Az informatikában a 3 alapszín a piros, zöld és kék. Ugye ebből minden szín kikeverhető. Ez a valóságban festékekkel is megvalósítható?
A 3 alapszín nem csak informatikában a 3 alapszín.
Ebből a 3 színből (festékből) majdnem mindent ki tudsz keverni, pl. fehéret, feketét nem.
Elvileg a vörös, zöld, kék színeket keverve fehéret kapsz, de ha otthon festéket összekeversz, nem fogsz fehéret kapni, ez csak fénynél igaz (pl. 3 ilyen szűrővel ellátott zseblámpa fényét egymásra vetíted fehér fényt kapsz). Fénnyel ha feketét akarsz kikeverni, akkor a cián, magenta, sárga színeket kellene összekeverned. Festékkel hasonlóan működik.
Nyomdákban ez utóbbit használják a színek kikeveréséhez és ezekkel bármilyen színeket ki lehet keverni (fehéret kivéve persze, az a szín hiánya nyomdában).
Nem csak az informatikában.
Két fajta színkeverési mód van: az additív (összeadó) és a szubtraktiv (kivonó).
Az előbbit fények összekeverésénél használják (kijelzőknél például), itt az alapszínek a piros, zöld és kék.
Az utóbbi pedig festékek összekeverésénél használatos (nyomtatásnál, nyomdában), itt az alapszínek a cián (Cyan), a bíbor (Magenta), és a sárga (Yellow), viszont a nyomdai technológiában a pontosság miatt használnak feketét ("Key") és 4. színként.
Lásd: [link]
Mivel a nomtatáskor fehér lapra nyomtatunk, így nincs szükség fehér színre. Ha fekete felületre akarsz nyomtatni, az fehér festéket igényel - de ez otthoni felhasználás esetén speciális igény (bár egyes nyomtatókba lehet venni fehér festékkazettát - például: [link] ).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!