Új nyelvtani szabály? Ragadó igekötő?
Új korszakba érkeztünk.
Korábban ment a “mien”, “meik” és társai.
Aztán jött az hogy minden elöljárós meg összetett szót szétszedtek, cserébe mást meg egybeírtak, amit nem kell.
Mostanában meg egyre többet látom, hogy elváló igekötőnél, ha jön egy segédige, akkor “hozzáragasztják” az igekötőt a segédigéhez.
Pl. Megmond + tud = “megtudja mondani”. Vagy elmegy + lehet = “ellehet menni”.
Mi az oka ennek?
Semmi újdonság nincs ebben.
Egyébként pedig tudatlan és/vagy igénytelen emberek, ennyi a titok nyitja.
3 lehet benne valami. Fiatalon amikor az autók érdekeltek, és megtetszett egy egzotikusabb típus, amit addig nem ismertem, mindig úgy tűnt, hogy “hirtelen mennyi lett”.
Lehet ugyanaz van mögötte.
"egyszer elkezdődik egy ilyen, és akkor mindenhol ez jön szembe"
a #3-assal értek egyed, Baader–Meinhof keze lehet a dologban:
stb.
már csak azért is erre gondolok, mert amúgy ez az igekötő-rosszhelyenösszetapasztás ugyanolyan régi, mint a többi említett dolog, ez is egy örökzöld helyesírási dohogás (amelynek ugyanúgy nincs értelme, mint a többinek), nem "új szabály", csak neked most tűnt fel.
Az emberek birkák. Ezt most autistaként nem tudom kevésbé nyersen írni, bocsánat. Nagyon okos az emberi faj, de a hétköznapi dolgokban általában nem önállóan gondolkoznak, hanem azt csinálják, amit a másik.
Így simán lehet, hogy egy elkezdte és a többi folytatta.
Habár én tényleg nem veszek észre változó tendenciát, az emberek helyesírása valószínűleg mindig rossz volt. Az internet miatt sokak írását látjuk, így feltűnőbb.
Amúgy én azt is látom, hogy nem elváló igekötőt külön írnak, elválót egyben, összetett szavakat szétszedik (ez utóbbit jóformán mindenkinél látom).
"a hétköznapi dolgokban általában nem önállóan gondolkoznak, hanem azt csinálják, amit a másik"
ami rengeteg helyzetben észszerű megoldás, másik rengeteg esetben meg nem, és egyéne válogatja, hogy hol a határ. nyilván te többet gondolkozol, mint egy átlag "birka", de az is biztos, hogy te is egy csomó dolgot úgy teszel, mint más (vagy rutinból teszed), nem gondolva át minden lépést minden egyes alkalommal.
az ember rengeteg dolgot így tanul meg születésétől kezdve (vagy akár már előtte is), aztán egy idő után egyre többet gondolkodik, de azért az örökre megmarad, hogy bizonyos helyzetekben a leghatékonyabb, ha "ellesed" mástól, hogyan "kell" azt csinálni.
a helyesírás speciel pont olyan dolog, aminek egy csomó részét nem is lehet "átgondolni", logikusan kitalálni, tehát éppen egy olyan terep, amelyben a gondolkozást "kénytelen" az ember bemagolással, utánanézéssel, illetve mások mintájának követésével "helyettesíteni".
(és külön érdekes, hogy ezt viszonylag későn kezdjük el tanulni, kb. akkor, amikor más dolgokon pedig gondolkozni kezdünk – meg az iskolában is éppen akkor kezdenek el gondokozásra ösztökélni –, ezért talán épp van egy olyan hatás, hogy amikor gondolkodnál a dolgokon, akkor megtanulod, hogy "na a helyesírás az pont nem olyan"...)
ha én helyesírást illetően tanácsot adok valakinek, akkor általában nem szoktam azt gondolni, hogy "ehh, miért nem gondolkozik, akkor rájöhetett volna magától is..." egyszerűen én tudok valami "lexikális" dolgot – illetve ha nem tudom, akkor rutinom van az ilyen témában releváns infók kikeresésében –, és ebből adok annak, akinek nincs.
mindezt nem a rossz helyesírók védelmében írtam, csak nem látom, hogy – e téren – sokat segítene rajtuk, ha "önállóan gondolkoznának".
BringaManó
Van, ami logikus a helyesírás kapcsán. Ami nem, ott is jobb lenne, ha az ember a saját emlékeiben kutatna és nem az épp aktuális trendet majmolná. Például ige előtti igekötők következetes fordítva használata.
((Amúgy a birkaság az esetek zömében pont a rosszabb (rosszabb helyesírás, kellemetlenebb, kevésbé biztonságos, kevésbé egészséges, kevésbé logikus) megoldás felé visz.
Én a magam részéről ritkán döntök rutinosan, az esetek zömében tényleg végiggondolom a dolgokat, cserében az emberi kontaktusokkal kapcsolatos dolgokat tanulnom kell, egyik se jön magától.))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!