A három alapszín (piros, zöld, kék) az a természetben is alapszínnek számít?
Miért ne látna valaki attól, hogy megsérült a zene XD
Egyébként az elsőnek igaza van :)
Vannak színtévesztők akik nem pontosan azt a színt látják pld vörös zöld színtévesztés.
Ha festéket kevernek akkor a szubtraktív színekből keverik ezek a sárga, bíbor, és kékeszöld.
A sugárzó fényt adó készülékek az additív színekből állítják elő az összes színt ezek a kék, zöld, és a vörös. A TV-nél lehet is látni ezeket.
A természetben hullámhosszokkal érdemes jellemezni a színeket. A Nap a teljes látható spektrumot sugározza a Földre. Aminek a Földön színe van, az ezekből valamit elnyel, a többit pedig visszaveri. Néhány tárgy pedig maga is képes fénykibocsátásra.
Tehát nem három színből kevernek mindent amit látsz, hanem tulajdonképpen végtelen színből látsz mindig néhányat amikor valami színeset találsz.
Ahogy az utolsó írja, a természet a teljes spektrummal dolgozik (bizonyos korlátok között), ezekből a látható spektrumot látjuk ugye mi. De egyes állatok többet, egyes állatok kevesebbet látnak.
Ami az emberi szemet illeti, innen:
R csap – rövidhullám-érzékeny (420 nm, ibolya szín)
K csap – középhullám-érzékeny (530 nm, zöld szín)
H csap – hosszúhullám-érzékeny (560 nm, sárga szín)
a szem ezekből rakja össze. Az ibolya az kék + piros, a sárga meg zöld + piros. Tehát.
Még hozzátenném, hogy vannak összetett színek, amikhez nem tartozik frekvencia, mert több különböző frekvenciájú szín keverékeként áll elő. (pl: barna)
Illetve minden olyan szín, ami leírható egy frekvenciával, az kikeverhető több, más frekvenciájú színből is. (Csak a szemünk érzékeli ugyanolyan színnek, mert nem túl tökéletes az érzékelésmódja.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!