Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tekinthetjük a negatív számoka...

Tekinthetjük a negatív számokat másnak a negált számoktól?

Figyelt kérdés
Attól, hogy az informatikában izomorfak, lehet valahol szerencsésebb lenne megkülönböztetni.

2019. júl. 11. 23:05
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
0-5^2=-25
2019. júl. 12. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonymousreview60 ***** válasza:

#11: Sajnos vannak történelmileg beragadt dolgok, amiket csak vasmarkú diktátorok tudnak eltűntetni. Ilyen pl. az ékezetes, windowsos fájlnév, ami unicode, de nem UTF-8, így krikszkrakszos sokfelé más rendszereken. Pedig 20 év alatt csak átírhatták volna a fopen()-t, de mégsem tették. Sajnos a MS ma is a fix széles karakterkódolású fájlneveket erőlteti.

Elég nagy baj az, ha azok az informatikusok a "-a^b" - t "(-a)^b"-nek tartják.

2019. júl. 12. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 2*Sü ***** válasza:

> -5^2


Az az igazság, hogy ez a matematikában sem teljesen tiszta ügy.


Az egyik megközelítésben az előjel a szám elválaszthatatlan része. Van egy szám, aminek az a !jelölése!, hogy -5. Ha innen közelítjük meg, akkor a „-5²” kifejezésnél a „-5” az a szám, aminek a négyzetét kell venni, és így nyilván +25-öt kapunk.


De valóban a szám része az előjel? Hiszen változókra, komplett kifejezésekre is alkalmazzuk, pl.:

-x

-(x²+3x-8)

Ha innen közelítjük meg, akkor az előjel egy művelet. Csakhogy a műveletek precedenciájának leírásaiban én még soha nem találkoztam vele. De tekinthető ez egyfajta rövidítésnek, a nulla elhagyásának egy kivonás műveleténél:

0-x ⇒ -x


Ha így nézzük, akkor a -5² az tulajdonképpen a 0-5² egy rövidebb alakja, és így felírva a hatványozás az előbb elvégzendő művelet.


~ ~ ~


A kettő közül melyik a helyes értelmezés? Nincs mi alapján eldönteni ezt a vitát. A matematikai jelölésrendszerünk nincs jól összerakva, az infix jelölés eleve nem szerencsés. De erre még használunk postfix jelölést is, pl. faktoriális, használunk index jelölést is, pl. hatványozás, meg itt ez a negáció, mint prefix jelölésmód.


Pont ezért ilyen esetben érdemes egyértelműsíteni a jelölést:

(-5)² vs. -(5²)


~ ~ ~


> A felhozott példa nem jó szerintem, ott csak egyszerűen rosszul programozták be az operátorok precedenciáját.


Ez sem feltétlenül hiba. Egy számológép úgy számol, ahol az a dokumentációjában szerepel. Ha úgy van megoldva, hogy a műveleteket balról-jobbra végzi el, precedencia nélkül, akkor úgy van megoldva, ennek megfelelően kell átalakítani a kiszámolandó kifejezést. Pl. a régi számológépeknél nem volt közbenső memória, egy 2+3*3 műveletnél 18-at adott. Ez nem hiba, hanem a számológép működésének egy jól dokumentált jellemzője, nem a számológép számol tulajdonképpen rosszul, hanem a felhasználó használja rosszul a számológépet.

2019. júl. 12. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

"úgy számol, ahol az a dokumentációjában szerepel"


Ez egyetlen számológép dokumentációjában se szerepel. Mondhatni természetesnek veszik hogy a negatív előjel a 'tudományos' számológépeken nem a szám része hanem csak egy műveleti jel amire érvényes a műveleti sorrend. Mivel a windows is 'tudományos' nak nevezi a számológépet ezért kissé megtévesztő..

A másik a 'piaci kofa' számológép.

Persze vannak jelölésbeli különbségek a gyártók közt pl casio tesz zárójelet sin után, sharp nem, stb

[link]


De igazából azért hoztam ezt fel mert a kérdésre a válasz: pl a négy bit közül három a szám abszolut értéke és negyedik az előjel, vagy mind a négy a szám abszolut értéke..

2019. júl. 12. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
14.: Rugaszkodjunk már el a bitektől meg az előjel bitektől. A kérdésben sehol nem szerepelnek a bitek, meg, hogy mit hogy jelölünk. Ez a baj a sok beragadt infóssal, hogy nem tudnak elvonatkoztatni egy számábrázolás (kódolás) és a szám "értéke" "jelentése" illetve a szám eredeti fogalmától. Számukra a szám amit egy az éppen aktuális szabály szerinti bitfolyam leír. Ugye hiába volt az egyetemen egy marék óra ezzel kapcsolatban azt már régen el tetszett felejteni. Nem véletlenül van (ahogy már írtam) több tucat elterjedt számábrázolási módszer, mindnek van előnye-hátránya. De ezek mind-mind függetlenek attól amiről a kérdés szól.
2019. júl. 12. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

A 'negál' szó jelentése: ellenez, ellentétjére vált.


Egy (dec) számnak nincs ellentetje. Ez csak bineáris számnak lehet. Innen jött hogy dec-ről bin-re váltunk és ott negálunk.. A bin viszont a már leírt többféle módon írható le ha negatív számok is képbe jöhetnek.

De ha az értelmezési tartomány a természetes számok halmaza akkor mi az 1010 negáltja?

2019. júl. 12. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

[link]


(zseb-)Számológépeknél ott fix 10 bit van (BIN módban) tizedespont nélkül ahol a baloldali nullák általában meg sem jelennek. Így érdekes eredmények jöhetnek ki.

NEG(x) = NOT(x)+1 ha nemcsak a természetes számokkal van dolgunk.

De pl egy négy bites regiszterben a NOT = NEG és ekkor a 1010 negáltja NOT1010=0101

2019. júl. 12. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

Amikor egy új fogalmat vezetünk be, akkor alapvetés, hogy illeszkednie kell ( korábban kialakított szabályrendszer értelmében) a korábbiakhoz. Ha ez a feltétel nem teljesül, akkor az a fogalom nem ahhoz a rendszerhez tartozik, az ott használ fogalmakkal való használata tehát bárhová vezethet.


Amikor az informatikában bevezették a negálás fogalmát, akkor sem a számfogalomhoz, sem a halmazelméleti értelmezéséhez nem illesztették. Nem is kellett, mert nem ez volt a cél. Ebben az esetben már volt a természetes számoknak egy fixpontos ábrázolása, és ehhez illeszkedően kellett egy, a kivonáshoz hasonló (számító)gépi, könnyen kezelhető (programozható) művelet, aminek jó megfeleltetést lehet adni. Ez megtörtént, bevezették a negálás fogalmát (és hozzá műveletet), de a kutya se akarta ezt a számelmélet addigi eredményei közé illeszteni. Mindössze egy hasznos számítógépes tevékenység volt a cél.


Ezek után formális (de egyáltalán nem valóságos, egzakt) analógiákra hivatkozva valamiféle azonosságot vagy ellentmondást keresni teljesen értelmetlen.

A körte és az alma egy gyümölcs. Számos azonos és eltérő tulajdonságuk van. Abból értekezést kreálni, hogy az alma körte-e vagy fordítva, vagy pedig annak valamiféle "ellentéte" pusztán játék a szavakkal. Értelem nélkül.


A válasz tehát: nem tekinthetjük, mert két különböző dologról van szó, azaz ilyen mesterkélt összehasonlítás értelmetlen. Ezért persze hosszan lehet vitázni róla.

2019. júl. 12. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

18. 15:28. "Amikor az informatikában bevezették a negálás fogalmát, akkor sem a számfogalomhoz, sem a halmazelméleti értelmezéséhez nem illesztették."


A negálás fogalma a Boole algebrával jelent meg aminek az alapjai az 1850-es 1860-as években születtek (igen közel 100 évvel vagyunk az első digitális /bináris/ számítógépek előtt). Még közel sem léteztek informatikusok. Ők a logika illetve a halmazelmélet törvényszerűségeit vizsgálták (matematikailag), érdemes elolvasni pár ezzel foglalkozó könyvet. Gyakorlatilag mire oda jutott a "modern" világ, hogy számítógépeket építettek őseink már ez a fogalom régen létezett. Nagyjából mire megjelentek az első "informatikusok" akik ezt a fogalmat létre tudták volna hozni (ahogy te írod) ez a fogalom már régen létezett.


Részletesen ld.: [link]

2019. júl. 12. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
Kristóf ismét posztolt egy trollkérdést, majd hátradőlt.
2019. júl. 13. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!