A sejtek miért nem képesek az örök megújulásra?
Rátapintottál a lényegre: a többsejtű élőlények genomja nem változik szignifikánsan a születésüktől kezdve, a környezet azonban drasztikusan megváltozhat. Az evolúció annak révén képes alkalmassá tenni az élővilágot a változó környezetre, hogy a szaporodás során gazdag változatosság jön létre a genomban. A szaporodás azonban nem mehet örökké, mert az erőforrások végesek. Ezt kompenzálja a véges életkor, és az öregedés.
Egysejtű szinten ez egyáltalán nem törvényszerű. Ha belegondolsz, az a sejt, amelyik évmilliárdokkal ezelőtt létrejött, és az egész mai élővilág őse, soha nem halt meg, csak osztódott és mutálódott mind a mai napig.
1. Evolúció szempontjából az az előnyös, ha vannak új egyedek új genommal, ami lehet "jobb" is akár, mint az őseié.
2. Az a sejteknek a baja, hogy minden sejtciklusnál léphetnek fel mutációk, és rövidebb lesz a DNS is. Nos:
2/a: Ha folyton egyre mutáltabb sejtjeid lennének, akkor elég torz lennél pár száz év múkva,
2/b: Azok a sejtek, amiknek a DNS-e nem rövidül meg a daganatsejtek (illetve az ivarsejtek).
Nem találták fel. Nem is fogják, mert nem lehet.
Röviden: azért nem képesek az örök megújulásra, mert a biokémia szabályai mások.
Hosszabban: semmi se tart örökké, minden elhasználódik. A sejtben végbemenő kémiai reakciók célja az energiatermelés, mert ez szükséges az élethez. Sokféle módon és sok szerkezet (szerv) egymást kiegészítve működik, amelyet össze kell hangolni. Ez a DNS-ben lévő információk szerint történik. De a DNS is egy vegyület, amely a reakciók során változik. A sok változás megváltoztatja a szerkezetet, azaz így tulajdonképpen egy másik egyeddé válna. Ez ellen a természet úgy védekezik, hogy meghatározott számú átalakulás után a fő információhordozó elhal, ezáltal a működési rendszer összeomlik, azaz az ember meghal. A halál tehát a kémiai reakciók változása elleni védekezés, ezáltal elkerülve, hogy ugyanaz a bonyolult emberi egyed a sok változástól ne legyen egy másik egyed.
Az élet tehát elvileg sem lehet soha végtelen. A hosszabbítás vegyileg nem lehetséges, de életmóddal (azaz a rendszer használatának módjával) kismértékben növelhető. Az elvi határ valahol a 120-160 év között van. 120 éves se lehet mindenki, akármilyen módon is él, de 180 például már senki se lehet.
A soksejtű élőlényeknél ez szándékos evolúciós fejlesztés, mivel azok képtelenek megújulni.
Kivétel van, de kevés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!