Hogy írjuk azt, hogy félhold/Félhold? kisbetűvel vagy nagybetűvel? A Hold nem nagybetű?
Csillagászati értelemben a Hold nagy betű, de a félhold nem az. Ha csak egyszerűen égi kísérőnkről írsz, akkor sem kell nagy kezdőbetűvel írni:
Pl: A Hold a föld körül kering. A felhők közül előbújt a hold.
A napot, holdat tudományos szövegben, csillagászattal foglalkozó témakörben, annak égitest jellegét előtérbe helyezve kell nagy kezdőbetűvel írni. Ugyanez igaz a földre is.
Van nagybetűs Hold, és van kisbetűs is. A kisbetűs egy bolygó körül keringő égitestet jelent általánosan, és így van holdja a Jupiternek is például. De nagybetűvel a Hold az a Föld körül keringő hold saját, egyedi neve. Mint ahogy a Nap is egy csillag neve, a Hold is egy hold neve és a Tejútrendszer is egy galaxis neve.
Kisbetűvel a hold egy gyűjtőfogalom. Naggyal meg egy adott hold neve.
#3: sajnos bonyolultabb, mert ha nem "csillagászati", hanem "hétköznapi" értelemben beszélünk a mi holdunkról, akkor is kicsi, pl. "ma éjjel szépen világít a hold"
ld. [link]
5-re adtam zöldecskét - de mint néha előfordul, a szabályokat nem mindig tartom megfelelőnek, és pont ez tartja életben a javításukat is - mint az 5-ösbeli példában sem tartom okésnak.
A linken ez van: "Ha a föld, a hold és a nap szót tulajdonnévként használjuk, nagybetűvel kezdjük, például: a Hold távolsága a Földtől. A mindennapi írásgyakorlatban azonban az ilyen tulajdonnévi szándékú szóhasználat felesleges, tehát például: föld körüli utazás, a hold szépen világít, a nap sugarai."
Nekem ez változásra érett szabály. Az, hogy "föld körüli utazás" és "a hold szépen világít" szerintem olyan, mintha azt írnánk, hogy "franciaország".
TappancsMancs!
Tudom, az e-nyelv nem az isten, de:
…a föld, a hold és a nap szót tulajdonnévként használjuk, nagybetűvel kezdjük. Erre azonban csak hangsúlyozottan a csillagászati vonatkozásokat előtérbe állítva (például tudományos szövegekben) van szükség. Például: a Hold távolsága a Földtől, a Föld a Naptól számított harmadik bolygó.
A mindennapi írásgyakorlatban azonban inkább a kisbetűs formák javasolhatók: föld körüli utazás, a hold szépen világít, a nap sugarai stb…
A magyar nyelv értelmező szótára:
1. (csak egyes számban; tudományos, kül. földrajzi és csillagászati művekben, olykor költeményekben rendsz. nagybetűvel)
Nap:
Itt is azt írja, hogy tudományos szövegben nap
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!