Ami nem cáfolható, az igaz. Megindokolnátok, hogy ez miért igaz/nem igaz?
Természetesen nem igaz.
Bizonyítani pedig nagyon egyszerű. Csak egy kis fantázia kérdése, hogy bárki kitaláljon valami képtelen állítást, ám azt úgy definiálja, hogy az állítás tudományosan tesztelhetetlen legyen. Azaz az állítást nem lehet megcáfolni, mégsem lesz igaz.
A legközismertebb példa erre Russel teáskannája:
"H
a azt állítanám, hogy a Föld és a Mars között egy porcelán teáskanna kering a Nap körül egy elliptikus pályán, akkor senki sem tudná megcáfolni az elméletemet, feltéve ha olyan óvatos lennék, hogy azt is hozzáfűzöm, a teáskanna túl kicsi ahhoz, hogy akár legjobb távcsöveinkkel is észlelhessük. Ha azzal folytatnám, (mivel a hipotézisemet lehetetlen megcáfolni), emberi ésszel elfogadhatatlan feltételezés volna kételkedni benne, okkal gondolhatnák rólam, hogy ostobaságot beszélek. Ennek ellenére, ha ősi könyvek támasztanák alá a teáskanna létezését és minden vasárnap szent igazságként tüntetnék fel, belenevelnék a gyermekek elméjébe az iskolában, és mi vonakodnánk ezt elhinni, akkor azt különcségnek minősítenék, és egy felvilágosult világban pszichiáter figyelmébe ajánlanának minket. A középkorban az Inkvizíció elé vinnék az ügyet."
Bertrand Russell
A tudomány csakis azzal foglalkozik, ami cáfolható (vagy bizonyítható).
Más is lehet igaz - csak ezt nem lehet bebizonyítani.
#3-nál van a logikai válasz.
Ha egy dologról valami nem bizonyítható és nem cáfolható, akkor az ellenkezője sem, így a kijelentés és az ellenkezője együtt kellene, hogy igaz legyen, ez ellentmondás, vagyis megvan, hogy nem igaz.
Már úgy hétköznapi témában.
Kvantumszinten már nem olyan biztos. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!