Az űrhajókat hogyan hajtják meg az űrben?
Teljes tévedésben vagy, és sajnos Multi úr sem segített rajtad.
"A rakéta elv nem működik." Ez a bibis. Működik. A (torló)sugárhajtómű az, ami nem működik, a kompresszor-turbina páros.
A rakéták belsejében könnyen égő anyagok vannak. Ezek égése közben a fejlődő égésgázok részecskéi, mint parányi lövedékek, a rakéta nyílásán át nagy sebességgel lövellnek ki és visszaható erejükkel egyre sebesebb mozgásba hozzák a rakétát.
Csak hogy ne legyen tévedés itt sem:
Az elsõ kozmikus sebesség (körsebesség) az egy égitest körül körpályán haladó test sebessége (a Föld felszínén ez 7,91 km/s, azaz kb. 28000 km/h).
A második kozmikus sebesség (szökési sebesség) az égitest parabolapályán való elhagyásához szükséges sebesség (a Föld felszínére 11,19 km/s).
A harmadik kozmikus sebesség a Naprendszert parabolapályán elhagyó test indítási sebessége (a Föld távolságában 42,3 km/s).
A rakéta elv az tulajdonképpen a hatás-ellenhatás törvénye.
Egy testről /itt űrhajó, de lehet szimpla repülő is/ bármiféle "kilőtt" anyag /általában égésgáz, de lehetne sörét, kavics bármi/ a kilövés irányával ellentétesen mozgatja a testet.
A repülőnél még van levegő/oxigén az égéshez, csak az éghető anyagot kell vinned, űrhajónál már az oxigént /oxidálószert/ is vinned kell.
Létezik azért más /ion, lézer/ hajtómű is, de tulajdonképpen azok is zömmel ezen az elven működnek..
Jó volt az eddigi, csak még 2-3 dolog hiányzik:
- napvitorla. Ez a napsugárzás nyomásán alapul, és pont úgy működik, mint a Földön egy vitorla (csak kanyarodni nem lehet vele, mert a hajó közben nem tud mibe kapaszkodni).
- mágneses vitorla. Ez egy mágneses tér az űrhajó körül, ami úgy működik, mint a napvitorla, csak sokkal nagyobbra lehet készíteni, és a napszelet használja föl (a részecskék eltérülnek a mágneses térben és ez hajtja az űrhajót). Ezt - a napvitorlával ellentétben - nem tudják szétszedni a meteoritok sem.
- hintanőver. Ehhez kell egy nagyobb bolygó: úgy működik, hogy az űrhajó megkerüli, közben közelebb megy a bolygóhoz - és a legmélyebb pont környékén gyorsít vagy lassít. A végén, mikor kijön a bolygó teréből, a sebességváltozása sokkal nagyobb, mintha ugyanezt a bolygótól messzebb csinálta volna.
Nem tudom, honnan vetted, hogy az űrben nem működk a rakéta-elv. Jelenlegi ismereteink szerint ez az egyetlen használható módszer a légüres térben való mozgáshoz.
Tulajdonképpen az impulzus megmaradás törvényén alapul: Σm*v=0
Tehát
Mh*vh = Mr*vr
Mh = a hajtóanyag tömege
vh = a hajtóanyag kiáramlási sebessége
Mr = a rakéta tömege
vr = a rakéta sebessége
Természetesen ez az elv földi körülmények közt is érvényes és működőképes. Lásd ütközések.
De kipróbálhatod otthon a fürdőszobában, ha van zuhanyrózsád.
Ha kicsit nyitod meg a csapot, a cső végén levő rózsa meg sem mozdul. Minél több vizet eresztesz ki (jobban nyitod a csapot), egyszer csak a kar megemelkedik, s ha a csövet fogod, szépen a levegőben marad, pusztán a kiáramló víz hatására.
Pontosítok tehát, a rakéta elven működő megoldások többsége nem működik oxigén vagy egyéb anyag nélkül.
De már valaki megadta a választ: oxigént lehet vinni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!