Miért okosabb az egyik ember mint a másik? Mit gondoltok arról ha valaki kémiailag akarna tanulást/munkamorált serkenteni?
Itt az általános intelligenciára illetve emlékezetre/memóriára és tanulási képességekre gondolok, hogy miért egyénenként eltérőek ezek?
A kérdés második része tudom hogy hülyén hangzik de gondoljatok bele. Miért különbözik az hogy valaki mennyire okos, egészséges életmódtól és tanulási technikáktól függetlenül.
Valójában a neurotranszmitterek azaz az idegi ingerületátvivő anyagok/receptorok/agyi kapcsolatok sokszorossága felelősek mind az összes kognitiv funkciókért azaz hogy ki okos és ki nem, ki lesz sikeres az életben? Vegyük példának az ADHD-t ott alacsony a DA, NE (dopamin, norepinefrin) szint de mi van ha ők csak normális emberek? Amerikában minden második gyereknél diagnosztizálják. A sok sikeres ember aki vitte valamire nyilván nem funkcionális analfabéták meg értelmi fogyatékosok, szerintem a kettőnek mind van köze az agyi kapcsolatokhoz illetve a neurotranszmisszió hibás működéséhez.
Én régóta tanulmányozom/kutatom az olyan gyógyszereket, melyeket nootropikumoknak neveznek, ezeket a szereket több évtizede ismerik, használják, főképp a demenseknél, most például az ADHD és a demencia nem annyira különbözik mindegyik bizonyos agyi kemiai ingerületátvivő anyagok hiánya, jó mondjuk az alzheimeresnél béta amyloid plakkok is vannak meg ugy alapjaban karosodott a neuronalis funkcio. Ezeknek a nootropikumoknak egyáltalán nem vagy csekély mellékhatásuk van, jómagam is teszteltem és jelenleg is szedem ezeket a szereket, Amerikában tulajdonképpen vénynélkül kaphatóak míg itthon neurologusnak kell felirnia és az is csak indokolt esetben fogja mivel ahhoz nagyon demensnek kell lenni hogy valaki nootropikumot kapjon akkor meg már minek?
Feltételezem én hogy az egész nootrop szereknek több értelme lenne normál aggyal, idegi funkciokkal rendelkező embereknél esetleg csökkent tanulási képességűeknél a képességeik továbbfejlesztésére mint a károsodott funkcioval szenvedő embereknél való alkalmazásuknál. Mivel Alzheimer-Parkinsonban elpusztultak az idegsejtek és velük együtt a receptorok is, nincs mire hatniuk az adott szereknek hiába növelnék ők az acetilkolint meg dopamint ha az erre "szakosodott" neuronok elhaltak és nuku a jelátvitel vagy signalling. Sok esetben a kolint acetilkolinná átalakító enzim is hiányzik az alzheimeresek agyából.
Ezeknek nootrop szereknek extrém alacsony toxicitásuk van, vagy egyáltalán nincs, ezek jobbak mint a Ritalin mert ellenben a methylphenidate az egy kábítószernek számító hatóanyag amfetamin származék mig a nootropikumok nem számítanak pszichoaktiv szereknek, de ami jelentős pozitiv dolog, hogy Neuroprotektívek! Tehát védik az idegrendszert a különböző károsodásoktól, a neurotranszmitterekre indirekt hatásuk van. Bárki bármilyen módon próbálná növelni a dopamint és hosszútávon az ha felhalmozódik olyan dopamin melléktermékeket gyárt pl. oxidopamin ami tönkreteszi, károsítja a dopaminerg és noradrenerg idegsejteket, ezt pl. parkinson kór okozására használják állatoknál.
Ismert az is, hogy a stimulánsoktól különösen az amf. szerű stimulánsoktól lehetséges a stimuláns pszichózis, illetve a skizofrénia egy kockázata lehet a túlzott dopaminszintnek. Namármost vannak olyan nootropikumok melyek gyenge antipszichotikus tulajdonságokkal rendelkeznek pl. phenylpiracetam, bakopa. az elsőt a WADA bannolta mert növeli a sportteljesitményt de nem a mellékhatások miatt. nevetséges hogy a legtöbb dolgot betiltják ami jó, pl. a béres cseppet is betiltották a kobalt tartalom miatt és a meldoniumot is ami egy szív védő vitamin. A bakopa pedig képes arra hogy a felesleges dopamint csökkentse.
Én találtam egy ilyen jó módszert ami mindenféle mellékhatásoktól mentes vagy minimalis mellékhatásai vannak viszont cserébe növelik az intelligenciát. Az utóbbi egy merész állítás volt, intelligenciát nem biztos hogy lehet növelni azonban azokat a készségeket melyek az intelligenciával asszociálódtak, és az agyi kapcsolatoknak a mennyiségét igen. Kérdés, hogy miért nem szerepelnek ezek semmilyen ADHD kezelési lehetőségként? Pedig a létező legbiztonságosabb szerek hiszen próbáltam őket, több mint fél éve és még rendszertelen szedésnél is ártalmatlanok. Függőséget nem okoznak mivel eufóriát sem okoznak, illetve indirekt módon hatnak pl. a dopamin növelése helyett megnövelik a receptorok érzékenységét és sűrűségét.
Az alkohol öl butít és nyomorba dönt, szerintem ennek a konkrét ellentéte a nootropikumok. Igaz, önmagukban gyengék de ha rátalálsz a megfelelő szerre és/vagy kombinációra akkor lehetnek hatásosak. Amerikában már eléggé bejáratott téma ez, hogy mindenki szeretné fokozni a teljesitményét nyílván az egyszerű kávé azért is terjedt el. Mi emberek ilyenek vagyunk mindig is többet akarunk tenni mint amire jelenleg képesek vagyunk, ezért kezdték el termeszteni a kávét, kólát, bételt, guaranát, a dohányt stb.-ket
Szerintem igen is jó dolog ha az ember igényes magára és többet szeretne teljesiteni hogy meg szeretné állni a helyét a munkahelyen vagy az iskolában, meg otthon is ugy általánosságban. Régen az volt a menő ha a buliba földön fetrengve folyik a nyálad meg leszedálták magukat az emberek voltak a partidrogok meg még most is vannak orvosi szinten pl. xanax, rivotril benzodiazepinek. Most már egyre több az érdeklődés a teljesitményfokozó szerek iránt mindenki okosabb szeretne lenni, meg mindenki meg akarja majd hackelni a biológiáját profi orvosi szinten. Szerintem ilyen lesz a jövő. Miért ne használhatná az ember a kémiát egyszer ugy bölcsen hogy saját maga életét jobbítaná nem pedig rosszabbítaná? ha pedig nyílván lehet jobb mivel emberenként eltérőek a kognitiv képességek akkor élünk is a lehetőséggel a szemüveget is hordjuk ha javítja a látásunk nem?
(már feltettem egy kérdést az emberi tulajdonságok témában ott írtam hozzá a kérdésre érkezett válaszokat: http://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__emberi-tulajdonsagok_..
Tehát a valódi kérdés nem az, amit kiírtál, hanem hogy "Hiszel-e a nootróp szerekben". :D
(Abban sem vagyok biztos, hogy a kiírt kérdés nem-e bújtatott reklám; túl sok benne a mellébeszélés, és a pozitív vélemény a negatív lehetőségek említése nélkül.)
Én a saját olvasmányaim alapján arra jutottam, hogy nincsenek ezek a szerek még ténylegesen azon a szinten, hogy érdemes legyen beléjük fektetni.
pl. az alábbi elemzés
arra hívja fel a figyelmet, hogy nagy szakadék van az agyserkentők reklámjaiban prezentált és a tényleges valóség között, pl. ilyen rendszeres állítások, hogy "egyre jobban terjed" "az orvosok is ajánlják" stb. nem igazolhatók. Amennyire meg tudom állapítani, ezeknek a szereknek a diákok közti népszerségének oka inkább hype/elkeseredett bármit-megragadás, mint a ténylegesen kimutatható eredmények.
Nem zárom ki, hogy a kérdezőnek más tapasztalatai lehetnek, nyugodtan mesélj róla, hogy mi volt a te élményed.
Persze bizonyíthatóan használható szer esetében is az ember elvégez egy haszon/költség analízist: pontosan mennyibe is kerülne ez nekem, és mennyi hasznot remélhetnék belőle? Ebbe pénzen kívül a kockázati tényezők is beletartoznak. Haszonkulcs/költséghatékonyság nélkül akkor is elutasítja, ha amúgy bizonyíthatóan működik (csak drága).
tl;dr, wall of text. A rivotril mióta partidrog? Meg a Xanax?
Az egyik ember azért okosabb, mint a másik, mert más mennyiségű és minőségű ingerek érték.
"Miért okosabb az egyik ember mint a másik?"
Az "okosság" kb. tudás mennyiségét jelenti, ami meg leginkább a családi háttér/tágabban vett környezet és az emberrel született genetikai potenciál kombinációja ként jön össze.
A kémiai serkentőkre kitérve, én egészen biztosan nem szednék ilyeneket. Véleményem szerint az agy van annyira bonyorult, és finoman szabályozott, hogy abba ilyen lórúgás kemikáliákkal bekavarni ésszerűtlen. Én nem hiszek abba, hogy ezek a szerek biztonságosak. Az, meg hogy amerikában ezeket úgy szedik, mint a francia drazsét, hát egy cseppet sem nyugtat meg. Elképesztően erős amerikában a gyógyszerlobbi, és simán elérik, hogy irreálisan lazán legyenek a szabályozások (pl. ennek köszönhető, az amerikai metanfetamin hullám).
Ha már mentális teljesítményfokozás, akkor inkább az elektromos stimulációt próbálnám ki (bár azt se folyamatosan, inkább kúra szerűen, ha valami miatt extra terhelés alatt állok). Az amerikai hadsereg fejlesztette ki, hogy a harci helyzetekhez gyorsabban tréningezzék a katonákat. Ha tudsz angolul, ez biztosan tetszeni fog: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!