Az -e kérdőszót miért nem tudja használni egy csomó ember?
Nem provokálni akarok, hanem komolyan nem értem. Rendszeresen látok ilyeneket, hogy "nem-e". Ezen fenn se akadok, de ilyeneken tudok dobni egy hátast, hogy "vissza fogsz menni-e", "le-e tiltanak". Nem vagyok nyelvtannáci, én sem tudok tökéletesen írni, de ezektől égnek áll a hajam.
Miért nem tudják jól használni egy csomóan? Nem érzik, hogy teljesen magyartalan? Mi az oka?
Vagy esetleg változtattak valamit és már így is helyes? Esetleg valami nyelvjárás?
Ti mit tudtok erről?
Nem érzik.
A nyelv, nyelvtan, bár minden ember alapvető kifejezési eszköze, egyáltalán nem természetes, hogy mindenki kellő jártassággal rendelkezzen benne. Ezt is tanulni kell, mint bármi mást. Ennek igényét si fel kell kelteni kisgyermekkorban, mint bármi másét. Tehát vannak sokan, akik nem tudnak eleget e témában.
Ma - sok ok folytán - egy általános igénytelenségi folyamat zajlik. Ma egy újságíró sem tudja mindig helyesen kifejezni magát, pedig szakmájának alapja, alapvető eszköze. De nincs rá igénye.
Ma a züllés számos formája figyelhető meg, sajnos olyan szinten, ahol már az igénytelenség a követendő norma. Ez a primitívség olyan foka, ahol a felvetett probléma megértése, felfogása sem lehetséges, nemhogy megválaszolása.
"komolyan nem értem."
Igen, látom.
"Rendszeresen látok ilyeneket, hogy "nem-e". Ezen fenn se akadok"
Helyes, amit rendszeresen használnak az anyanyelvi beszélők, az a nyelv része, kár volna fennakadni rajta.
(Ugyanannyira értelme van fennakadni rajta, mint azon, hogy az autót kocsinak is hívják, vagy azon, hogy a kocsit autónak is hívják.)
"de ilyeneken tudok dobni egy hátast, hogy "vissza fogsz menni-e", "le-e tiltanak". Nem vagyok nyelvtannáci"
Hát pedig ha azt mondod, hogy akik máshogy beszélnek magyarul, mint te, azok "nem tudják jól használni", és hogy "teljesen magyartalan", akkor már nem vagy olyan messze tőle... :-/
"én sem tudok tökéletesen írni"
Ennek az égvilágon semmi köze az íráshoz.
"de ezektől égnek áll a hajam."
OK, az a szíved joga (mondhatnám: te bajod).
"Miért nem tudják jól használni egy csomóan?"
:-o Ezt hogy érted? Mit nem tudnak jól használni? Az -e kérdőszócska elmászkál összevissza, különféle okokból. Attól még magyar az anyanyelvük, tehát jól használják.
Ha nyelvművelősködünk, akkor mondhatod, hogy "nem szép", "nem választékos", stb. – de hogy "nem jól" használják? Nincs "helyesbeszélési szabályzat", amihez képest ne lenne jó, ne lenne helyes az, ami eltér tőle.
"Nem érzik, hogy teljesen magyartalan?"
Nyilván nem érzik –> ezért használják –> ezért nem mondhatjuk magyartalannak. Így tanulták, amikor tanulták az anyanyelvüket, így beszélnek körülöttük is magyarul, ez az anyanyelvük – hogy nevezhetnénk "magyartalannak"?
"Mi az oka?"
Inkább az lenne a jó kérdés, hogy te miért érzed magyartalannak...
"Vagy esetleg változtattak valamit és már így is helyes?"
Mit jelent ez a "változtatás"? A nyelvnek nincsenek előíró szabályai, hogy hogyan kell magyarul beszélni, ez hatalmas félreértés. A nyelv "szabályait" (vagyis azokat a szabályszerűségeket, amelyek a magyarul beszélők beszédében megfigyelhetők) meg lehet próbálni leírni, de ez nem "kötelezi" a magyarokat semmilyen "szabályok" betartására.
A nyelv folyamatosan változik, és egy adott pillanatban is rengetegféle, ezért csak "statisztikailag" – vagyis a megfigyelésekre támaszkodva – mondhatjuk, hogy magyar nyelvben ez-és-ez így van, mert sokan – vagy legalább egy nagyobb csoport – úgy használja.
Természetesen van egy olyan kvázi szabályrendszer, amit lehet "irodalmi magyarnak" vagy "művelt köznyelvnek" vagy "nyelvi standardnak" hívni, de ez nem azért van, hogy a rengetegféle magyar nyelvváltozatból ki lehessen választani, hogy melyik "helyes", és melyik nem. Nem, erről szó sincs. Ez csak egy olyan nyelvi "illemszabály"-rendszer, amelyet bizonyos helyzetekben illik betartani (mondjuk egy nyilvános előadásban, ha az éppen olyan szintű). És vannak olyan helyzetek, amikor "kötelező", pl. egy komoly napilap szövegeiben általában kötelező a szerzőknek választékosan fogalmazni. Ahogy pl. egy iskolai dolgozatban sem olyan lazán fogalmazol, mint amikor otthon kötetlenül beszélgetsz.
"Esetleg valami nyelvjárás?"
Hát itt már közelebb járunk az igazsághoz...
(Bár könnyen lehet, hogy ez épp egy olyan "nyelvjárás", amelyet a magyarul beszélők közül jóval többen használnak, mint a standard verziót... De nincs statisztikám.)
"Ti mit tudtok erről?"
Annyit mindenki tud, hogy sokan így beszélnek, azt is kéne mindenkinek tudnia, hogy ha így van, akkor ez a magyar nyelv része. És azzal semmi baj, hogy ők úgy beszélnek, te meg nem úgy, mert nemcsak egyféleképpen lehet beszélni. (Sőt, ahány ember, annyi nyelvváltozat.)
6
Nincs igazad, vannak nyelvtani szabályok. És az, hogy valami nyelvi szabadosságból sokan nem tartják be, az nem ok a helytelenül használt forma tudományos akadémiai bevezetésére. Többek között ez is a baj az akadémia működésével.
Hogy miért használják helytelenül? Szerintem az utóbbi évtizedek oktatásában elsikkadt a gyerekek beszéltetése, a hangosan felolvasás gyakorlása, és általában az olvasás. Ezt nem lehet a szülőkre fogni, ez sajnos az iskolai hiányosságok sara. Hogy a gyereket nem szabad kijavítani, mert elveszi az önbizalmukat és efféle okoskodások. Persze a magániskolákban, az elit kinevelésében maradtak a jól bevált módszerek, az ott tanult emberek nem követnek el ilyen szarvashibákat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!