Szerintetek az emberek tudnának fejleszteni olyan speciális eszközöket az állatok számára, melyekkel fejleszthetők lennének a kognitív képességeik?
Olyan képességek fejlesztésére gondolok, amelyekkel az evolúciójukat begyorsítva a lehető leggyorsabban eljuttathatóak lennének a mai ember képességeinek szintjére a következő néhány tíz-/százezer évben.
Az alap intelligencia már sok állatfajban jelen van: elefántok, delfinek, csimpánzok, gorillák, orangutánok, majmok, varjak, disznók, egerek, farkasok stb., gond talán csak azzal lehet, hogy nem a megfelelő arányban állnak rendelkezésre az egyes intelligencia komponensek, vagy nincsenek megfelelő perifériáik (kéz, láb, hangszál stb.).
Hogyan lehetne technikai eszközökkel segíteni nekik, hogy ezek a lehető leggyorsabban kifejlődjenek?
Ja... erre elfelejtettem...
Wadmalac(#19): "Sőt, a fenének sem kell konkurens értelmes faj. A kérdés abban a szellemben, hogy ilyet akarunk létrehozni, teljesen irreális és alaptalan."
Hááát, a fene se tudja. Gőzerővel kutatjuk a mesterséges intelligencia működőképességét, miközben maguk a kutatók sem tartják teljesen elvetendő jövőképnek, hogy majd eljő egyszer a gépek lázadásának ideje. Ilyenkor gyorsan hozzáteszik, hogy megfelelő óvintézkedésekkel azonban... de nem túl meggyőzőek. Kutatni akarnak, mert a kíváncsiság és a felfedezés öröme mindenért kárpótol.
Ha valami feltalálható és megcsinálható, akkor megcsináljuk és feltaláljuk. Még akkor is, ha sejtjük, hogy az talán a végzetünk lesz. De az is igaz, hogy sok mindenről hittük ezt, és végül is... :)
"Ha valami feltalálható és megcsinálható, akkor megcsináljuk és feltaláljuk. Még akkor is, ha sejtjük, hogy az talán a végzetünk lesz."
Ez bizony általánosan igaz.
De azért nem mindenre.
Valahol ott dől el a kérdés, hogy mi az erősebb, a megvalósítástól remélt előny, vagy az erkölcsi fék. Meg persze az, és talán ez a legfontosabb, hogy várható-e olyan profit, ami megtéríti a beruházást.
Szerintem egy önállóan, önálló irányban fejlődő másik faj, akár állati, akár gépi, amire csak fejlődési segítséget szánunk, de fejlődési irányt nem kötünk ki, vagyis nem lesz uralmunk alatt, nem lesz.
Beláthatatlan előny-hátrány arányra nem fejlesztünk.
Persze mindig ott az "őrült tudós" effektus (lásd. a sci-fit : Dr. Moreau szigete), viszont szerintem ezen a téren egyetlen elszigetelt próbálkozás kevés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!