Mi az örök élet titka?
Emlék kérdés Stephen Wiliam Hawking halála okán.
Szerintetek ő már tudja a választ az "Isten létezik?" kérdésre?
Mutathatnál valamit a világban, ami örök.
Lehet, hogy még a proton sem az.
Ha nem létezik Isten, akkor nem tudja a választ, hisz nincs ki megmondja neki, csak megsemmisül, ha pedig van Isten, akkor vagy tudja a választ, vagy nem annak függvényében hogy Isten tájékoztatta-e őt a létezéséről, vagy sem. Harmadik eshetőséget nem nagyon tudok elképzelni. Szerintem ha van valami a halál után, akkor az én "filozófiám" szerint annak a valaminek a neve Isten. Az is lehet, ha csak egy egyenlet a mindenség elmélete, ami nem él, nem hal, nem mozog, nem gondolkozik, de irányít mindent, akkor ő az Isten, és mi adunk neki "lelket".
Nem Hawking volt a legnagyobb koponya, de sokat köszönhetünk neki, hogy mindenki számára elérhetővé és felfoghatóvá tette a legnagyobb tudományos eredményeket, és olyan szemléletes formába öltötte őket, hogy még nekünk is elképzelésünk lehet az alapján a mindenségről.
10-es válaszolónak
Szerintem csak egy vagyok azok közül, akik nem értik a logikádat, mert nincs abban semmi logikai ellentmondás, hogy egy örökkévaló egyszer csak teremt egy univerzumot, mely felett, alatt, mellett, de legalábbis rajta kívül tovább létezik. Én persze ateistaként szükségtelennek tartom ennek azörökkévaló teremtőnek a létezését feltételezni.
A filozófiai isten versus vallási isten fogalmakkal viszont valóban van egy logikai probléma.
Isten ui. a tökéletes lény, ill. maga a tökéletesség. Ami pedig tökéletes, az nem változhat anélkül, hogy elveszítené tökéletes mivoltát. Hiszen ez olyan volna mint ha valaki az Északi sarkról úgy akarna elmozdulni, hogy közben nem kerül délebbre. Ez ugye nem lehetséges. Isten tehát nem teremthet semmit, hisz ez benne valaminő változást jelentene, legalább egy gonolat, vagy terv formájában. A többi hülyeségről, hogy gondvisel, meg “haragvik”, meg nagyon szeret bennünket nem is beszélve.
Tehát azt állítom, hogy egy tökéletes lény nem tehet semmit azon kívül, hogy van, mert azonnal tökéletlenné válik.
Persze nincs kétségem affelől, hogy ennek a kérdésnek van egy polca a vatikáni könyvtárban, mely azoknak a teológusoknak az írásait tartalmazza, akik cáfolják álláspontomat, de én ezeket nem ismerem.
#13: Hasonló az én problémám is. Én a felvetést nem érzem logikai paradoxonnak.
Vannak jobban kifogásolható pontok a vallásban, például a mindenhatóság fogalma.
De azért azt ne feledjük el, hogy egy, az istenhit köré épített vallás logikai hibái nem bizonyítói a teremtő nem-létének, csupán a vallás hibáinak.
Isten léte vagy nemléte továbbra sem kezelhető tudományosan. Legalábbis bizonyító szinten nem.
"az istenhit köré épített vallás logikai hibái nem bizonyítói a teremtő nem-létének"
De ANNAK az istennek a nemlétére igen.
Lehet, hogy létezik ott valaki - de az már egy másik vallás istene.
Öröknemteremtő = Teremtő
Valamelyik oldal fals.
"De ANNAK az istennek a nemlétére igen.
Lehet, hogy létezik ott valaki - de az már egy másik vallás istene."
Nos, értem ezt a logikát, de szerintem nyugodtan kijelenthetjük, hogy PONTOSAN olyan isten, mint amilyenről bármelyik vallás beszél, nincs.
Egy olyan teremtő értelem, melyre talán csak annyi igaz, amennyi istenről szóló leírás a világ MINDEN vallásában egyezik, vagy amilyet pl. Einstein sem zárt ki, attól még létezhet.
A teremtőképet minden vallás torzítja a maga igényére.
Én speciel a vallásokban nem hiszek. A többi nyitott kérdés.
:)
"Öröknemteremtő = Teremtő
Valamelyik oldal fals."
Nem, az alaplogika fals. Miért is kéne, hogy egy örök teremtő nemteremtő legyen?
Konkrétan még azt sem mondhatjuk, hogy egy örök teremtő csupán egyetlenegyszer teremtett. Mi egyetlen eredményt látunk, de ez nem biztos, hogy minden.
"Mi egyetlen eredményt látunk, de ez nem biztos, hogy minden."
De a mi világunkra igaz, azt soha nem teremtette meg, örökkön örökké.
"De a mi világunkra igaz, azt soha nem teremtette meg, örökkön örökké."
Továbbra sem értem, miért kéne így lennie.
Ott a hatnapos teremtéstörténet, most hagyjuk, hogy ennek mennyi köze van az ősrobbanáshoz, de az is arról szól, hogy előtte nem volt semmi (mármint a MI világunkból, más világokról nincs szó, de miért kéne, hogy attól még nem is létezhetnének, csak mi nem tudjuk). Isten örökös létezése és ez logikailag nem zárja ki egymást.
Ha szerinted de, akkor fejtsd ki, miért.
Mondjuk kezdünk vallásfilozófiába fordulni, szerintem lehet, hogy offgyanússá váltunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!