Nem lehetne fénnyel meghajtani az űrhajókat?
Régen jártam iskolába, bizonyára a tudomány már meghaladta az akkori tananyagot.
Akkor azt mondták, a fénynek van hullámtermészete és részecske természete. A fénysebbésségre gyorsított tárgyra ugyanez lenne jellemző (ha lehetséges lenne). A részecsketermészet elhanyagolható. Azaz az űrhajód nem lenne űrhajó, hanem csak fény. Fény fog fényt hajtani?
Ahogy sadam87 linkelte, a napfény vitorlás ilyesmi elven működik, bár nem konkrétan a fénynyomást használja ki (ami létezik de elenyésző) hanem a napszél által kidobott részecske áradatot.
Amúgy folyamatosan mennek a kísérletek pusztán elektromos energia által működtetett hajtóművekre, de egyelőre nem sikerült semmilyen ilyen megoldást találni (ekkor a fényt energiává alakítva lehetne hajtani a hajónkat).
Köztes megoldás az ion hajtómű, ami xenon atomokat ionizál, majd azokat mágneses térben gyorsítva hajtja meg magát - ez voltaképpen fénnyel (és xenonnal) üzemel, hiszen a napfényből nyeri a gyorsításhoz szükséges energiát.
Sir Butcher
"bár nem konkrétan a fénynyomást használja ki "
De igen.
"(Figyelem! A napvitorlást tehát nem a napszél, vagyis a központi csillagunkból eredő ionizált részecskeáramlás hajtja.)"
"ami létezik de elenyésző"
Nem is gyorsítanak túlzottan nagy sebességgel, de sok kicsi sokra megy.
"hanem a napszél által kidobott részecske áradatot."
Biztos ezek is hatnak rá, de (mint a fenti linkek is mutatják) nem elsősorban ezt használja ki.
Sőt, a napvitorláson kívül van (vagyis elvileg van, a jövőben lehet) még egy hajtási módszer fénnyel. A fotonhajtómű.
Anyag-antianyag reakciónál nagyenergiájú fotonok keletkeznek. Ha tudnánk ilyen reakciót folyamatosan létrehozni, akkor megfelelő fókuszáló ernyővel a keletkező fotonsugárral, mint egy iszonyat nagy és erős zseblámpával, lehetne űrhajót hajtani.
Ezzel a módszerrel elvileg nagyon jól megközelíthető lenne a fénysebesség is.
Most már "csak" az kellene hozzá, hogy ipari mennyiségű antianyagot tudjunk előállítani és tárolni. :D
...ja és persze azért állatira oda kellene figyelni, hová "világít" ez a fotonsugár. Csak elgondolni is érdemes, ha egy 8 W-os lézersugár lyukat éget a fába, elképzelhető, mit csinál egy sokezer gigawattos fókuszált fénysugár-nyaláb. :)
Ha lesz ilyen űrhajó, a hajtómű indításánál arra ügyelni kellene, hogy a sugárnyalábja legalább a Naprendszeren belül ne "süssön" rá semmire.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!