Nagybetűvel vagy kisbetűvel?
A magyar helyesírás azt mondja, hogy formális és informális helyzetben nem kötelező nagybetűvel írni a szót, amivel a második személyhez szólunk, azonban nem is tilos, amennyiben tiszteletet akarunk kifejezni. Abban az esetben kötelező nagybetűt használni, ha mondatvégi írásjel után fogunk újabb mondatba.
Formális helyzetben (ön/önök - maga/maguk) teljesen fölöslegesnek tartom nagybetűvel írni, mivel ezzel már udvariasságot, tiszteletet vagy távolságtartást kifejezve, mégis miért kellene még ezt nagybetűvel írni?
Informális helyzetben (te/ti - neked/nektek) pedig még annyira sincs semmi értelme, hiszen azért családias, baráti a megszólítás, ahol nem indokolt a nagybetűvel történő írás.
Egyébként nem tudom ki, hogy látja, de napjainkban a túlzott tegezés, kiváltképpen szolgáltatók részéről, szerintem sértő, lenéző, udvariatlan az emberekre vonatkozólag, mintsem azon kiakadni, hogy valaki miért nem használt nagybetűt... "Csatlakozz Te is hozzánk!" ha jól értelmezem ebben a formában tegezve akar udvarias lenni, ugyanakkor ha udvarias akar lenni, miért nem írja magázó viszonyba, vagy meghagyva tegező viszonyban és akkor kisbetűvel. Szóval arra akartam rávilágítani, hogy részemről egyik esetben sem indokolt a nagybetű...
Modorosság, hízelgés. Többnyire ezek vannak a háttérben.
Ha egy cég azt mondja, hogy Te, akkor azzal neked akar hízelegni, hogy érezd magad valakinek. Holott valójában sz*rnak rád, csak a pénzed/munkaerőd kell nekik. Olyan helyzetekben tartom elfogadhatónak, ahol valódi érzelmeket fejez ki a nagybetű. Például az édesanyám, édesapám, stb.
Udvariasság, esetleg kiemelés az oka a nagybetűnek, szerintem nincs ezzel semmi gond.
Informális helyzetben is írják néha nagybetűvel, pl. nem én, hanem Te kaptad...
Szerintem nincs ezzel semmi baj. A tegeződés meg... kinek mi. Nekem nincs vele bajom, de megértem akinek nem tetszik. A tegeződés közvetlenebb, kevésbé távolságtartó, egyszerűbb így a kommunikáció, nem véletlenül van tegeződés a munkahelyeken is. Kényelmetlen lenne ha azon kellene problémázni, hogy "na most őt letegezhetem vagy magázzam vajon", "tegeződhetünk?", "tegezz nyugodtan", stb.
A kis/nagybetűs megszólítás meg: ahogy írtad Te is ;) nem kötelező, akinek nem tetszik nem használja.
"Formális helyzetben (ön/önök - maga/maguk) ..."
"Informális helyzetben (te/ti - neked/nektek) ..."
Ez a tévedésed gyökere: ezek nincsenek így párban, vagyis tegezve is lehet formális szöveget írni, és magázódva is lehet informálisnak lenni.
A tisztelet megadása/jelzése pedig a harmadik dolog, tegezve is lehet, informálisan is lehet, magázva is lehet tiszteletlennek lenni, stb. ...
és ráadásul vannak olyan szituk, amikor tök mindegy, hogy tiszteled, vagy nem, mégis olyan formális levélről van szó, amelyikben illik naggyal írni...
Most nem fejtem ki bővebben, szerintem ki tudsz találni ilyen példákat, ha belegondolsz – de ha szükséges, mondok én.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!