Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ismertek olyan feladványt/fela...

Ismertek olyan feladványt/feladatot, ami egyszerre matek és fizika? De nem úgy, hogy ténylegesen lényegében?

Figyelt kérdés

2018. szept. 24. 22:38
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
95%

Hogy mivan? :D


Minden fizikafeladat matematika is egyben.

A második mondatoddal meg nem tudom mi volt a szándékod, de nagyon mély gondolat :)

2018. szept. 24. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 dq ***** válasza:
80%

Főleg az a baj, hogy az absztrahálás után gyakran teljesen matek lesz, és nem kell már többet a fizika részéhez nyúlni.


De persze van nem kevés olyan is, ahol váltakozva matek és fizika ötletek és észrevételek visznek előre a megoldáshoz.

2018. szept. 24. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 Wadmalac ***** válasza:
86%

Valóban, a fizika egy olyan terület (és még ezer másik is), hogy a matematika a szükséges szerszám a kezeléséhez.


Nem véletlenül írja elő az általános és középsulis fizikatanítás is, hogy a számításoknál nem szabad elhagyni a mértékegységeket. Nem csak azért, hogy ne csesszük el a számításokat és a mértékegységek jelezzék, ha valami rossz, hanem azért is, hogy ne vesszen ez a számítás fizikai lényege a matematikai aritmetikában, tudva maradjon, hogy fizikai mennyiségekkel dolgozunk és fizikai mennyiség eredményt kapunk.


A kérdés második fele ezért számomra sem értelmezhető.

2018. szept. 25. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 2*Sü ***** válasza:
60%

Nekem is az volt az első reakcióm, hogy a fizika alapvetően matematikai eszközökkel operál. A fizika módszertanának egyik kritériuma, hogy a fizikai tulajdonságokat kvantitatív módon írja le – azaz számokkal, vagy egyéb számokra épülő matematika konstrukciókkal –, nem azt mondjuk hogy nagy tömeg leesve a földre nagy erőhatást fejt ki, hanem azt mondjuk, hogy egy 2,8 kg-os test 9,81 m/s² gyorsulással 27,468 N erővel hat a talajra. A fizikai összefüggések ebből fakadóan – szerencsére – felírhatóak képletekkel, egzakt matematikai modellekkel. Pl.: F = m*a. Így ha ismert a pontos tömeg és a gyorsulás számokkal és mértékegységekkel kifejezve, akkor az erőt egy matematikai művelet segítségével kapjuk meg, szintén számmal és mértékegységgel kifejezve.


Ergo minden konkrét fizikai feladat egyben matematikai feladat is.


~ ~ ~


Lehet itt kissé offtopic, viszont érdekesek lehetnek azok a kevert feladatok, amelyek abból adódóan válnak ellentmondásossá, hogy a fizikai világot túlságosan absztraháljuk. Pl. vegyük az 1/x² függvényt görbéjét x-nek az [1,∞] intervallumában, és forgassuk meg a görbét az x tengely körül. Kapunk egy tölcsért, aminek a térfogata véges, a felülete viszont végtelen lesz. Ha a térfogat véges, akkor véges mennyiségű festéket bele tudunk önteni ebbe a tölcsérbe. Viszont mivel a felület végtelen, így végtelen felületet tudtunk befedni így véges mennyiségű festékkel. Sőt a festéket utána ki tudjuk önteni a tölcsérből, és kapunk egy végtelen felületet befestve, és ugyanannyi festéket, amennyit eredetileg beletöltöttünk a tölcsérbe, tehát tulajdonképpen 0 mennyiségű festékkel sikerült végtelen felületet befesteni.


A megoldás tulajdonképpen matematikai szempontból jó, a probléma az, hogy túlságosan absztraháltuk a fizikai tulajdonságokat, nem vettük figyelembe, hogy a festék atomokból áll, így a festékrétegnek van egy minimális vastagsága. Mert ugye a matematikai absztrakcióban a felület egy nullához konvergáló festékvastagsággal lesz befestve, ami a festék fizikai tulajdonságai miatt nem lehetséges. De egy nullához konvergáló és egy végtelenhez konvergáló mennyiség szorzata – jelen esetben a festék vastagságáról és a felület nagyságáról van szó – adott esetben nullához konvergáló mennyiséget is kiadhat (ami itt a festék térfogatát jelenti).

2018. szept. 25. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 dq ***** válasza:

> Viszont mivel a felület végtelen, így végtelen felületet tudtunk befedni így véges mennyiségű festékkel. Sőt a festéket utána ki tudjuk önteni a tölcsérből, és kapunk egy végtelen felületet befestve, és ugyanannyi festéket, amennyit eredetileg beletöltöttünk a tölcsérbe, tehát tulajdonképpen 0 mennyiségű festékkel sikerült végtelen felületet befesteni.


Hogy a területet és a térfogatot ugyanúgy „mennyiség”-nek nevezed nem a fizika vagy a matematika problémája.

2018. szept. 25. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

"Minden fizikafeladat matematika is egyben."


Pont az a lényeg, ahogy írtam, hogy ténylegesen az legyen, azaz csak matek és csak fizika része is legyen. Nyilván minden matek is technikailag, amiben számolni kell, például integrálni, de én azt nem is nevezem mateknek, abban nincsen szépség, az technikai számítás, számolás. Olyan matek része legyen, ami igazi matek, például kombinatorika, topológia, stb.

2018. szept. 25. 10:23
 7/20 A kérdező kommentje:

Én ismerek egyébként, egy ilyennel találkoztam, csak nem akartam írni, hanem a válaszaitokat akartam volna látni előbb. Én eddig egyedül ezzel találkoztam, szerintem ez egy olyan szerves példa, amiben a matek és a fizika külön külön is érdekes és nem triviális, és a feladatban szervesen szerepel mindkettő, nem erőltetett módon. Találkoztatok már hasonlóval?


[link]

2018. szept. 25. 10:25
 8/20 Wadmalac ***** válasza:

Ebből már körülbelül érthető, mi a cél.


Szerintem magasabb bonyolultsági szinten minden asztrofizikai számítás ilyen.

2018. szept. 25. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:
Mondj egy példát. Szerintem ott is a fizikát számolod a matekkal.
2018. szept. 25. 14:09
 10/20 Wadmalac ***** válasza:

A te példádban is. Csupán fontos pont, hogy csak képletekkel nem kifejezhető fizikai törvényeket is figyelembe kell venni, hogy helyesen számolj. Ez igaz az asztrofizikában is, meg még ezernyi területen.

Gondolj csak a rel. elméletre, ahol matematikailag röhögve behelyettesíthetsz fénysebességnél nagyobb sebességeket is a képletekbe, míg valós fizikánkban egyáltalán nem biztos, hogy ezzel heyles eredményt kapsz.

Gondolj a rel. elmélet és kvantumfizika teljesen más elvi alapokon mégis egyformán helyes megoldást adó modelljeire, amint eredményeikben mindenhol egyeznek, de az eseményhorizonton már ütik egymást.

2018. szept. 25. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!