Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Magyar űrprogram lehetséges?

Magyar űrprogram lehetséges?

Figyelt kérdés
Méghogyha nem is állami állami Magyar űrprogramot létrehozni (Pl Amerikában a NASA), de példaúl egy magánvállalat (mint a SpaceX) lehetséges lenne Magyarországon? Feltéve hogy annak a valakinek van vagy nincs hozzá pénze.

2019. febr. 23. 19:39
 1/8 anonim ***** válasza:
64%
Magánvállalatként bárki, bármelyik országban létrehozhatja a saját űrügynökségét, habár állami engedély kell az űreszközök fellövéséhez (légtér használata és egyéb dolgok). Viszont egy ilyen kaliberű cég hoz akkora hasznot az állam konyhájára, hogy az állam ne utasítsa el, szóval ha bárkinek megvan a forrásai, akkor szerintem semmilyen akadályba nem ütközne.
2019. febr. 23. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
2019. febr. 23. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
35%

Magyarországon?

Ahol 40 centis kilátó van?

Itt az űrhajó is max. 1 km magasra megy.

2019. febr. 23. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Önálló űrprogramunk nincs (nincs hozzá tőke), de korábban a Szovjetek által vezetett programokban, most az EU űrprogramban, de az ISS-ben is benne vannak a magyarok. Nagyon komoly űrtechnikai, űrtechnológiai tudás van Magyarországon. Nem túl közismert, de nagyon jók ebben a magyarok.
2019. febr. 23. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Elon Musk, Jeff Bezos vagy Richard Branson meg tudná venni Magyarországot, stadionostól, mészárosostól.

Nem sok magyaroszági cégről tudok, ami világcég lenne, Forbes által magasan jegyzett profittal.


De igen, lehetne magyar magáncég is, nincs semmi politikai akadálya.

Kérdés persze, hogy a NAV számlái után maradna-e bármire is pénz.

2019. febr. 25. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 kori80 ***** válasza:

Szerintem lehetséges volna.

Annak idején Elon Musk a SpaceX-et kb. 100 millió dollár tőkével hozta létre, inflációval együtt számolva az manapság hozzávetőlegesen 40 milliárd forint lenne. Ez nem tűnik vészesnek egy az iparágat minden szempontból megrengető cég létrehozásáért.


Szerintem ebből akár le is lehetne még faragni. Az angol Black Arrow hordozórakétát például ennek az összegnek a töredékéből fejlesztették ki. Ha az angolok tudtak spórolni, akkor a magyarok miért ne tudnának? :D


A legnagyobb gond a készített hordozórakéták indításával lenne, ugyanis a legtöbb ilyen jármű kettő vagy több fokozatú és repülés közben egyes elemeik leválnak. Ezek a szomszédos országok területén csapódnának be, veszélyeztetve a civileket, szóval Magyarországon egy Föld körüli pályára való indítás elképzelhetetlen.

Legközelebbi pont talán Norvégia, ahonnan Napszinkron pályára lehetne állítani CubeSat-eket (hasonló méretű mikroszatellitek, mint a Masat-1), tehát már most látszik, hogy nemzetközi összefogásra lenne szükség egy sikeres Magyar Űrprogram létrehozásához. Svédország valamint Norvégia területén gyakorta indítanak szuborbitális rakétákat, szóval ott már kiépült a megfelelő infrastruktúra.


Itthon még ilyen szuborbitális rakétákat is problémásan lehetne engedélyeztetni, mert nehezen található olyan több száz négyzetkilométeres terület, ami teljesen lakatlan, hogy ott landolhassanak a kiégett darabok.


Egyébként ahogy a korábbi válaszolók említették a hazai űripar jelentős, magyar fejlesztésű eszközök, műszerek pedig sok külföldi űrmisszió során használva lettek már. Azonban meglepően kevés kutatás folyik az űripar gépészeti/járműmérnöki irányában (azaz rakétákkal kapcsolatban), igaz ez az űriparnak csak egy kisebb része pénzforgalom szempontjából.

2019. febr. 25. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Semmiképpen nem lenne jó innen indítani. Nem csak a szúfolt lakottság miatt. Túl messze vagyunk az Egyenlítőtől.

Az ESA sem otthonról indít, tengeri szigetről.

2019. febr. 26. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 kori80 ***** válasza:
100%

Szándékosan említettem pont ezért a Napszinkron pályát, oda egyszerűbb az Egyenlítőtől távolabbról indítani.

A manapság indított CubeSat-ek nagyobb részét oda állítják pályára, mert állandó napfény éri őket az élettartamuk során.

CubeSat-ek és egyéb mikroszatellitek indítása jó irány lehet eleinte, mert ahhoz nem kell akkora befektetés, mint egy Apollo-programhoz. :D

2019. febr. 27. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!