Miért a piros, sárga, kék a három alapszín?
Nos, ez egy eléggé bonyolult téma.
Először is kétféle színkeverés van, az összeadó és a kivonó, vagyis additív és szubtraktív.
Amikor otthon festékeket kevergetsz, az szubtraktív színkeverés, egymás tartományait elnyelve adódnak ki a síznek, akkor tényleg piros, sárga és fehér színből keverhető ki minden szín.
De ha additív a színkeverés, például színes fényeket adunk össze, akkor a három alapszín a piros, zöld és kék (RGB, red-green-blue).
Hogy miért van így?
Azért mert a szemünk érzékelő receptorai így képesek érzékelni és színlátványt képezni az agyunkban. Egy adott hullámhosszú fényt nem tudnak megkülönböztetni több másik eltérő hullámhosszú fényből kevert fénytől, ezért vannak színek, amiket nem csak tiszta egy hullámhosszként, hanem más hullámhosszok keverékeként is létre lehet hozni.
Ha a szemünk máshogy érzékelne, valószínűleg más hullámhosszok adnák a keverési képeket, vagy nem lenne lehetséges a színkeverés.
A fülünk tud egyszerre több hullámhosszot érzékelni és párhuzamosan az agyban hangérzetet kelteni, ezért tudunk akkordokat hallani.
A szem érzékelőpontjai nem látják a beérkező fény "akkordját", csak egy hullámhossz-keveréke és egy színárnyalatot kötnek hozzá. Ha a fülünk lenne ilyen, lehet, hogy egy egyszerre szóló A és D hangot C hangnak hallanánk, vagy ilyesmi.
Gondolom nem volt semmi evolúciós nyomás arra, hogy egy adott hullámhosszot meg tudjon különböztetni a szem, míg a hallásnál szükség volt a komplett beérkező frekvenciakupac szétválasztására. Logikus szerintem, mert túlélésre az mindegy, hogy a támadó oroszlán milyen színekben játszik, de az nem, hogy a bődülését szét lehessen választani a rigófüttytől.
Attól függ hol mit tekintenek alapszíneknek. Ha összekeverik, mint a festékeket, akkor piros-sárga-kék, ha egymásra vetítik akkor cián-magenta-sárga, és nagyrészt fekete. A zöld kikeverhető sárgából és kékből, de az rgb színskála piros-zöld-kéket használja, mert már nem emlékszem miért, mert így volt egyszerűbb azt hiszem. Azt is tudom, hogy a tévében nincs is kék szín.
A kérdező viszont talán arra kíváncsi, hogy ezeket a színeket miért nem lehet kikeverni más színekből... amire szerintem az lesz a tudományos válasz, hogy mert csak. :D A fehér fényt lehet felbontani az összes színre. Nekem ez volt a kedvencem nem emlékszem milyen órán, mikor egy kör szeleteit beszínezték más-más színűre és megpörgetve fehéret láttunk. Azzal meg már jól össze vagyok zavarodva, hogy hol mi számít feketének. Lapra azt is színekből keverik össze és ha jól emlékszem szintén az összes színt tartalmazza, annak ellenére hogy sem a fekete sem a fehér nem számít színnek. Különben is a dolgok színei valójában nem is olyanok mint amilyennek érzékeljük. Úgyhogy részemről teljes a képzavar ez ügyben. Jönnek majd itt hullámhosszokkal neked, de a kerdésedre véfső konklúzióként a válasz az marad majd, hogy mert csak. Figyeld meg!
"Jönnek majd itt hullámhosszokkal neked, de a kerdésedre véfső konklúzióként a válasz az marad majd, hogy mert csak."
Fentebb írt válaszom szerintem több egy mert csaknál.
Annyiból jogos a mert csak, hogy annak, hogy miért pont ezen hullámhosszok azok, amiket nem lehet keverve hamisítani, az abból származik, hogy a szem frekvencia-felbontó-képessége kémiai-biológiai okokból pont ilyen. Ez valahol egy "mert csak" válasz.
Az első válasz nem jó.
A piros kikeverhető sárgából és magentából, festékkel is.
"A piros kikeverhető sárgából és magentából, festékkel is."
Valami pirosra emlékeztetőt tudsz talán produkálni, de az alapszín pirosa tutira nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!