Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes most: e-mail...

Melyik a helyes most: e-mail vagy email és ha még a címet is hozzátesszük?

Figyelt kérdés

2020. okt. 13. 06:29
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
33%
Jelenleg az "e-mail" és "e-mail-cím" forma a helyes, bár az angol már rég egybeírja. Nekünk is sokkal könnyebb lenne egybe, főleg az "emailcím" miatt, de szerencsére vannak jól fizetett, kiváló realitásérzékkel megáldott akadémikusaink, akik ügyeltek rá, hogy még véletlenül se keverhesse össze senki az "email" nevű zománcfajtával (!), amiről szerintem az emberek nagy része életében nem is hallott, és soha le nem írta. De hát mit várunk egy ilyen paprikajancsi ország "elitjétől"?
2020. okt. 13. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 A kérdező kommentje:

Elég gyakran használom írásban az adott szót. Ez volt az egyik oka annak, hogy feltettem a kérdést. Érdekelt, hogy helyesen szoktam-e írni.

Így szoktam: e-mail.

Azt viszont ezek szerint helytelenül írtam eddig, hogy e-mail-cím, mert a 2. kötőjelet nem használtam.

Még az egy kötőjel sem praktikus, pláne a kettő.

Szóval - ha lehetne választani - valamilyen egyszerűsített formára szavaznék.

Plusz van egy olyan érzésem, hogy ha helyesen írom le (a két kötőjeles formát), mások néznek majd hülyének.

No mindegy, köszönöm a segítséget!

2020. okt. 13. 18:50
 13/28 anonim ***** válasza:

Úgy gondolom nem vagyunk mi még akkor informatikai nagyhatalom, hogy ne írhatnánk bármelyik módon.


Könnyen lehet, hogy 100 év múlva már ugyanolyan megszólandó helyesírási hibának fog számítani, mint manapság a papagály , de most még ezt nem gondolnám. Bár az "ímél" kicsit furcsának tűnik számomra.

2020. okt. 13. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 A kérdező kommentje:
Nekem is furcsa az "ímél", bár helyes, de - ezen kérdésen kívül - egyetlen alkalommal láttam, hogy valaki használta a gyakorlatban. Nem elterjedt.
2020. okt. 13. 19:05
 15/28 anonim ***** válasza:
53%

Az ímél szerintem ma megmosolygás tárgyát képezi, megkockáztatom tudatlanak tartják, aki használja.


De nem lehet mit tenni , "magyarizálódik" minden idegen kifejezés.

Lásd: Byte - bájt

2020. okt. 13. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 BringaManó ***** válasza:
24%

#3: "hogy elkülönüljön az email (ejtsd: email) zománctól"


:-o Ilyet mondta/írtak valaha? Kíváncsi lennék rá.


Nem tűnik értelmes indoknak: annyira ritka a zománcot jelentő email szó (és annyira mást jelent), hogy szerintem semmi szükség rá, hogy megkülönböztessük tőle, pláne ha ezzel ezt a teljesen új, szokatlan, kötőjeles szívást zúdítjuk vele a nyakunkba...

Szerintem egyszerűen így vettük át (talán azért, mert akkor még így volt az angolban is, ahogy írod), és aztán minek változtattuk volna meg, ha már hozzászoktunk.


"az általam gondozott újságok, könyvek szövegében lényegében soha nem fordul elő"


Hát az jó lehet, szemben az autópályán... Hiszen amúgy szóban gond nélkül használjuk, igen gyakran. 20-30 éve még megértettem volna, amikor még talán kérdés lehetett az irány, de ma már elég egyértelmű, hogy magyarul főleg így mondjuk. (Hogy hogy írjuk, az más kérdés, abban még ma is lehet értelme küzdeni – csak aki szöveget gondoz, annak ritkán adatik alkalom, hogy az AkH.-val szemben küzdjön. :-)


"elektronikus levelet"


Ja, hogy ennyire? Még akár még ezt az elvetemült formát is beveted, bármit, csak ne azt?... Hát akkor benned tényleg valami ősi, zsigeri "e-mail"-ellenesség lehet, ezzel már nem fogunk tudni mit tenni. :-/


---


#12: "Azt viszont ezek szerint helytelenül írtam eddig, hogy e-mail-cím, mert a 2. kötőjelet nem használtam."


Sőt, 2015-ig "e-mail cím" volt a helyes...


"Szóval - ha lehetne választani - valamilyen egyszerűsített formára szavaznék."


hát ezt megértem, mert ez e-mail-cím még hagyján, de milyenek ezek?:

kör-e-mail-küldés

magán-e-mail-cím

válasz-e-mail

e-mail-cím-jegyzék-ellenőrzés

e-mail-cím-tartomány

e-mail-kampány-szerkesztő

e-mail-marketing-kampány-menedzser (vagy e-mail-marketing-kampánymenedzser)

e-mail-cím-lista (vagy e-mail-címlista)

...


csak hogy néhány mókásabb példát mondjak


(amúgy itt is boncolgatják, de vigyázz, ez még 2015 előtt volt, az előző szabályzat alapján!!:

[link] )


"Plusz van egy olyan érzésem, hogy ha helyesen írom le (a két kötőjeles formát), mások néznek majd hülyének."


Ó, aki tud (és hajlandó is) helyesen írni, annak sajnos gyakran van ilyen érzése... Mi már megszoktuk. ;-) De teljesen megértelek, hogy fáj.


---


#15:

Nem világos, hogy a byte-ot mire szántad példának:

ha arra, hogy az is magyarizálódott, akkor tévedés: az még ma is byte helyesen.

Ha arra, hogy várhatóan azt is átírja majd az akadémia előbb-utóbb, akkor igen, könnyen lehet...

2020. okt. 14. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:

#16


Csak, hogy Te is értsd, a "magyarizálódik" szó azt jelenti, hogy jelenleg is tart a folyamat. Ha rákeresel a neten a bájt szóra , meglepődve fogod tapasztalni, hogy úgy 173 ezer helyen említik ebben az írás formában. Ez pedig azt jelenti, hogy beette már magát a magyar nyelvbe.

Te meg azt írtad, hogy magyarizálódott, azaz olyan szót használtál érveid alátámasztására, amit én nem.


Mire a magyarizálódás fogalma teljes elfogadottsággal bekerül a rendszerbe, addigra a bájt már régen benne lesz.


Míg várunk arra, hogy bekerüljön, neked is lesz időd megtanulni, ha belekötsz valamibe, azt pontosan tedd, mert könnyen visszaharap a vajas kenyér.

Érdekesség, hogy a helyesírás ellenőr a kilóbájt kifejezést alá sem húzza, pedig ott mintha még prefix probléma is lenne. :)

2020. okt. 14. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 BringaManó ***** válasza:

"Csak, hogy Te is értsd, a "magyarizálódik" szó azt jelenti, hogy jelenleg is tart a folyamat."


Nem írtad, hogy mit értesz alatta, de mivel a helyesírás kategóriában vagyunk, és mivel eddig arról volt szó többek között, hogy az e-mail már ímél formában is szabályos "akadémiailag", ezért azt gondoltam, hogy te is ilyesmiről beszélsz... Ezek szerint nem, sebaj.

"Mellesleg" ezt a lehetőséget is számításba vettem, talán másodikra te is észreveszed, ha elolvasod az utolsó mondatot. :-)


"Ha rákeresel a neten a bájt szóra , meglepődve fogod tapasztalni, hogy úgy 173 ezer helyen említik ebben az írás formában."


Tévedtél, nem lepődtem meg. :-)

Valószínű hogy ez az irány (ahogy utaltam is rá az imént is említett mondatban).


"Ez pedig azt jelenti, hogy beette már magát a magyar nyelvbe."


Természetesen sok mindenki sok mindent sokféleképpen ír, csak itt eddig nem erről volt szó, de sebaj, legyen, ha te ezt szeretnéd.


"Te meg azt írtad, hogy magyarizálódott, azaz olyan szót használtál érveid alátámasztására, amit én nem."


Öö... Talán ez megengedett úgy általában, nem?...


"Míg várunk arra, hogy bekerüljön, neked is lesz időd megtanulni,"


Ahá, biztos te vagy az a kioktatós arc, aki már a múltkor is olyan szimpatikusan jól odamondott. (ó, azt a szálat elő kéne keresnem... melyik is volt az? tudsz segíteni?)


"ha belekötsz valamibe, azt pontosan tedd, mert könnyen visszaharap a vajas kenyér."


Milyen belekötésről beszélsz, kedvesem? De tényleg, hol, hol?...

Amit a #15-re írtam válaszul? Az neked "belekötés"?... Olvasd már el újra. – Ki bántott? Akarsz róla beszélni?...


"Érdekesség, hogy a helyesírás ellenőr a kilóbájt kifejezést alá sem húzza, pedig ott mintha még prefix probléma is lenne. :)"


Hát lehet, hogy érdekesnek tűnik elsőre, de remélem, hogy mindenki tudja, aki használ helyesírás-ellenőrzőt, hogy az nem olyan okos, mint amennyire szeretnénk: ha valamit szét tud bontani létező szavakra, akkor általában elfogadja összetett szónak, azt már nem fogja értelmezni, és eldönteni, hogy valóban létezhet-e a szavaknak ilyen összeállítása... (kiló+báj + tárgyrag, ugye :-) Pedig milyen hasznos lenne, ha még azt is megkérdezné, hogy a kilo előtag helyett véletlenül nem a kibi előtagra gondoltál-e. :-)

2020. okt. 14. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:

"Ahá, biztos te vagy az a kioktatós arc, aki már a múltkor....."


Most nagyon boldoggá tettél, végre én is voltam valaki...


:D

2020. okt. 14. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 BringaManó ***** válasza:
:-D Igen, az annyira meghökkentően visszataszító volt, hogy a szavam is elállt... na, majd megkeresem, hátha akarok még válaszolni... :-)
2020. okt. 14. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!