Ha akarnának, és muszáj lenne, tudnának olyan űrhajókat építeni, mint amik a filmekben vannak?
A nemzetközi űrállomással mi a bajod? Az is egy űrhajó, csak épp nem megy sehova se, mert nincs hova menni vele.
Amúgy ha jól tudom pont mostanában jelentették be a Kínaiak, hogy szeretnének egy űrflottát létrehozni a közeljövőben. (bányászatra használnák és atom meghajtású lenne)
Megépíteni bármit meg lehet csak nagyon drága lenne és közel semmire se lehetne használni. Marsig eljutni több hónap lenne.
- Nyersanyag van bőven! Itt is, de nem éri meg felvinni, inkább fent kell kibányászni pl aszteroidákból meg a holdunkból. (Akkor csak a bányász és gyártó kapacitást kell felvinni nem egy egész űrhajó darabjait.
- Bár pénz kérdése is, a technológia fejlődésével nagyot fordulhat a világ. Ha hirtelen megérné csinálni hidd el gyorsan lépnének.
- Az akarat viszont még hiányzik. De ez is fordulni fog, ha jobban tönkretesszük a bolygót majd rákényszerülünk a költözésre...
Hát, az ISS 1988 óta épül és kb. 450 tonna.
Ki lehet számolni, ilyen beruházási tempóval mennyi ideig tartana egy több ezer tonnás hajó megépítése, ami még mindig kis vacak egy átlagos, 150-200 ezer tonnás tengeri tankhajóhoz képest.
Lehetne egyébként ekkora dögöt is összerakni. Csak minek és miből.
Föld körüli pályán kéne összerakni, 1-5 tonnás Lego-kockákból, mert nagyobbat nem tudunk fellőni. És az igazi költség maga a fellövés.
Ha nem csak egy orbitális vasdarabot akarsz, hanem a naprendszerünkben közlekedni képes valamit, akkor kell ám rá izmos hajtómű és annak meg rengeteg üzemanyag is, ami hatványozottan növeli a tömeget.
Az az igazság, hogy realitások talaján megmaradva elég minimalista módon kellene űrhajót tervezni.
Egy marsi küldetés hajója nemigen nőhetné túl méretre, tömegre magát az ISS-t. Ja persze, csak induláskor. Tömegre ennek csak töredéke tudna haza is jönni.
Hát, éppenséggel tudnánk.
Fejlesztés alatt van a NASA új, nagyobb rakétája, oroszoknál is van valami, Musk teszteli a Falcon Heavy-t.
De még ha 100 tonnát fel is tudnánk vinni egyben, az még mindig csak kicsi Lego-kocka.
Kérdező minek óriási űrhajókat építeni, ha lehet kicsit is?
Először fel kell derítenünk hova megyünk!
Csak az az utáni lépés hogy bazinagy "kolonizációs" hajókat kezdünk építgetni.
Amint a cikkből is láthatod, a legközelebbi csillagrendszer felderítése legkevesebb 50 év múlva várható.
Hej ráérünk mindenre még. :)
Az mondjuk tény, hogy "ergonómiai szempontból" pl. Mars-űrhajónak illene minimum akkora belső térrel rendelkeznie, mint az ISS-nek.
Még a legstabilabb jellemektől sem várható el, hogy mondjuk hastodmagával másfél évre egy konzervdobozban összezárva ne dilizzenek be.
A másik pont a szabad tér mellett a gravitáció hiánya ilyen hosszú távon.
Másfél év nulla G-ben, a kutatásra szánandó idő a Marson 1/3 G-ben, majd újra másfél év nulla G-ben, ez a legjobb edzettségi szint fenntartásával is jó eséllyel kriplit csinál a csapatból.
Szóval szerintem centrifugális gyűrű nélküli hajót építeni ilyen távú repülésre, majd abban embereket ronccsá puhítani felelőtlenség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!