Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Létre lehet hozni olyan...

Létre lehet hozni olyan fejlett robotot, amelynek önálló gondolatai, és érzelmei vannak, akárcsak egy embernek? Ha nem, miért nem?

Figyelt kérdés
2018. ápr. 11. 21:49
1 2 3
 11/27 EagleHUN ***** válasza:
100%

- Igen, jó eséllyel lehet Mesterséges Intelligenciát kreálni. Ami idővel fejlettebb lehet a létrehozóinál is, mert fejlődni képes.

De ezt még nem valósították meg.

Az Igen válasz viszont tuti ettől függetlenül is, hiszen legalább egyszer már létrejött ilyesmi és ráadásul teljesen spontán kifejlődéssel. Lásd: ember. Akkor ha célzottan próbálkozunk előbb utóbb sikerülni is fog.

Az hogy jó lesz -e ez nekünk megint más kérdés.


A robot szó viszont teljesen mást jelent:

Lehet ipari ami kizárólag funkcionális és nem hasonlít semmire sem. Vagy egy "test" ami az embert és mozgását utánozza. De önmagában nem gondolkodik!

Ilyeneket már ma is tudnak készíteni.


A MI -nak elvileg nincs szüksége robot testre hogy létezzen. A robot test nem sokat ér MI nélkül.

Tehát a legvalószínűbb hogy külön külön meglesz, mindkettő és utána egyesítjük is.


Na ez a lépés már tuti nem sok jót fog ígérni számunkra...egy nálunk okosabb és erősebb izé (terminátorral) kellene osztoznunk a bolygón!?

Vajon ki győz...(költői kérdés)

2018. ápr. 12. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 EagleHUN ***** válasza:
57%

Ja igen a fő válasz az érzelmekre lemaradt:

Valódi intelligencia ami átmegy a teszteken (azaz megkülönböztethetetlen a tesztelő számára egy másik tesztalanytól aki pl ember) érzelmek nélkül kivitelezhetetlen!


Azaz az emberi inteligánciát és érzelmeket programból leírva lekódolva lemásolni nem lehet, az ilyen próbálkozások eleve holtak.


Ha lesz fejlődőképes program leprogramozva ami ugyanúgy tanítható mint egy gyerek, azt lehet majd elvinni addig a szintig ami átmegy minden teszten. Viszont annak így biztosan lesznek érzelmei. A tanulás velejárója. A két dolog nem elválasztható!


Kb úgy viszonyul az intelligenciához az érzelem mint a tudáshoz a matek.

Be lehet biflázni bármit de matek nélkül nem fogod érteni...tudom nem tökéletes a példa de ennél jobban nem tudom megfogalmazni most éjjel...

2018. ápr. 12. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
100%

Neurobiológiai oldalról megközelítve.


Vannak agyi központok aminek stimulálásával (elektród implantátum) létrehozhatók és gátolhatóak érzelmek. Ez az agyban jól elkülönített területen van.


Kiváltható elektromos stimulációra végtelen boldogságérzet. Ezt már tesztelték is. Az önstimulációval olyan erős inger váltható ki, hogy az állat addig nyomta a gombot amíg éhen nem halt.


Ennyit arról, hogy a lélek kelti az érzelmeket.


Persze a mélyebb működését és hálózati rendszereit nem értjük, és nagyon nehéz vizsgálni. Bele kell nyúlni a hálózatba a sejtszintű képalkotáshoz. Ráadásul itt a neurokémia még jobban belejátszik. A neurohormonokat szinte lehetetlenség vizsgálni működés közben. A vérteszt "hormonszintjei" semmit sem mondanak a rendszerről, mert maguk a neuronok kommunikálnak így. Pl a szerotonint a vérből értelmetlen kimutatni, mert receptorokon hat, helyben visszavétellel is alakul a szintje. Ott helyben a szinapszisok szintjén kéne mérni az "érzelmeket" pl. Dopamin, adrenalin, szerotonin, endorfin. Mindezt élő emberen!


Tehát ezek az emberi érzelmek. Amíg nem értjük a funckiót és a struktúrát, neurokémiát addig lemásolni sem tudjuk, maximum emulálni.


Az MI-nél és a gépi tanuló algoritmusoknál már vannak próbálkozások és rohamosan fejlődik is.

Mesterséges neurhálókon alapulnak a modern MI és ML algoritmusoknál pont ugyan az kezd a probléma lenni mint az agynál. Egyre inkább feketedoboz, és a köztes layerekről gyakran fogalmunk sincs mi a rossebet csinál. Csak tippjeink vannak.


Tehát az érzelmek emulációja egy AI-nál, igen nehéz. Lenni lesz, csak nem tudni mikor. Egy biztos, nem úgy működik, minthogy írunk egy programot

love algoritmust.,


If seen(crush)

Set(Speech,'Dadoging')

Set(Heartrate,180)

Device.nose bleeding mode

Return, run home

End


Na ilyen tuti nem lesz. Neurhálók bonyolult layereiböl alakul ki valami tanított érzelemszerűség.

2018. ápr. 12. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
85%

#12, ezzel vitatkoznék.


Szerintem egyáltalán nem szükségesek az érzelmek a tanuláshoz. Egyszerű célokat lehet definiálni a gépnek, de érzelmeket nem lehet tanulni, mert az egy evolúciósan kialakult rendszer.


Ne feledjük, hogy a pszichopaták és egyes skizofrének nagyon jól elvannak érzelmek nélkül is.


Tehát magától nem alakul ki egy gépnél, mert nem az evolúció alakította a limbikus rendszerüket. Csak azért volt törvényszerű a kialakulásuk, mert evoluciós előnyt biztosított. A szerelem, szeretet, düh, félelem, lelkiismeret, jobb alkalmazkodás és tájékozódást, túlélést jelentett.


Viszont egy AI tökéletesen el tudja ezek nélkül is látni a feladatát. Maximum az ember adhat neki érzelem feature-öket, hogy jobban hasonlítson ránk és megértsen minket.

2018. ápr. 12. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
100%

#12 EagleHUN egyébként jól leírtad,köszi... érdekes gondolatok.


Abban különbözik csak a véleményünk, hogy az intelligencia velejárója-e. Tényleg vannak érzelemmentes emberek mint a pszichopaták, vagy olyan skizofrének akiknél teljesen hiányoznak az érzelmek. Ettől még intelligensnek mondanám őket. Van olyan mély depresszió is ami esetében semmit sem érez az illető, bár inkább negagív érzelmeket. Ezt pl elektród implantátummal már egy kísérletben gyógyították, önstimulátorral.


...de a lényeg, hogy ezek évmilliók alatt kialakult rendszerek, és egy kvázi intelligend tanuló gépnél alapból nem létezik ez.


Vegyünk egy moduláris AI-t, szenzoros bemenetek, és interakció, beszédértés, kép asszociációk és magas rendű asszociácit. Valódi gondolatokkal.


Itt nem kerülhetjük ki hogy emuláljunk pár emberi érzelemhez hasonló modult. Pl a motiváció. A motiváció kell a mindennapi élethez. A tanulógépnek motiváció kell, de ez még nem érzelem.

A cél minél több tudás felhalmozása, érdeklődés.

Na de például komplex félelem, mitől alakulna ki? Nincs evolúció ilyen esetben tehát nekünk kell létrehozni a félelem modult. Nincs szeretet és ragaszkodás sem, mert ezek mind szükségtelenek egy gépnek.

Ahogy a lelkiismeret is az!

Miért korlátozná be magát egy gép, miért emelkedne egy érték magán belül, amiért rosszalkodott kisgyerekként?

Ez bennünk évmilliók alatt alakult ki.

Így vagy evolúciós neurhálókat készítünk és várunk a kialakulásra, vagy kénytelenek vagyunk magunk létrehozni a modulokat sub tanuló modulokból.


Sajnos az igazság az, hogy egy gép könnyedén lehet pszichopata. Nem köti semmi érzelem, ami csak visszafogná és a realitásérzékét csökkentené. Egy bonyolult kognitív feladatot, pl megoldást sokszor illoikus érzelmek nélkül sokkal könnyebb véghezvinni.


Nekünk azért van rá szükségünk, mert brutálisan büntet a test és ez a mi fékrendszerünk. Egy gépnél magától szerintem soha nem alakul ki lelkiismeret, csak ha hosszú távon evolve algoval tenyéssztjük az AI-t... de miba fit görbe? Melyik a sikeres AI utód? Amelyik retteg a feladattól és sírva elvonul ha házit kell írnia, vagy leadás van... leblokkol és rájön a pánik hogy már. 2 óra van és hajnalban gigameeting :D

2018. ápr. 12. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Még az emberről sem lehet megállapítani, hogy az érzelmei, gondolatai, hogyan tudatosulnak. Valahogy biztosan, mivel érezzük. De, hogy a neuronok roppant hálózata miként képes ezt elérni, még sajnos elég ködös.


Tudományosan bizonyított tény, hogy az ember olyan állatokból alakult ki, melyeknek nem voltak érzelmei, gondolatai. Ez valóban egy bizonyíték arra, hogy megvalósítható egy érzelmeket "futtató" szerkezet az univerzumban. Egyszer már kialakult valahogy. Nyilván megismételhető a dolog. Az már más kérdés, hogy birtokukba lehet-e az a tudás, ami szükséges hozzá...


Az agyunk és vele együtt az egész testünk egy felfoghatatlanul összetett gépezetek alkotta gépezeteknek a roppant összessége, molekuláris szinten is bonyolult működéssel. A mai fejlett nanotechnológia még csak egy szánalmas kis próbálkozásnak tűnik, egy átlagos élőlényhez képest.


Az agykutatás és a mesterséges intelligencia kutatás még úgymond gyerekcipőben jár. És tartogathat meglepetéseket. Korai még kijelenteni, hogy megvalósítható az ember számára az emberéhez hasonló mesterséges agy.


Szerintem semmi akadálya, de ez nyilván nem ilyen egyszerű...

2018. ápr. 12. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
100%

Utolsóval teljesen egyetértek.(neurobiológusként, aki ML és mesterséges neurhálókkal is foglalkozik, pont a kódolás feltörése miatt)


Minél többet értek meg az egészből annál inkább rájövök, hogy nagyon nagyon távol állunk akár egy egér agyának megértésétől is. Még egy ecetmuslinca sem egyszerű eset. Az MI és ML fejlődik rohamtempóban, de nem olyan irányba, ahogy elképzeljük. Egyes feladatok nagyon hatékonyak, de a soktrétű gondolkodó MI fényévekre van.

2018. ápr. 12. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ha lesz egyszer egy olyan MI, ami emberi szintű érzelmeket, öntudatos viselkedést, gondolkodást tud "emulálni", az onnantól egyértelműen ugyanolyan öntudatos, értelmes lénynek tekintendő, mint mi, ebből eredően kötelezően ugyanolyan jogokat is kell majd neki adni.



Az öntudat csupán saját magunk esetén érezhető, másik emberé most sem. Nm tudhatjuk, nem bizonyíthatjuk vagy cáfolhatjuk, hogy egy 100%-os öntudat-szimuláció eltérne a mi öntudatunktól.

Az öntudatos viselkedés "szimulációja" és az emberi ilyen viselkedés közt nincsen semmi, akármilyen módon kifejezhető különbség.

Az, hogy biológiai vagy technikai neuronhálózat produkálja, teljesen lényegtelen.

2018. ápr. 12. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 EagleHUN ***** válasza:

#14 "Szerintem egyáltalán nem szükségesek az érzelmek a tanuláshoz. Egyszerű célokat lehet definiálni a gépnek, de érzelmeket nem lehet tanulni, mert az egy evolúciósan kialakult rendszer.

"


Én ennek a fordítottját (próbáltam) leírni, lehet félreértetted.

Nem a tanuláshoz szükséges, hanem a tanulással szerzett intelligencia velejárója az érzelem! Azaz ami tanulva fejlődik annak lesznek érzelmei is!

2018. ápr. 12. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 EagleHUN ***** válasza:

A biológiai aspektusához annyira nem tudok hozzászólni.


Szerintem annyira nem fontos hogy legyen a "hardwarenek" ami az egészet futtatja egy külön specializált része ami csak ezzel foglalkozik.

Az embernél így van, így működik.


De egy (önfejlesztő-tanuló) programnál (valószínűleg) nem szükséges külön hardware rész hozzá, elég egy programkönyvtár (valami dll vagy api féleség).


Az megint más kérdés hogy pl test szükséges -e az egészséges önkép entitás kialakulásához.

Vagyis jó lenne -e az úgy ha az MI robot test nélkül "csak" egy fekete kockának látja magát?

Hát ezt még nem tudjuk.

Lehet megy test nélkül is, lehet hogy nem.

2018. ápr. 12. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!