Miért van az hogy a facebook felhasználóinak jórésze nem tud rendesen írni?
Mert igénytelenek, meg mert leszarják.
Tudnak ők írni, leglábbis a füzetük biztosan nem úgy néz ki, mint a facebookos kiírásaik.
Az internet előtt az emberek nagyrészt olyan környezetben nyilvánultak meg írásban, ahol mások az alapján is megítélték, hogy mennyire helyesen ír. Elsősorban munkahelyen és hivatalos helyen, de a magánjellegű írások (pl. levelezés) jó részében is megítéltettek az íráskép alapján. A beszélt nyelvben persze volt szleng és lazaság, de ennek az írásban való megjelenéséhez nem volt igazán fórum.
Manapság a fél internet ennek a "fóruma". Tulajdonképpen a beszélt nyelv jelenik meg ott, és a legtöbben nincsenek is tisztában azzal, hogy mi az az írott szöveg. Egyszerűen csak odahányják a magukban kimondott szöveget, és azt gondolják, ez az írás. :)
"Tulajdonképpen a beszélt nyelv jelenik meg ott, és a legtöbben nincsenek is tisztában azzal, hogy mi az az írott szöveg."
no de ha a beszélt nyelv jelenik meg ott, akkor nem is kell annak annyira szabályosnak lennie, mint az írott szövegnek
hm, az igaz, jogos. inkább olyanokra – ha jól értem –, akik nagyon nem tudnak írni, vagyis akik még akkor sem tudnának, ha akarnának (pl. fogalmuk sem lenne, hogy kb. miben rosszak, és utána sem tudnának nézni, hogy mit hogy kellene jobban).
ez esetben viszont nekem az #1 sem tűnik relevánsnak,
#2, #4, #5 már inkább,
#3 is oké (ő is csupa kicsivel írta, az öniróniáért plusz pontot kap ;-),
#6: nem értem, miért idiótázza le őket, iskolázatlanul is lehet valaki normális, okos, nem-idióta...
#7-re pedig: "Egyszerűen csak odahányják a magukban kimondott szöveget, és azt gondolják, ez az írás. :)" Igen, de nem is tévednek nagyot. Ugyanis az interneten való írásbeli beszélgetés valóban közelebb van a beszédhez, mint az íráshoz, több szempontból is. Például abban is, hogy – bár erre is igaz, hogy "mások az alapján is megítélik" ("a stílus maga az ember") – ebben a fajta kommunikációban egészen más a mérce, sokkal kisebb hangsúlyt fektet az ember arra, hogy szépre fogalmazza, ellenőrizze, kozmetikázza a szöveget, mint a "hagyományos" írások esetében. Beszédben is egy "pillanat" alatt kimondja az ember, úgy, "ahogy jön", és a beszédszerű internetes írásban is ugyanez történik. Simán lehet, hogy ha háromszor írná le ugyanazt egymás után, akkor egyre értelmesebb, egyre szebb, gondozottabb egyre verziók születnének, de erre nincs szüksége, neki pont elegendő az, ahogy elsőre kijön... Akár úgy is mondhatnánk, hogy a netes írásbeli beszélgetés őszintébb, csupaszabb, kevésbé "jól öltözött".
Ahogy beszédben is: amikor az iskolában felelsz, vagy állásinterjúra mész, vagy valamiféle nyilvános beszédet tartasz, akkor nagyon összeszeded magadat, és a mondandódat is, megválogatod a szavaidat stb. (ezek kvázi "szóbeli írások"), de ha kötetlenül beszélgetsz valakivel hosszabban, akkor már nemigen tudsz kibújni a "bőrödből", abból ugyanúgy sok dolog kiderül, mint az fészbukos "írásbeli beszélgetésben". De ez talán nem is baj.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!