Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A tudomány miért nem tudja...

A tudomány miért nem tudja még mindig megfejteni a személyiség titkát?

Figyelt kérdés

2019. jún. 25. 19:15
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
#8, Kevés olyan hozzászólást olvasni, aminek minden szava fa..szság/hazugság/tévhit. Gratulálok, legalább ebben nagyot alkottál.
2019. jún. 26. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
#7 Olvastam már ezt a cikket, mivel én folyton arról győzködtem másokat, hogy a genetika közvetlenül nem hat ki a személyiségre, kizárólag a neveltetés ès a környezeti hatások alakítják az embert. Azóta több ehhez hasonló ikres történet került elő, amik arról szóltak, hogy szinte mindenben hasonlítottak az egypetéjű ikrek, akkor is ha teljesen máshogy nőttek fel. Viszont pont ebben a hármasikres cikkben azt írják az eddigi eredmények szerint hasonló mértékben döntő mindkét tényező. Dehát a hozott példák szerint pont hogy nem. Szóval nem értem. Még a végén is ezt írják, hogy igaz hogy nagyon hasonló személyisegek lettek, de a nevelés is számított. Vagyis 3 különböző helyzetű család véletlenül mégis azonos mintát követett a gyerekek nevelésében? Az ilyen véletlen vagy szándékos különválasztásoknál valahogy nekem az jön le, hogy szinte kizárólag a genetika volt a döntő. Ami kissé ijesztő szerintem, mert ez annyit jelent, hogy a fogantatás első pillanatában eldőlt, hogy Coca vagy Pepsi, Mars vagy Snickers, metál vagy hiphop... Most akkor tényleg így van?
2019. jún. 26. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:

#12, Ez már régóta ismert tény, hogy a genetika nagyban meghatározza a temp... de ugyan úgy a környezet is.


A pontos %-okat nem ismerjük.

2019. jún. 26. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:

"A tudomány jelenlegi állása szerint az emberi személyiség alakulásában nagyjából hasonló szerepet játszik, hogy milyen géneket örököltünk, és milyen környezetben nőttünk fel, amit a kísérletben elszakított testvérek története is alátámaszt."

A cikk állítása szerint "nagyjából hasonló" ezt közel 50-50%-nak gondolnám. Csak azt nem értem ezt mitől támasztja alá a hármasikrek esete.

2019. jún. 26. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:

Ebből a rendkívül alacsony elemszámú titkosított kísérletből pont az derül ki, hogy nem tudjuk pontosan hány %... de elképzelhető, hogy a genetika erősebb, mint eddig hittük.


Ezer befolyásoló tényező lehet, még az ikreknél is... szóval amíg nincs hiteles,valid jól dokumentált eredmény, addig csak egy érdekes doksifilm ami akár lehet fake is


Érthetően: Nincs elfogadott publikáció a témában. Addig a válasz, nem tudjuk... talán 2066-ban többet tudunk majd.

2019. jún. 26. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:

Igen, de a kísérleten kívül, korábban is volt néhány hasonló sztori. Olyan ikrekről akik nem tudtak egymásról és annyi mindenben egyeztek amit már nem lehet véletlenekre fogni. Bár ezeket nem biztos hogy a személyiség részének kellene tekinteni, nagyrészt ízlések és szokások, amiről pedig a legtöbben azt gondolnánk sokkal inkább a környezeti tényezők befolyásolják, de úgy néz ki mégsem. Lehet úgy igaz az az elképzelés, hogy közel azonos módon van hatassal mindkettő, hogy bizonyos tulajdonságokat (mint amilyen az ízlés és szokások), kizárólag genetikai tényezők adják, de a világnézet vagy az értékrend kizárólag a neveltetésen múlik. Azt mondják ez a két dolog dinamikusan alakítja ki a személyiséget, de az ilyen ikres sztorik ennek is ellentmondanak. Szóval nem az van, hogy kicsit ez is, kicsit az is hatással van, hanem hogy bizonyos dolgok nagyon is statikusan rögzültek, függetlenül a külső hatásoktól.

Szerintem a kérdező lehet pont erre gondolt. Nem arra, hogy mitől vagyunk olyanok amilyenek, hanem hogy kimérhető-e a személyiség egésze. Vagy lesz-e majd egyszer egy egységesen elfogadott meghatározása annak, hogy mit nevezünk személyiségnek?

2019. jún. 26. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
55%
A kérdező nem tudni mire gondolt. Csak ideböfögte ezt és ennyi... ezerféleképp lehet értelmezni a kérdést.
2019. jún. 26. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 Tislerics Máté ***** válasza:

Az ikres kísérletről sem tudjuk, hogy mennyire volt nagyszabású! Asszem 4 eset van ami tuti az ő művük. De ki tudja mennyi volt (van) még...


Nagyon durva esetben lehet 10-30 de ez akkor is kevés, ahhoz, messzemenő következtetéseket vonjunk le. Legalább 500-1000 esettel kéne megvizsgálni, hogy valamennyire ki lehessen szűrni az igazságot. És lehessen mondai egy nagyjából-i arányt a genetika/nevelés kérdésére...


Ezért is írják az 50-50%-ot mert nem szembetűnő a eltérés. A hármasikrek is eltérő személyiségű volt. Ezt a feleségeik teljesen természetesen magyarázzák. A dokufilm végére is az lesz a meggyőződésünk, hogy mennyire más emberek is ők. Maximum a hajlamok voltak meg bennük ugyan úgy. De teljesen máshogy élték meg, vagy kezelték ezeket a genetikai sajátosságokat.

2019. jún. 27. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 kriszpo ***** válasza:
Józan paraszti ésszel: Mi a személyiség? Maga az ember, az ember lelke, viselkedése, gondolkodása. Ezzel pedig a pszichológia foglalkozik, bizonyos esetekben a pszichiátria. Ha nem így van, akkor rossz a kérdés.
2019. jún. 27. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:

#19, Kihagytad a neurobiológiát, fejlődésbiológiát, genetikát. Sok esetben több infót szűrhetünk le két agyról, mikro szinten...akár egereknél, főenlősökníl mint tesztekkel embereknél. Ráadásul ott több ezres elemszámokkal is lehet dolgozni, tiszta tenyészvonalakkal.


Ez a kísérleti pszichiátria, neurobiológia területe is.


Nagyban pedig a szociológia, antropológia, data science foglalkozik ezzel.


...de a kérdés indefinit.

2019. jún. 27. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!