Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A kérdőszavak ragozása, pl....

U. Xorter kérdése:

A kérdőszavak ragozása, pl. fokozása mennyire helyes dolog?

Figyelt kérdés

Amikor egy olyan dologról kérdezünk, aminek vitatható a tárgy vs. élő mivolta, akkor a kérdésre valaki mondhatja azt, ami például a vírusokra vonatkozik, hogy az inkább mibb, mint kibb kérdés. De ez inkább angolban jön ki jól, ugyanis ott az állatokra és babákra he/she helyett it-tel hivatkoznak.

Egy másik példa, hogy bizonyos dimenziók idő és tér jellegéről vitatkozunk, ekkor tehát a kérdés egyes esetekben lehet mikorabb, máskor pedig holabb. Ez nem tévesztendő össze azzal, amikor valaki azt mondja, hogy "Menj arrébb!", s erre jön a válasz, hogy "Merrébb?" - mi is a különbség?

Eléggé szokatlan dolog, de biztos tudtok hasonló, esetleg ennél értelmesebb példákat. Például angolban nem biztos, hogy megértik ha a miérteket és hogyanokat "whies and hows"-nak fordítom.



2021. szept. 10. 22:57
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem hinném, hogy ez helyes. Inkább mibb, mint kibb helyett szimplán csak inkább mi, mint ki.


Egyébként a whys and hows egy létező szófordulat az angolban.

2021. szept. 10. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Semennyire, ilyen nem létezik a magyar nyelvben.

Ha hallasz egy zörejt a másik szobából és megkérdezed:

- Ez meg ki volt?

És én mondjuk tudom, hogy az ablak csapódott be, semmi sem indokolja, hogy megerőszakoljam a nyelvünket egy "Ez inkább mibb, mint kibb kérdés" válasszal. Azt fogom mondani:

- Nem ki, hanem mi. Az ablak.


Erről a másik dimenziós példáról írnál egy ilyen bizonyos esetet, ahol értelmezhető a "mikorabb", vagy "holabb"? Nem azok.

2021. szept. 11. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Egy fizikás példa a hol vs. mikor kérdések bizonytalanságára:

- Képzeljük el, hogy fénysebességnél az idő és a tér szerepe felcserélődik. Tehát a hol kérdések inkább mikorabbak, és a mikorak pedig inkább holabbak.


Tudunk-e értelmes példákat a kérdőszavak különleges, de szabályosnak mondható ragozására?

2021. szept. 11. 22:38
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen nincs a magyar nyelvben, ne alkoss borzalmas új szavakat, te vagy az első, akitől ilyet halottam (olvastam), hogy "kibb", meg "holabb"!

Egy-egy konkrét szituációban, egyszeri alkalomként még el tudom képzelni, vicces szófordulatnak elmegy, de rendszeresen használt kifejezésként biztosan nem.

2021. okt. 25. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Szerintem ez a szép a magyar nyelvben, hogy akár megvan a szabadságunk új szavak alkotására ilyen módon. Most a fordítástól tekintsünk el, mert a nyelvek nem csak nyelvtanukban és szókincsükben különbözhetnek, hanem gondolkodásukban is. Így ami egyik nyelven működik, tükörfordításban egyáltalán nem biztos hogy érthető. Elég magas szinten kell állni az adott nyelv ismeretében (perfekt vagy anyanyelvi) hogy új szavakat legyél képes alkotni. De nem lehetetlen a feladat, hiszen akkor semmit nem fejlődtek volna a nyelvek és nem lennének új szavak.
2021. nov. 22. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!