Létre lehet hozni olyan fejlett robotot, amelynek önálló gondolatai, és érzelmei vannak, akárcsak egy embernek? Ha nem, miért nem?
És igen valóban vannak skizofrének és pszichopaták, érzelemmentes emberek akik nem értik a többi embert.
De hogy ne üljünk fordítva a lovon szögezzük le, ezek pont azért pszichopaták mert érzelmi defektusuk van, nem értik az embereket.
Az emberiség 98%-a érzelmi lényekből áll.
Hogy várhatnánk el egy érzelemmentes programtól hogy megértsen minket?
Sőt ezt a programot nyugodtan nevezhetnénk pszichopatának.
Erre még a terminátor című sci-fi eposz is jó példát nyújtott.
Abban az MI úgy döntött (érzelemmentesen) hogy megszabadul az emberektől, biztos sok logikus oka volt rá, de érzelmi aspektusokat nem vett figyelembe, se mást pl a környezetet is leatomozta nem csak az emberiséget...
Ez egy pszichopata agyműködése...
Szerintem nem szeretnénk ilyen gépeket magunk körül...még ha az emberekre vonatkozóan be is programozzuk hogy nem bánthat...mondjuk bex@rik a macska és a házirobot kinyírja hogy máskor ne legyen ilyen. Logikus csak nem tetszene ez a megoldása.
"Nem a tanuláshoz szükséges, hanem a tanulással szerzett intelligencia velejárója az érzelem! Azaz ami tanulva fejlődik annak lesznek érzelmei is!"
De miért? (Fluimucilosan :D)
Mi indokolná az érzelmek kialakulását?
Most egy intelligensen gondolkodó entitásról van szó. Tanul, fejlődik, asszociál, kreatív.
Itt a lényeg, én SEM akarok olyan gépeket amiknek nincs humora és lelkiismeretfurdalása. Olyan MI-t akarok mint Jarvis az Iron Man-ben.
Segítőkész, van humora, megértő stb.
Ugyanakkor az egyértelmű, hogy ez nem alakul ki triviálisan. Egyszerűen nem következik az intelligenciából az érzelmek kialakulása.
Ezt nekünk kell mesterségesen megalkotni, beállítani, emberszerűevé formálni.
Egy mesterséges intelligencia NEM az ember mása. Pont ézért mesterséges! Ha léteznek idegen civilizációk egyáltalán nem biztos, hogy vannak-e érzelmeik és hasonlóak-e hozzánk. Valószínűleg egyáltalán nem. (Vulkániak pl)
Az érzelem egy emberi kreálmány, evolúció terméke. Mivel az evolúció iteratívan működik, fokozatosan fejlesztődik a meglévő alap. Itt van egy lényeges dolog, hogy emitt egyáltalán nem optimális, vagy a leghatékonyabb. Ez egy fejlődédi út ami adott környezetben előnyt jelentett. Más környezetben teljesen máshogy fejlődne.
Ahhoz hogy emberszerű legyen, nekünk kell kifejleszteni és emberszerűvé tenni mesterségesen. Emiatt ijesztő is, hogy egy szuperhatékony intelligenciának egyáltalán nincs szüksége érzelmekre. Simán kinyírhatja a macskát. Ez csak a készítőkön múlik.
Jól el lehet vitatkozni olyasmin, amit nem értünk. Nincs kontroll.
Azt tudjuk, a gondolatnak van hordozója. Néhány biztató kísérleti eredményalapján jó eséllyel sejtjük, az érzelemnek is van hordozója. Amíg nem tudtuk, hogy a fénynek van hordozója, nem sokat tudtunk kezdeni vele. Most már tudunk.
Amint nemcsak a hordozójára jövünk rá, hanem megismerjük ezeknek a tulajdonságait is, fogunk tudni kezdeni vele valamit. Addig nem. De akkor majd jó néhány mai fogalmunkat át kell értelmezni. Például azt is, mi az ember.
Ez alatt mit értesz?
Elektróda stimulációval, génmódosított (optogenetikai csatornával ellátott neuronok, melyek ki be kapcsolahatóak lézerfénnyel) teljes agyterületek módosíthatóak.
Az érzelmek pályái eléggé könnyen manipulálhatóak. A hordozóra nem csak sejtések vannak, hanem pontosan tudjuk a funkciót, egyes érzelmeket teljesen ki lehet kapcsolni a fentebb említett fénystimilációval, optikai szál implantátummal az agyba.
Az érzelmek ilyen értelemben sokkal egyszerűbben kezelhetőek. Neurális hálózatok és neurohormonok finom szinergiája. Ez a hordozó 100%...
A gondolatok és asszociációk kialakulása, sokkal bonyolultabb és töredékét sem értjük még az érzelmekhez képest.
Ugyanis ott a teljes thalamokortikális pályarendszereken történik a folyamat.
A hippocampus a thalamus és a cortex összjátéka, de hogy pontosan hogy és miként kódolódik pl egy kreatív ötlet megszületése, az eszméletlen komplex folyamat!
Embernél kellene vizsgálni, ami eleve lehetetlen jelenleg sejtszinten. Az érzelmek ehhez képest kb egy 10 soros script a Windows kernelhez képest :D
Már miért lenne ember? Egy android lenne maximum.
Egy érző gép. Se több se kevesebb.
Ha egy agyat szimulálnánk, az akkor is csak egy szimuláció lenne, nem homo sapiens.
"Ha egy agyat szimulálnánk, az akkor is csak egy szimuláció lenne, nem homo sapiens."
Hm. Nem olyan régen még a "nem homo sapiens" jelzőt osztották bőrszín alapján is.
Igencsak kérdéses, hogy az ember formálhat-e tulajdonjogot valami felett, amit ugyan ő csinált, de önálló tudattal, akarattal, intelligenciával rendelkezik.
És mint írtam is, egy tökéletes, emberitől nem megkülönböztethetően viselkedő mesterséges intelligencia semmilyen objektív érv alapján nem kategorizálható alacsonyabb értékűnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!