A magyar helyesírás szabályai szerint az ördög szó kis vagy nagy kezdőbetű - tehát köznév vagy tulajdonnév?! (Az érdekel, hogy tulajdonnév-e, abból már ki tudom találni, hogy kis vagy nagy kezdőbetűvel kell kezdeni.)
8:
elkövetek most egy hibát, de ezt annó én is olvastam valahol, sajnos már nem tudok rá hivatkozni, hogy hol...
#0: "Az érdekel, hogy tulajdonnév-e, abból már ki tudom találni"
Akkor ez _nem_ helyesírási kérdés. Ugyanis az, hogy tulajdonnév-e egy adott szövegben, az a szöveg alkotóján múlik. Amellett, hogy alapból köznév, simán lehet, hogy egy történetben tulajdonnévként szerepel, és ez esetben nyilván nagybetűs. (Ahogy Sárkánynak is nevezhetnek egy szereplőt, vagy Jótündérnek is.)
Akár vallásos/bibliai eredetű szövegben is el tudom képzelni a Sátán szinonimájaként – tehát nagybetűvel –, bár magában a Bibliában tudtommal nincs erre példa, ott csak kicsivel szerepel.
( [link] )
Sejtettem, hogy valaki bele fog kötni a kategória-választásba.
Úgy gondoltam, hogy van átfedés a kategóriák között és megfelelőnek találtam ezt a kategóriát, de amennyiben téged nagyon zavar az, hogy itt van, akkor szólj a moderátoroknak, hogy mozgassák át a kérdésemet.
bocsánat, ha félreérthető voltam, nem a kategóriaválasztásba akartam belekötni! tudom, hogy csomószor nem helyesírási kérdéseket beszélünk itt meg (talán jobb kategória híján, vagy talán azért, mert minket érdekelnek ezek :-).
amikor azt írtam, hogy nem helyesírási kérdés, akkor azzal arra akartam utalni, hogy nem helyesírási kérdés. :-) ugyanis, te úgy tetted fel a kérdés, hogy "a magyar helyesírás szabályai szerint" vajon hogy van, és ezért bátorkodtam jelezni, hogy erről nem tud nyilatkozni a szabályzat, mert a közlőn múlik.
Már a kérdés megfogalmazásakor tudtam, hogy az nincs tökéletesen megfogalmazva, ugyanakkor úgy véltem, hogy aki akarja, megérti. Ha máshogy fogalmaztam volna meg, akkor is hasonló válaszok születtek volna - szvsz.
Szóval tisztában voltam azzal, hogy sántít a kérdés, csak nem zavar.
A válaszok megjöttek.
Az a fentebbi magyarázat kicsit erőltetett, szerintem inkább:
er = föld
-da/de/ta/te = -ott/att/ett/ött (vagy -ban/ben)
-ğı/gi/qı/ki = i (valahonnan valósi)
erdegi = földbeli
Vagyis a földfelszín alatt lakozó gonosz erő a sztyeppei mitológiában.
(Az a szó végi i nem olyan, mint az anatóliai törököknél, hanem olyan, mint a románok elharapott szóvégi ă középhangja, magyarban az össze ilyen automatikusan eltűnt, tehát "erdeg" formában került be.)
Lehet úgy is mondani, hogy erlik, de úgy gondolom, mi nem azt az alakot vettük át. (l>d változás r hang után nem jön létre még a kipcsákoknál sem.) A -lıq/lik/dıq/dik/tıq/tik megfelel a magyar -dik (nyolcadik), de inkább -ság/ség értelmű, néha -ász/ész értelemben embert is képeznek vele.
És mielőtt még valaki rácsodálkozna, az isten és a menny szót sem a keresztények találták ki. Hoztuk magunkkal.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!