#3:
"Köszönöm a szavazatokat!"
És amúgy mire lettél volna kíváncsi? (Mert én pl. nem értettem... Rengeteg helyesírással kapcsolatos kérdést tudnék feltenni ezzel a két formával kapcsolatosan... Vajon melyikre gondolhatott a költő?...)
#4:
honnan tudjuk, hogy a szó a szégyen-ből – pontosabban a szégyenel igéből! – alakult ki?
hiszen mindkettőt mondják: a szégyellőst is, meg a szégyenlőst is... bizonyára az egyik hamarabb volt, és a másik ennek az egyiknek az analógiájára jött létre, az ige másik formája alapján – de vajon tudjuk, hogy melyik volt előbb?...
és _ha_ a szégyen(el)-ből alakult az eredeti, akkor abból az következik, hogy (csak) az első a helyes? miért ne lenne helyes a második is?...
pl. van kacsingat és kacsintgat, mindkettő helyes, pedig bizonyára mindkettő eredete a kacsint ige, csakhogy a képzett igének kétféle ejtése van, és az Akadémia mindkettőt „szentesítette”.
ugyanígy kétféle ejtése van a szóban forgó, „szégyenteljes” szavaknak is, csak azokról az akadémia nem ad annyira határozott iránymutatást.
- - -
amúgy a szégyelleni/szégyenleni esetének közeli rokona az [egyenlőre/egyel(l)őre], ahol kiejtésben ugyanaz a kettősség, ingadozás (összemosódás, hasonulás) van, mégis ott a helyesírás egyértelműen "igazságot tesz" – sajnos teljesen elszakadva a beszélt nyelvtől... :-/
a szégyenl/szégyell esetében ez nem történt meg – nyilván mert ott nem bírtak más értelmet ráerőszakolni egyik formára sem –, úgyhogy egyszerűen annyi van most, hogy igeként a szégyell van a szótárban, melléknévként a szégyenlős, aztán döntse el a magyartanár, hogy elfogadja-e „keresztben” is, vagyis hogy mit szól, ha a fogalmazásban pl. ezt a mondatot látja, amely a magyar nyelvben használatos – bár az AkH.-ban és az MHSz.-ben nem szereplő – formákat tartalmazza:
„Nagyon szégyellős lány volt, pedig nem volt mit szégyenlenie.”
:-)
"honnan tudjuk, hogy a szó a szégyen-ből – pontosabban a szégyenel igéből! – alakult ki?"
"A szégyen főnévből keletkezett a szégyenl ige, mely hasonulással lett a mai formájú szégyell. A melléknévi alakot viszont az eredetibb tőből képezzük: szégyenlős – ez a köznyelvi, általánosan használt, szótározott változat."
"A válasz az 1984 és 2015 között érvényes 11. helyesírási szabályzat alapján készült."
Szóval?
köszönöm, a "mit csináltál tegnap"-ban nem találok semmi helyesírási kérdést, viszont megkérdezheted, hogy ki hogyan írja, vagy ki szerint melyik a gyakoribb írásmód, stb. – de kétségtelenül az az "alapkérdés" ebben a kategóriában, hogy hogyan helyes?
(bocs, ha szavazást látok, akkor mindig az az első gondolatom, hogy valami másra kíváncsi a kérdező, nem egy szó helyesírására – hiszen az nem szavazás kérdése...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!