-zpGFyw
A 6-os válaszoló a hangsúlyozást hiszi szüneteknek.
Péchy Blankának volt a Beszélni nehéz c. műsora. (Amit halála után Deme László professzor folytatott.) Meg kell nézni a jelölt szövegeiket, hogy egyáltalán nincsenek telepakolva szünetjelekkel.
"A 6-os válaszoló a hangsúlyozást hiszi szüneteknek."
Igen, de ez általános félreértés, sokszor mondják, hogy "szünetet tartani" itt-ott-amott, ahol pedig valójában nem szünet van, csak felszalad vagy egyéb módon megtörik a dallam.
Nem véletlen, hogy a #7-esben én is idézőjelbe tettem a "szünet" szót azon az egy helyen, ahol említettem... :-)
A magyar nyelv jellegzetessége, hogy mindig a szó elején van a hangsúly, a mondat végig ereszkedő.
Nem, nem kenünk össze szavakat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!