Ha a robotizációnak csak negatív hatásai vannak, miért nem állnak le a fejlesztésével?
Elveszik az emberek munkáját - munkanélküliség, ami egyébként egy nagy ellentmondás, mert ha az embereknek nem lesz pénze kik fogják megvenni az előállított terméket/szolgáltatást.
A másik veszély amiről lehet olvasni hogy ellenünk fordulnak és elpusztítják az emberiséget.
Nézd meg légy szíves, mi történt az ipari forradalomban, és mondj onnan egy negatív hatást.
Azon kívül persze, hogy pár okos ember szétverte a gépeket. Tudod: mert elvették a munkát.
"Nézd meg légy szíves, mi történt az ipari forradalomban, és mondj onnan egy negatív hatást. "
Gyerekmunka?
"És azok a robotok, amikről beszélünk, ha akarnák se tudnák elpusztítani az emberiséget."
Mondjuk pár embernek már okoztak halálát:
* [link]
* [link]
* [link]
csúnya gaz gyilkos robotok:
* [link]
meg kell állítani, mind, most:
* [link]
;)
Minden technológiai forradalom együtt jár, járt és járni fog a változás, átállás alatt IDEIGLENESEN problémákkal, például megszűnő munkakörök miatt munkanélküliséggel, de enélkül nem megy.
Ma például látsz még valahol tömeges munkanélküli hajókazán-fűtőket? Pedig ők mind elbukták a melót, amikor a gőzhajózás átállt dízelüzemre.
Konflis-sofőrök, az Otto-motoros taxik megjelenésekor?
Vitorlavászon-szabók? Kötélfonók?
A törzs szakóca-pattintó szakembere?
A világ folyamatosan változik, és mindig vannak, akik az újításokat ferde szemmel fogadják, mert a régi, jól megszokott rendet felborítják, ami persze felületesen nézve úgy tűnik, hogy rossz. Ez így volt, amióta csak az ember létezik. Ha jött egy új találmány, akkor mindig voltak ellenzői, akik csak a rosszat látták benne. Annak idején ugyanígy kétkedve és ellenérzéssel fogadták a vasutat, az autót, a repülőt stb., sőt, az ókorban még az írásbeliség elterjedésének is voltak ellenzői Görögországban, mert hogy ha mindent leírunk, akkor nem használjuk a memóriánkat és elbutulunk. De gondold el a világot írásbeliség, autó, vasút stb. nélkül.
A robotika manapság olyan újítás, ami meg fogja változtatni az életünket valamilyen irányba. Vannak ellenzői természetesen, de 100 év múlva lehet, hogy ugyanolyan szerves része lesz a mindennapoknak, mint most az autó. Különben is, egy csomó pozitív hozadéka van, pl. egyre jobban fejlődik a robotimplantátum, tehát a művégtagok technológiája. Az emberi agyat már össze tudják kapcsolni gépekkel, ami persze még gyerekcipőben jár, de évtizedek múlva ki tudja, ennek milyen távlatai lesznek.
Hogy növekszik a robotok miatt a munkanélküliség? Ugyan. A gazdaság szerkezete állandóan átalakul korról korra, volt, amikor az emberek többsége a földeken dolgozott, volt, amikor gyárakban, volt, amikor a szolgáltatásokban. Ha a gyárakban átveszi az emberek munkáját a robot, akkor majd lesz egy újabb ágazat, ami felszívja az embereket, pl. pont hogy a robotika az egyik oka annak, hogy informatikusokra pl. egyre nagyobb szükség van. Persze nem mindenkiből lesz informatikus, de mindig nyílnak olyan távlatok és kialakulnak olyan szegmensek, amik felszívják a munkaerőt, csak ezt nem biztos, hogy előre látjuk.
A robotizáció csak úgy nem teheti tönkre a gazdaságot. Ha túl sok munkanélküli lenne, akkor ahhoz a munkaerőpiacnak is alkalmazkodnia kell, különben az egész gazdaság szépen lassan tönkremenne. Ennek lennének előjelei és kezdeti hatásai, amikre képes reagálni a gazdaság.
A világgazdaság egy önjavító rendszer. Kaotikus, de folyamatosan korrigálja magát, ezzel megakadályozva a totális szétesését.
Ráadásul a robotizáció csak meglévő technológiák fejlesztésével, terjesztésével gyarapodik. Képzeljük csak el, ha egy új technológia próbálná megváltoztatni a világgazdaságot. Na ott aztán tényleg durván veszélybe kerülne a munkaerőpiac stabilitása. Pl. anno gőzgép, váltóáram, stb... És még mindig technológiai civilizáció vagyunk, ráadásul elég sikeres....
A gépek ellenünk fordulása pedig a mesterséges intelligencia miatt kockázatos csak. Ami a távoli jövőben fog durván elfejlődni. Természetesen átvehetik majd az uralmat fölöttünk, sőt idővel jobbak lesznek nálunk szinte mindenben. Ez valós veszély. De még nagyon sci-fi. És egyáltalán nem biztos, hogy képtelenség lesz kordában tartani "őket"...
Így van.
Meg hát akármennyire forradalmi a fejlődés, azért az átállás nem percek alatt történik, ez egy több évtizedes folyamat lesz, megkockáztatom, hogy 1-2 generációt át fog ívelni.
Így az ipar, a társadalom munkahely-elosztás terén folyamatosan kompenzálni fogja tudni. Mindig lesznek a komplett átállásig itt-ott alkalmi gondok (természetesen egyetlen országban egyetlen gyárban fél év alatt elküldött 50 ember esetleg 50 db személyes tragédia, hiába marginális probléma világipari szinten), de nem több mint amennyit sima más gazdasági-ipari változások is okoznak (pl. egy cég felvásárlása simán tud ugyanannyi munkással kiqrni).
Nem létezik homogén gazdaság, homogén emberiség, homogén szemlélet. Ezért aztán mindig vannak mozgások, amelyek időlegesen vagy tartósabban egy egy réteg számára nem kívánatosak. De az összesség számára végül mindig olyan megoldás született, ami előrevivő volt.
A robotizáció csak a mechanikus munkát végzők munkáját veszi el. De számos új helyzetet is teremt, mai új munkaigényt is szül. Lehet átképezni magát az embernek, bár kétségkívül ez kellemetlen tud lenni. De csak egy adott generációs szegmensnek.
A robotizáció egy folyamat, mégpedig elég hosszú. És ember ellen forduló robot mindig hibás termelésből következik (mert ugye a robot nem "szüleik", hanem "gyártják"), és sohasem emberiség méretekben. Ezért az időleges torzulás bár kellemetlen annak, aki ebbe belehal, azonban nem tömeges és nem kezelhetetlen.
Probléma csak egy esetben fordulhat elő. Ha az emberiség tömegesen meghülyül. Bár egyelőre az sem magyarázható, hogy ez miként következik be. Mivel ez is egy folyamat, itt is lehetségesek beavatkozások.
Az viszont kétségtelen, hogy akik ezt nem látják át, megzavarhatók, akár őrületbe kergethetők. Ennek elkerülésére egyetlen dologban kell hinniük: mindig több az értelmes, mint a hülye ember. És az emberbe kódolva van a túlélési ösztön, emiatt, ha szaporodásnak indulnának a hülyék, az értelmesek észrevennék és tennének ellene. Megértem, ha ez a mai magyar viszonyok között élve nehezen hihető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!