Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon miért nézi egy...

Magyarországon miért nézi egy csomó ember ilyen bogaras furcsaságnak azt, ha valaki vallásos? Politikai oka lehet ennek?

Figyelt kérdés

A világon 2.4 milliárd ember keresztény, ezzel a legtöbb követővel rendelkező vallás, és ezen belül 1.3 milliárd ember katolikus, ezzel a legtöbb hívővel rendelkező egyház.


Az emberiség 84%-a hisz valamilyen vallásban, csak 16%-a vallástalan, és csak az emberek 2%-a az, aki meggyőződéses ateista, elsősorban kommunista kínaiak adják ezen csoport oroszlánrészét, gyanítom hogy főleg párttagok.


Ha egy ufó adatokat gyűjtene az űrből az emberiségről, az jönne ki neki átlagoló összegző adatnak az űrhajó monitorán, hogy "Faj: Homo Sapiens; Ideológia: Katolicizmus"



Manapság mégis egyre több ember már azt is furcsának tartja az országban, ha valaki pl. nem jár templomba gyakran, meg nincs otthon szentkép a polcán, csak egyszerűen hisz Istenben.


Köze lehet ennek a 45 év kommunizmushoz, majd a balliberális pártokhoz és az azok alatt felnőtt generációnak (akik 1994-1998 valamint 2002-2010 között voltak iskolások)?


Én emlékszem rá, hogy pl. a 90-es években, sőt a 2000-es évek elején is még sokkal természetesebb volt ez az egész vallásosság az országban, inkább azokra néztek furcsán akik semmiben sem hisznek. Általában hithű kommunistákkal és besavanyodott, depressziós emberekkel azonosították az ateizmust.



2019. júl. 22. 23:12
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
88%

"Köze lehet ennek a 45 év kommunizmushoz, majd a balliberális pártokhoz és az azok alatt felnőtt generációnak (akik 1994-1998 valamint 2002-2010 között voltak iskolások)?"


Nem nagyon, mivel kommunizmusban is volt minden, csak ugye az emberek a Pártnak feleltek meg, ők pedig nem szerették, ha valaki templomban ül. Dédnagyapám esperes volt, családban mindenki járt templomban, édesanyám vasárnapi iskolába is járt, pedig 1960-ban született.


A másikra pedig semmi hatása sem volt az iskolának, hiszen legtöbbször ugyanazok tanítottak '94 előtt, akik '98 után is.

2019. júl. 22. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
86%
Aki nem vallásos persze, hogy furcsának találja, ha valaki az. Nincs ebben semmi érthetetlen.
2019. júl. 22. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
94%

"Ha egy ufó adatokat gyűjtene az űrből az emberiségről, az jönne ki neki átlagoló összegző adatnak az űrhajó monitorán, hogy "Faj: Homo Sapiens; Ideológia: Katolicizmus""


Először is elgondolkodtató, hogy a vallás az ideológia-e, ha annak tekintjük akkor az jönne ki, hogy Ideológia: Szunnita iszlamista.

2019. júl. 22. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
87%

"Az emberiség 84%-a hisz valamilyen vallásban, csak 16%-a vallástalan, és csak az emberek 2%-a az, aki meggyőződéses ateista, elsősorban kommunista kínaiak adják ezen csoport oroszlánrészét, gyanítom hogy főleg párttagok."


Abszolút el vagy tévedve. Az emberiség 84%-ának van vallása, de ebből nem következik automatikusan az, hogy hisznek is benne.


"Manapság mégis egyre több ember már azt is furcsának tartja az országban, ha valaki pl. nem jár templomba gyakran, meg nincs otthon szentkép a polcán, csak egyszerűen hisz Istenben."


Nem üldözik és nem is gúnyolják őket, csak nem tudnak azonosulni vele. Ez nem rossz, hanem természetes. Az emberek nem valamilyen ellenességből, vagy divatból válnak a modern korban egyre ateistábbá, hanem mert alázatosan beismerik maguknak, hogy fingjuk sincs róla mi történik a halál után. Régen se tudták, csak most ugyanaz a bizonytalanság nem csatlakozásra buzdít az egyházhoz, hanem tartózkodásra.


"Köze lehet ennek a 45 év kommunizmushoz, majd a balliberális pártokhoz és az azok alatt felnőtt generációnak (akik 1994-1998 valamint 2002-2010 között voltak iskolások)?"


Úgy dobálod az évszámokat, mintha a rendszerváltó és később kormányt alakító fidesz nem liberális lett volna azokban az időkben, pedig az Szdsz-szel versengtek egykoron.

De hogy válaszoljak is, szerintem annak a 45 év szocializmusnak volt ilyen hatása, de annak is, hogy az egyház megítélése is erősen megroppant. Nemcsak idehaza, hanem az olyan erősen keresztény országokban is, mint az USA, Írország és Lengyelország.

2019. júl. 22. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
36%

"csak ugye az emberek a Pártnak feleltek meg, ők pedig nem szerették, ha valaki templomban ül. "


persze, a pártnak való megfelelési kényszer... meg a vesédet is leverték ha úgy találták, csak mert templomba jártál

2019. júl. 22. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
27%
Kérdés a kérdésben, de miért zavarta (-ja) a cocialista országokat/diktatúrákat a vallás?
2019. júl. 22. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

#6 Mindig másért zavarta őket.


Az első kommunista vezetők (pl. nálunk Kun Béláék vagy az oroszoknál Trockij-ék) elsősorban zsidó származásúak voltak, és nem minden vallás zavarta őket, csak a kereszténység. Ateizmusuk lényegében "akereszténység" volt.


Később, a XX. század második felében, a keleti-blokk korában azért zavarta őket, mert az egyházak (főleg a lengyel katolikus egyház) egy alternatívát nyújtott az embereknek a kommunista hatalommal szemben. Ha valakit pl. úgy akartak megbüntetni a komcsik, hogy elszegényítik, akkor a pap adott neki enni. Ha magát a papot próbálták ellehetetleníteni, küldtek neki pénzt Rómából.


A TV-ben, rádióban a komcsi baromságok mentek, az egyház vallási témákon kívül mindenféle hírt, ötletet is közölt a nyugati világból, amit a kommunisták elhallgattak.



A mai Kína pedig nem annyira a vallás ellen van, csak a nem-kínai értékeket terjesztő vallások ellen. A rendes kereszténységet pl. üldözik, de a kínaizált értékeket prédikáló "Háromszemélyű Isten Hazafias Mozgalmát" (ez egy kínai egyház neve) támogatják. Az ilyen templomokban a templomtetőn kereszt helyett Xi Jinping képe van kirakva, a templomban a feszület körül Jézus, Mao és Xi képe.

2019. júl. 23. 00:04
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

# 6


Szimplán a Marxista ideológia alapja az osztályharc, ebben pedig a papok része a burzsoáziának és megtévesztik, megvezetik a proletárokat.


Marx szerint "vallási nyomorúság a valóságos nyomorúság kifejezése, s egyszersmind tiltakozás a valóságos nyomorúság ellen....A vallás a nép ópiuma."

2019. júl. 23. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
92%

Elöljáróban megjegyezném, hogy nem szeretnélek semmilyen módon senkit sem megsérteni, mindenkinek joga hinni abban, amiben akar.

Szerintem több oka van az általad leírt jelenségnek:

1.: A fiatalok ~70%-a Magyarországon felekezeten kívüli. Ez nem feltétlen az ateisták száma, ugyanis ettől még hívő lehet jelentős részük. Azonban én minimum 40%ra tenném (bár elég nagy az esély, hogy alulbecsülöm) az ateistákat a fiatalság körében.

Ez szépen megmutatja azt a tendenciát, amit a társadalom követ hitkérdésben.

2.: Az emberek nem szorulnak rá Istenre. Úgy tapasztaltam, hogy inkább a hányatott sorsú emberek hajlamosak a valláshoz fordulni, márpedig egyre kevesebb a hányatott sors (legalábbis az Eu. tájékán). Nem kell imádkozni a járvány vagy a háború végéért, nem kell könyörögni, hogy jöjjön a fiú haza a frontról vagy hinni abban, hogy egy jobb helyre kerültek tragikus módon, sorjában elvesztett szeretteink.

Az emberek hétköznapi életére nincs hatással semmilyen transzcendens lény és az egyház sem része már a mindennapi életnek.

3.: A tudomány uralkodik. Sorra vesszük elő és dobjuk el a régről származó hátráltató dolgokat. Nem hisznek már az emberek a babonákban, a felesleges hagyományokat már nem gyakoroljuk többé. A tények uralkodnak. Isten pedig nem illeszkedik a tények által alkotott világképbe. Mindenre van magyarázat vagy legalább ötlet, felvetés, hogy miért van úgy, ahogy, de a vallás nem ilyen. Bizonyíték nincs Isten létezésére, az eddig gyűjtött adatok pedig egyenesen szembemennek vele. Itt felmerül a kérdés, vajon miben különbözik a vallás egy babonától vagy egy nevetséges szokástól? Ez a fő oka, hogy nem értik az ateisták miért hívő valaki. Hogy, hogy hihet valamiben, ami ennyire szembemegy a racionális érveknek, ami ennyire nem illeszkedik az utóbbi pár évtizedben felfedezett világképbe.

Szerény véleményem szerint ez így van rendjén. Miért higgyenek az emberek valamiben, amire nincs bizonyíték? Hova fajulna a világ, ha mindenki mindent elhinne, amire a legcsekélyebb okuk sincs?

2019. júl. 23. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
86%

"Az emberek nem szorulnak rá Istenre. "


Azt se felejtsük el, hogy Istenben való hithez sem szükséges az egyház, én például úgy hiszek Istenben, hogy nem jártam/járok templomba. Személyes meggyőződésem, hogy van, mert túl sok szerencse ér, de nem gondolom, hogy nekem kellene bárki aki közvetít hozzá.

2019. júl. 23. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!